Świat WRC

...co w świecie WRC piszczy

Moderator: SebaSTI

Re: Świat WRC

Postprzez Loeb1987 » czwartek, 21 lis 2019, 14:24

Mad Max napisał(a):
Loeb1987 napisał(a):W M-Sporcie raczej odpada JML i Mikkelsen, oni nie mają kasy.
Nie wiem skąd przeświadczenie u wszystkich że żeby jeździć w MSporcie trzeba przynieść walizkę pieniędzy - argumentacja powyżej

Walizkę może nie, ale 3-4 mln na pewno. Sunninen płaci za starty. Evans jeździ za free, ale on ma dobry układ bo sporo dla nich testuje różne konstrukcje.
Loeb1987
A6
 
Posty: 1190
Dołączył(a): czwartek, 22 lis 2007, 18:03
Lokalizacja: Kraków


Re: Świat WRC

Postprzez żółtodziób » czwartek, 21 lis 2019, 16:29

suchoklates napisał(a):
Takie tlumaczenie nie przystoi firmie znanej na calym swiecie. Mogli sprobowac wyjsc z tego z twarza, argumentujac to decyzja wladz koncernu, ze trzy programy sportowe na najwyzszym szczeblu to za duzo, WRC z nich najmniej oplacalne. Z punktu widzenia firmy, ktorej zadaniem jest zarabiac pieniadze, wytlumaczenie w pelni akceptowalne. Niestety, znizyli sie tym komunikatem do poziomu wypowiedzi pani Kaiser (ktora de facto wypowiadala sie jako osoba prywatna. Co nie zmienia faktu, ze przy stole u Ogierow widac mowilo sie duzo i raczej nieprzychylnie o jakosci C3 WRC).


Ale dlaczego nie przystoi? Patrząc na szerszy kontekst, że za rok i tak mieli się zwijać to i tak wszyscy by się domyślili skąd taka a nie inna decyzja. Powiedzieli zgodnie z prawdą - wysypał im się dobry kierowca, nie udało się pozyskać Neuville'a więc po prostu szkoda siana na ten rok. To że napomknął o tym, że mogli iść do sądu ze sprawą - to też jest prawda. Mogli i konto państwa Ogierów by było mniejsze o parę ładnych baniek po czymś takim. Nie zrobili tego, mogli oczywiscie ten fakt ukryć, ale nigdzie nie jest napisane że musieli.

Co do zniżenia się do poziomu pani Kaiser - nic podobnego. To co ona odwaliła (wcale nie jako osoba prywatna tylko jako żona lidera zespołu, równie dobrze można powiedzieć, że Budar też się wypowiedział jako osoba prywatna, bo zespół już nie istnieje, sorry, ale obydwoje byli w podobnej pozycji - mocno powiązani ze stronami konfliktu) to nawet nie leżało obok tego co zrobił Citroen. Czym innym jest publicznie formułować merytoryczne pretensje, a czym innym jest uprawiać pyskówkę na poziomie piaskownicy bawiąc się przy tym w dziecinne słowotwórstwo. Sorry, ale kompletnie się z tym nie zgadzam. W dodatku wszystko wygląda tak, że Ogierowie mocno dali popalić Citroenowi i to już od dłuższego czasu. Moze gdyby Seb skupił się na robocie zamiast na wydziwianiu to by obronił tytuł. Niestety ale on ZAWSZE na coś narzekał. A to na Team Orders w wykonaniu innego zespołu zapominając jak mocno z tego korzystał jeżdżąc w M-Sporcie, a to na kolejność startową. To jest taki człowiek, któremu zawsze coś nie pasuje i zawsze szuka winnych. Nie mówię,że w przypadku Citroena nie miał sporo racji, bo fura od dawna wyglądała na słabą, ale tak jak pisałem - po pierwsze widziały gały co brały, jak się połasił na większą niż w M-Sporcie kasę to niech się cieszy i kupuje sobie za to drogie zabawki, a po drugie możliwe, że sam Ogier był problemem. Na moje i tak łagodnie się z nim obeszli, ja bym na ich miejscu spuścił ze smyczy prawników. Zarówno za wypowiedzi szkodzące wizerunkowi zespołu jak i nie wywiązanie się z umowy.

Loeb1987 napisał(a):Walizkę może nie, ale 3-4 mln na pewno. Sunninen płaci za starty. Evans jeździ za free, ale on ma dobry układ bo sporo dla nich testuje różne konstrukcje.


No i myślisz że za testy i układy tak mu po prostu podarowali kilka baniek? Nie wydaje mi się. Normalnie za testy też się płaci, tylko najlepsi dostają je za darmo. To co robi M-Sport wynika z tego jaki jest rynek po prostu. To nie jest drugi Williams i mają z czego finansować bieżącą działalność. Ale też nie są organizacją charytatywną. Jeśli mają do wyboru jedynie drivera o którym wiedzą, że o nic nie powalczy, nawet na miarę mozliwości samochodu to oczekują,że zwróci im przynajmniej część kosztów związanych z jego wystawieniem w całym cyklu.
Avatar użytkownika
żółtodziób
A8
 
Posty: 5521
Dołączył(a): środa, 13 lis 2002, 14:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Świat WRC

Postprzez Rules » czwartek, 21 lis 2019, 18:09

Wydaje mi się że gdyby Citroen tylko chciał zatrzymać Seba na ten sezon to by to zrobił, miał przecież kontrakt i można go było nim przytrzymać. Jego chęć odejścia była im zwyczajnie na rękę, a przy okazji zrobili z niego głównego winowajcę rozwiązania zespołu.
Avatar użytkownika
Rules
N3
 
Posty: 236
Dołączył(a): czwartek, 26 kwi 2007, 20:27

Re: Świat WRC

Postprzez trebor » czwartek, 21 lis 2019, 18:18

[quote="żółtodziób"].....
Ale dlaczego nie przystoi? Patrząc na szerszy kontekst, że za rok i tak mieli się zwijać to i tak wszyscy by się domyślili skąd taka a nie inna decyzja. Powiedzieli zgodnie z prawdą - wysypał im się dobry kierowca, nie udało się pozyskać Neuville'a więc po prostu szkoda siana na ten rok. To że napomknął o tym, że mogli iść do sądu ze sprawą - to też jest prawda. Mogli i konto państwa Ogierów by było mniejsze o parę ładnych baniek po czymś takim. Nie zrobili tego, mogli oczywiście ten fakt ukryć, ale nigdzie nie jest napisane że musieli. ........

Myslisz, ze tego typu działalność można sobie o tak o z dnia na dzień zlikwidować? Bo ich pracownik - lider ma muchy w nosie?
Myślisz, że te parę baniek, o których wspominasz, to fabryka może sobie o tak o podarować? Żadne prawo tego nie reguluje?
Myślę, ze przyczyna jest zupełnie gdzie indziej. I decyzje zapadły zupełnie kiedy indziej. I jak zwykle, nigdy się tego nie dowiemy. Szkoda tylko, ze jednego "gracza" mniej na oesach.
No i ciekawe, jak program R5 - szkoda Kotarby, gdyby musiał z furą mieszać i za inną się rozglądać.
trebor
N2
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela, 7 sie 2016, 17:02
Lokalizacja: Radom

Re: Świat WRC

Postprzez DonCorrado » czwartek, 21 lis 2019, 22:50

Ja nie przepadam za Ogierem, oświadczenia Citroena w ostatnich latach to też porażka, ja ganie Cytrynę bo trochę sobie mordę wytarli Ogierem, On w zasadzie mógł zrobić to samo, ale nie chciał, albo się spóźnił. Jak dla mnie to powinni ogłosić, że odchodzą, ewentualnie dodać coś o kontraktach, czy się dogadali czy coś, i odesłać ich pytajcie Seba co tam, a tu jedno wyskoczyło chamsko przed drugiego, "odchodzimy, bo Ogier odszedł", a gdyby Ogier był szybszy to mógł wypalić, że "odchodzę, bo Oni sami nie wiedzą, czy będą startować czy nie będą", i o to mi właśnie chodzi, może byli dogadani za kulisami, ale w chamski sposób jednak ktoś się wyłamał i trochę zwalił winę na drugiego, to mi się nie podoba, nie oceniam tej sytuacji przez pryzmat innych dawnych grzeszków jednych czy drugich.
Avatar użytkownika
DonCorrado
A6
 
Posty: 1217
Dołączył(a): wtorek, 12 cze 2007, 11:31

Re: Świat WRC

Postprzez Mad Max » piątek, 22 lis 2019, 09:23

Jak widać nasi ulubieńcy z FIA motają się dalej i sami nie widzą czego chcą - najbardziej rozwalił mnie tekst że w razie czego to R5 będzie najwyższą kategorią - kombinacje zeby dać możliwość prywaciarzom na starty nowymi WRC jest niewiele lepszy.
https://pl.motorsport.com/wrc/news/r5-m ... c/4601157/
Avatar foto. by Marcin Kaliszka
Jest jedna rzecz dla której warto żyć - RAJDY!!! i nie zmienia się nic

http://www.modelowanie.fora.pl
Na warsztacie:

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Mad Max
S2000
 
Posty: 4515
Dołączył(a): poniedziałek, 16 paź 2006, 11:50
Lokalizacja: Celestynów/Warszawa

Re: Świat WRC

Postprzez T_1 » piątek, 22 lis 2019, 18:25

Tymczasem VW obwieszcza zakończenie wszystkich programów sportowych opartych na silniku spalinowym. Polo R5 ma być dalej produkowane, ale bez wystawiania ekip fabrycznych. Naprawdę są przezabawni w tych usilnych próbach udowodnienia jak bardzo są "ekologiczni". Nie wiem kto się na to nabiera, zwłaszcza w przypadku koncernu, który poprzez dieselgate już udowodnił, jak bardzo troszczy się o planetę :lol: :lol:
T_1
N1
 
Posty: 54
Dołączył(a): czwartek, 23 mar 2017, 22:27

Re: Świat WRC

Postprzez żółtodziób » piątek, 22 lis 2019, 18:45

Panowie oburzeni zachowaniem Citroena:

1. Nikt nie likwiduje działalności z dnia na dzień. Ogier od dłuższego czasu musiał być dogadany z Toyotą, Citroen próbował jeszcze pozyskać Neuville'a.
2. Wypuścili Ogiera tak "po prostu" nie dlatego że są takimi naiwniakami, tylko dlatego,ze poszło za bardzo na noże i dalsza współpraca nie była możliwa. Wypowiedzi Kaiser to namacalny przejaw tego jak tam się musiało "gotować". Do wygrania było co najwyżej parę baniek odstępnego od Toyoty.
3. Trudno powiedzieć kto ponosi większość winy za taki stan rzeczy, ale faktem jest,że Ogier jest chimeryczny i narcystyczny, co wielokrotnie udowadniał.
4. Czy wytarli sobie nim gębę? Trochę tak, ale nie jest to żadna wielka nieprzyzwoitość. Rozwój wozu był w trakcie, wiadomo było że chcą atakować tytuł w następnym sezonie, ale skoro nie ma z kim to nic dziwnego w tym nie ma że interes zamknęli - tak - jak najbardziej z powodu Ogiera (choć nie koniecznie z winy). Mogli tego nie mówić, ale wszyscy i tak by wiedzieli o co chodzi.

Dodam jeszcze,że jeśli Ogier nie zdobędzie lekko tytułu w Toyocie, to będzie to świadczyło o tym, że zwyczajnie nie jest już taki szybki jak kiedyś i że prawdopodobnie znaczna część pretensji co Citroena była nieuzasadniona. Samochód na bank odstaje od Toyoty i Hyundaia, ale nikt tak naprawdę nie wie na ile i czy faktycznie przekreśla możliwość walki o czołowe pozycje.
Avatar użytkownika
żółtodziób
A8
 
Posty: 5521
Dołączył(a): środa, 13 lis 2002, 14:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Świat WRC

Postprzez Mad Max » piątek, 22 lis 2019, 19:00

Mnie w postawie Citroena najbardziej śmieszy to że oni najbardziej krzyczeli i lobowali za hybrydami, a kiedy hybrydy są na horyzoncie oni zwijają manele.
Avatar foto. by Marcin Kaliszka
Jest jedna rzecz dla której warto żyć - RAJDY!!! i nie zmienia się nic

http://www.modelowanie.fora.pl
Na warsztacie:

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Mad Max
S2000
 
Posty: 4515
Dołączył(a): poniedziałek, 16 paź 2006, 11:50
Lokalizacja: Celestynów/Warszawa

Re: Świat WRC

Postprzez żółtodziób » piątek, 22 lis 2019, 20:36

To akurat było śmieszne od początku, bo tak ogólnie to ich oferta za bardzo hybrydami nie stoi, w odróżnieniu od Toyoty. Tak ogólnie to pozostaje się modlić, żeby nie skończyło się to taką siarą jak w przypadku F1. Sama hybrydyzacja nie jest może jeszcze tragiczna, ale trzeba to wprowadzić z głową i w rajdach będzie to o wiele trudniejsze, żeby nie zepsuć widowiskowości.
Avatar użytkownika
żółtodziób
A8
 
Posty: 5521
Dołączył(a): środa, 13 lis 2002, 14:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Świat WRC

Postprzez DonCorrado » piątek, 22 lis 2019, 20:51

Mad Max napisał(a):Jak widać nasi ulubieńcy z FIA motają się dalej i sami nie widzą czego chcą - najbardziej rozwalił mnie tekst że w razie czego to R5 będzie najwyższą kategorią - kombinacje zeby dać możliwość prywaciarzom na starty nowymi WRC jest niewiele lepszy.
https://pl.motorsport.com/wrc/news/r5-m ... c/4601157/


Obudzą się, jak kasa się nie będzie zgadzać, wtedy wszystko będzie możliwe.
Avatar użytkownika
DonCorrado
A6
 
Posty: 1217
Dołączył(a): wtorek, 12 cze 2007, 11:31

Re: Świat WRC

Postprzez Witcher1990 » piątek, 22 lis 2019, 22:08

1. Nikt nie likwiduje działalności z dnia na dzień. Ogier od dłuższego czasu musiał być dogadany z Toyotą, Citroen próbował jeszcze pozyskać Neuville'a.

No właśnie o to chodzi, że Citroen czy WV zlikwidowali to z dnia na dzień cokolwiek by o tym nie mówić.

4. Czy wytarli sobie nim gębę? Trochę tak, ale nie jest to żadna wielka nieprzyzwoitość. Rozwój wozu był w trakcie, wiadomo było że chcą atakować tytuł w następnym sezonie, ale skoro nie ma z kim to nic dziwnego w tym nie ma że interes zamknęli - tak - jak najbardziej z powodu Ogiera (choć nie koniecznie z winy). Mogli tego nie mówić, ale wszyscy i tak by wiedzieli o co chodzi.

Jedno i drugie ma znaczenie i musiało się tak skńczyć- skoro Citroen się zwijał to Ogier nie miał zamiaru zostać w aucie bez perspektyw rozwoju. Nie łudźmy się, że ładowali by $$ w C3 skoro już w tym roku trochę położyli temat (również z innych względów). A z kolei Citroen skoro stracił Ogiera to nie miał zamiaru wystawiać nawet auta z poprawkami przygotowanymi wcześniej bo po co. Ot takie błędne koło tej sytuacji :)

citroen od dawna pracował na ten stan rzeczy i wiele czynników z przeszłości i nowych problemów zwaliło im się na głowę.
Witcher1990
A6
 
Posty: 1464
Dołączył(a): wtorek, 31 lip 2012, 21:00

Re: Świat WRC

Postprzez Loeb1987 » sobota, 23 lis 2019, 23:42

Mad Max napisał(a):Jak widać nasi ulubieńcy z FIA motają się dalej i sami nie widzą czego chcą - najbardziej rozwalił mnie tekst że w razie czego to R5 będzie najwyższą kategorią - kombinacje zeby dać możliwość prywaciarzom na starty nowymi WRC jest niewiele lepszy.
https://pl.motorsport.com/wrc/news/r5-m ... c/4601157/

R5 już po ostatnich wymianach na WRC+ powinien być najwyższą kategorią ;) Przynajmniej rywalizacja by odżyła i więcej prywaciarzy mogłoby zbierać punkty.
Loeb1987
A6
 
Posty: 1190
Dołączył(a): czwartek, 22 lis 2007, 18:03
Lokalizacja: Kraków

Re: Świat WRC

Postprzez żółtodziób » niedziela, 24 lis 2019, 00:53

Witcher1990 napisał(a):
1. Nikt nie likwiduje działalności z dnia na dzień. Ogier od dłuższego czasu musiał być dogadany z Toyotą, Citroen próbował jeszcze pozyskać Neuville'a.

No właśnie o to chodzi, że Citroen czy WV zlikwidowali to z dnia na dzień cokolwiek by o tym nie mówić.


Odniosłem się do stwierdzenia trebora, że Citroen rzekomo z dnia na dzień zwinął się tłumacząc się Ogierem. VW oczywiście zwinął się z dnia na dzień, ale w przypadku Cytryny to nie była żadna krótka decyzja tylko po prostu wyczerpanie sensownych opcji na kolejny sezon.

Całkowicie zgadzam się z tym, że położyli temat rozwoju samochodu, jednak pewne szpeje były testowane jeszcze w tym sezonie. Myślę, że nie po to by chcieli zostać jeszcze rok, żeby nic nie osiągnąć - raczej na odwrót, żeby zakończyć to jakimś tytułem. Podobnie zresztą myśli Ogier - jak by mu nie zależało na kolejnym tytule to by się zawinął już teraz. Tak jak pisałem wcześniej - nie wiadomo czyjej winy jest więcej, ale jedno jest pewne - Ogier to nie jest "łatwy" w relacjach koleś. W VW było z górki, bo tam wszystko się dodawało, ale człowieka jakim jest naprawdę poznajesz dopiero jak zaczyna być pod górkę. Jak wszystko się układa pięknie i cudownie to każdy jest do rany przyłóż. Pozostaje oczywiście kwestia czy Citroen był w stanie poprawić realnie swoją furę w przyszłym roku - tego nie wiemy. Jeśli miałbym spekulować to obstawiam że w stanie to by był, ale nie przy takiej atmosferze jaka była. To co wypaliła Andrea na zbuku czy innym ćwierkaczu to był wierzchołek góry lodowej - Lappi zresztą też nie przebiera w słowach w tej chwili. Tam od dawna musiała być nieciekawa atmosfera i w takich realiach faktycznie nie ma co marzyć o rozwoju. Pytanie jednak czy w tym momencie tłumaczenie Citroena jest takie niestosowne - moim zdaniem nie - powiedzieli jak to wygląda z ich punktu widzenia. Nie ma możliwości posiadania w składzie topowego kierowcy, nie ma możliwosci ugrania czegokolwiek, więc nie ma sensu kisić się jeszcze rok, celem obskoczenia kolejnych bęcków.

Poza tym mało kto zwraca uwagę na to,że wcale wobec Ogiera nie zachowali się źle. Przypomnijcie sobie co zrobiło Subaru kiedy Burns przechodził do Peugeota - wydoili od nich tyle hajsu ile byli w stanie, Peugeot zabulił im niemal równowartość kontraktu Burnsa i to również w sytuacji, kiedy nie było już możliwości kontynuowania współpracy Burnsa z Prodrivem. Tutaj jedynie lekko sobie wytarli nim gębę. Abstrahując od tego czyje racje w tym sporze były większe i co powiedzieli a czego mówić nie powinni to zwyczajnie odpuścili gostkowi ładnych parę baniek, które każdy sąd by im przyznał.

Ogólnie chcę tylko powiedzieć,że Citroen mimo ewidentnych błędów popełnionych w ubiegłych latach wcale nie jest taki straszny jak się go usiłuje teraz przedstawiać, a Ogier wcale nie taki święty i cudowny. Fakt jest faktem, że zostali na jeden rok bez żadnego sensownego kierowcy i w takiej sytuacji decyzja o zwinięciu działalności była jedynie słuszną.
Avatar użytkownika
żółtodziób
A8
 
Posty: 5521
Dołączył(a): środa, 13 lis 2002, 14:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Świat WRC

Postprzez DonCorrado » niedziela, 24 lis 2019, 10:19

Na pewno relacje w Citoren nie były najlepsze skoro Ogier, Lappi a kiedyś Meek o tym mówił.
Avatar użytkownika
DonCorrado
A6
 
Posty: 1217
Dołączył(a): wtorek, 12 cze 2007, 11:31

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mistrzostwa Świata

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 20 gości

cron