ORLEN 74. Rajd Polski 2017

...co w świecie WRC piszczy

Moderator: SebaSTI

Re: ORLEN 74. Rajd Polski 2017

Postprzez wanderer » środa, 5 lip 2017, 20:06

adamlen napisał(a):Organizacja nie była najlepsza, można nawet powiedzieć że jest to jeden z kilku rajdów gdzie z bezpieczeństwem jest najsłabiej, ale jestem w stanie uwierzyć, że przynajmniej połowę niezdyscyplinowanych kibiców pochodziło z zagranicy, ale wszędzie zostanie opinia tylko o Polakach.

Ale to nie ma znaczenia, skąd byli kibice. Najważniejsze, że Rajd Polski był i jest jednym z najsłabiej zabezpieczonych rajdów, o ile nie najsłabszym w WRC. Więc jak to mawiał klasyk: jesteś najsłabszym ogniwem, wypadasz z gry.
wanderer
A6
 
Posty: 1201
Dołączył(a): wtorek, 7 wrz 2010, 13:21


Re: ORLEN 74. Rajd Polski 2017

Postprzez grzesiek811 » środa, 5 lip 2017, 20:14

Nie brzmi to optymistycznie
http://rajdy.autoklub.pl/news/zespoly-n ... lski,77696

Słyszałem w niedzielę o tym wozie strażackim
grzesiek811
N2
 
Posty: 137
Dołączył(a): niedziela, 11 gru 2016, 14:38

Re: ORLEN 74. Rajd Polski 2017

Postprzez DonCorrado » środa, 5 lip 2017, 22:00

Tego co się tu wypisuje powoli się czytać nie da. Jedno i to samo. Jak Meek wygrywa, jest królem i pretendentem do mistrza, w następnym rajdzie rolka to piszecie - najlepiej żeby zrobił miejsce komu innemu.

Teraz Rajd Polski to jeden z najslabiej obstawionych rajdów, lub jeden z KILKU, o zgrozo, a ileż jest tych rajdów? Setka, że kilka jest słabo obstawionych? Trzeba by wszystkie rundy zaliczyć, żeby rzetelnie opinio twórczo napisac gdzie jest ŹLE !!! Skoro tu jest źle, to co jest na Monte gdzie ginął ludzie? A dojść jest trudniej jak u nas! Ktoś Wam cisnie kit niczym bajki o uciekinierach wojennych z Syrii i Afryki, a Wy to łykacie. Kasa się nie będzie zgadzać, to nie będzie rajdu i tyle. Jedni i drudzy mogą teraz podbijać stawke, promotor będzie straszył bo chce więcej, a PZM tez będzie straszył żeby jakby co bylo na kibiców. Safeciarzy nie ma, a Oni chcą żeby kibice stali tam gdzie Oni tego chcą, no o czym Oni mówią? Wg nich to zabezpieczenie rajdu to powinna być mapka z wyznaczonymi punktami PW, dodatkowo kibic musi tam dotrzeć po konkretnie obranej przez nich ścieżce, ewentualnie za dodatkową opłatą zamiast iść tą ściezką będzie mógł tą trasę pokonać samochodem i zaparkować na ekskluzywnym parkingu.
Mistrzostwem są wpisy, że powinni Nam zabrać organizacje, bo gdzie indziej tak źle nie ma, "choćnie byłem na innych rajdach w europie".
Avatar użytkownika
DonCorrado
A6
 
Posty: 1217
Dołączył(a): wtorek, 12 cze 2007, 11:31

Re: ORLEN 74. Rajd Polski 2017

Postprzez Witcher1990 » środa, 5 lip 2017, 22:12

DonCorrado napisał(a):Tego co się tu wypisuje powoli się czytać nie da. Jedno i to samo. Jak Meek wygrywa, jest królem i pretendentem do mistrza, w następnym rajdzie rolka to piszecie - najlepiej żeby zrobił miejsce komu innemu.

Teraz Rajd Polski to jeden z najslabiej obstawionych rajdów, lub jeden z KILKU, o zgrozo, a ileż jest tych rajdów? Setka, że kilka jest słabo obstawionych? Trzeba by wszystkie rundy zaliczyć, żeby rzetelnie opinio twórczo napisac gdzie jest ŹLE !!! Skoro tu jest źle, to co jest na Monte gdzie ginął ludzie? A dojść jest trudniej jak u nas! Ktoś Wam cisnie kit niczym bajki o uciekinierach wojennych z Syrii i Afryki, a Wy to łykacie. Kasa się nie będzie zgadzać, to nie będzie rajdu i tyle. Jedni i drudzy mogą teraz podbijać stawke, promotor będzie straszył bo chce więcej, a PZM tez będzie straszył żeby jakby co bylo na kibiców. Safeciarzy nie ma, a Oni chcą żeby kibice stali tam gdzie Oni tego chcą, no o czym Oni mówią? Wg nich to zabezpieczenie rajdu to powinna być mapka z wyznaczonymi punktami PW, dodatkowo kibic musi tam dotrzeć po konkretnie obranej przez nich ścieżce, ewentualnie za dodatkową opłatą zamiast iść tą ściezką będzie mógł tą trasę pokonać samochodem i zaparkować na ekskluzywnym parkingu.
Mistrzostwem są wpisy, że powinni Nam zabrać organizacje, bo gdzie indziej tak źle nie ma, "choćnie byłem na innych rajdach w europie".

Brawo, dokładnie. Dodam, że w kulisach mówi się właśnie o kasie. Ale Monte nie ruszą bo to WRC potrzebuje tego rajdu nie odwrotnie :)

Jeszcze dodam, że mimo wszystko to organizator sobie to zabezpiecza no więc przepraszam da się to zrobić, widać nie mieli odpowiednich narzędzi (safety, policja). Dla mnie zabezpieczenie było ok, safety ok. Podobało mi się.
Witcher1990
A6
 
Posty: 1464
Dołączył(a): wtorek, 31 lip 2012, 21:00

Re: ORLEN 74. Rajd Polski 2017

Postprzez Taurus » środa, 5 lip 2017, 22:29

bylem na rp w 2013,14 i 17. i w tym roku było najlepsze zabezpieczenie. oczywiście nie było ono dobre ale w 13 i 14 można było robić praktycznie co się chciało. byłem też na monte w tym roku i safeciarze tamtejsi są mega przyjebani, coś jak na barum...ale!!! w miejscach gdzie ich nie ma kibice stoją w takich miejscach jak za czasów grupy b. w szwecji czy walii safeciarze są grzeczni, stanowczy ale też rozsądni. kibice podobnie, bo nikt nie w mega przypałoych miejcach gdy brak tam safeciarza
Taurus
N3
 
Posty: 231
Dołączył(a): sobota, 6 lut 2016, 15:23

Re: ORLEN 74. Rajd Polski 2017

Postprzez wanderer » środa, 5 lip 2017, 22:55

DonCorrado napisał(a):Teraz Rajd Polski to jeden z najslabiej obstawionych rajdów, lub jeden z KILKU, o zgrozo, a ileż jest tych rajdów? Setka, że kilka jest słabo obstawionych? Trzeba by wszystkie rundy zaliczyć, żeby rzetelnie opinio twórczo napisac gdzie jest ŹLE !!! Skoro tu jest źle, to co jest na Monte gdzie ginął ludzie? A dojść jest trudniej jak u nas! Ktoś Wam cisnie kit niczym bajki o uciekinierach wojennych z Syrii i Afryki, a Wy to łykacie. Kasa się nie będzie zgadzać, to nie będzie rajdu i tyle.

Nie umiesz dyskutować bez jakichś głupich wtrętów nt bieżącej polityki? Wiadomo, że na innych rajdach klasy WRC też bywa różnie, ale nie liczmy na taryfę ulgową, bo Polski to nie jest klasyk pokroju Monte Carlo. Takie jest życie, że zawsze są równi i równiejsi, ale organizatorzy dobrze wiedzieli, że są na cenzurowanym. A organizator twierdzący, że zrobił wszystko tylko się ośmiesza. I to nie jest tak, że promotorowi chodzi tylko o kasę, bo gdyby tylko o nią chodziło, to już dawno mielibyśmy rajdy WRC w Katarze lub w Chinach.
wanderer
A6
 
Posty: 1201
Dołączył(a): wtorek, 7 wrz 2010, 13:21

Re: ORLEN 74. Rajd Polski 2017

Postprzez Witcher1990 » środa, 5 lip 2017, 23:22

wanderer napisał(a):
DonCorrado napisał(a):Teraz Rajd Polski to jeden z najslabiej obstawionych rajdów, lub jeden z KILKU, o zgrozo, a ileż jest tych rajdów? Setka, że kilka jest słabo obstawionych? Trzeba by wszystkie rundy zaliczyć, żeby rzetelnie opinio twórczo napisac gdzie jest ŹLE !!! Skoro tu jest źle, to co jest na Monte gdzie ginął ludzie? A dojść jest trudniej jak u nas! Ktoś Wam cisnie kit niczym bajki o uciekinierach wojennych z Syrii i Afryki, a Wy to łykacie. Kasa się nie będzie zgadzać, to nie będzie rajdu i tyle.

Nie umiesz dyskutować bez jakichś głupich wtrętów nt bieżącej polityki? Wiadomo, że na innych rajdach klasy WRC też bywa różnie, ale nie liczmy na taryfę ulgową, bo Polski to nie jest klasyk pokroju Monte Carlo. Takie jest życie, że zawsze są równi i równiejsi, ale organizatorzy dobrze wiedzieli, że są na cenzurowanym. A organizator twierdzący, że zrobił wszystko tylko się ośmiesza. I to nie jest tak, że promotorowi chodzi tylko o kasę, bo gdyby tylko o nią chodziło, to już dawno mielibyśmy rajdy WRC w Katarze lub w Chinach.

No moment a rajd Jordanii i odwołane Chiny? :D :D :D A lobbowanie Brazylii mimo, że sama Brazylia tego nie chce? :D :D :D

Kolega trafił w sedno- jak się trafi ktoś kto zrobi lepszą oprawę, lepszy park serwisowy, lepsze atrakcje, więcej relacji, da więcej kasy to bez mrugnięcia okiem zastapią RP takim rajdem jako powód podając dwie żółte kartki :) A kto wtedy będzie pamiętał o Monte?
Witcher1990
A6
 
Posty: 1464
Dołączył(a): wtorek, 31 lip 2012, 21:00

Re: ORLEN 74. Rajd Polski 2017

Postprzez obajt » środa, 5 lip 2017, 23:27

Dawno nie pisałem nic na forum i moje oryginalne konto już chyba wygasło ale aż korci mnie żeby napisać że, cały syf z kibicami wziął się w większości ze złej organizacji i pazerności organizatora.

1) oszczędzanie na otaśmowaniu - było trochę siatek, czerwona taśma umieszczona podobnie jak siatka bez sensu. Albo w lesie za drzewami albo z przerwami i w praktycznie każdej takiej przerwie "kibice" jak świnie do koryta pchali się pod sam osę często w bardzo niebezpiecznych miejscach tam gdzie widziałem (byłem w sumie na 10 OS-ach z normalnym karnetem w tym odwołanym Chmielewie (tam była masakra na hopach - ludzie n ie mają instynktu samozachowawczego niestety i trzeba ich traktować jak bez mózgów i za taśmować wszystko i nie pozwolić wejść). Mimo dużej ilości safety nie byli w stanie upilnować po przejeździe Hołka ludzie podchodzili do drogi. Mówienie że nie można przejść za jakąś wyimaginowaną granicę nic nie da jeśli tam nie będzie koperty.
Dodatkowo na drugim przejeździe bodajże Kruklanek widziałem beznadziejną postawę policjantów - w piątkę przyszli sobie ogladnąć rajdówki - poproszeni przez jednego z kibiców o pomoc safeciarzowi w przestawieniu ludzi - opierd...lili tego kibica i dali do zrozumienia ze nie są od tego to nie ich sprawa i ze mają to w doopie - mogę się założyć że gdyby jeden z nich tylko podszedł tam i powiedział dwa słowa wszyscy staliby jak baranki gdzie trzeba - oczywiście taśmy nie było. Smutne.

2)Pazerność - debilizm całej akcji pt. "VIP". Jak można 90% (tak mniemam nie znam statystyk sprzedaży biletów) kibiców czyli "zwykłych kibiców za 149zł" upchać na 3-4 parkngach na trasie gdzie pozostała reszta "lepszych za kase VIPów jeździ gdzie chce. Powinno być na odwrót zrobic na każdym oesie 2-3 miejsca premium naprawdę zajefajnych gdzie Ci ludzi mogliby za lepsze pieniadze dostać lepszy "towar" z wjazdem tylko dla nich cateringiem itp itd - nie byłoby problemów typu nadmiar ludzi w danym miejscu bo gdzieś to by się rozjechało - do tego dochodzi zrobienie pargingu na starcie Chmielewa dzie było pewne że ludzie oleja PW i będą walić ten kilometr dalej na hopy i efekt był taki jaki był. Dodatkowo robieni PW i parkingów przy starcie/mecie gdzie auta stały na dojazdówce rajdówek do OSu bo parkingi były "zalane" lub zajęte. Ale liczy sie kasa i efekty były dobrze widoczne, całe szczęście ze jest na kogo zwalić (czyli złych kibiców) jak nam odbiorą rajd w WRC.

pamiętam rok 2009 pierwszy Polski w WRC, nie było VIPów w takim wydaniu jak teraz, punkty było ogólnie dostępne, dojazdówki nie pokrywały się z dojazdami kibiców, było fajnie otasmowane czerwonym i zielonym. Dodatkowo latał helikopter z megafonem oprócz megafonów w autach - darli ryja do momentu aż ludzie się przesunęli albo helikopter przeganiał kibiców śmigłami. Wszystko udało się super przynajmniej tam gdzie byliśmy duzo widzielismy, tam gdzi byliśmy była dyscyplina, nie było przebiegania jak teraz pielgrzymki bo wymagało to przeciskania się przez kopertę i było darcie ryja kibiców i safety.

Zdrowego rozsądku nic nie zastąpi ale niestety jak pokazał przykład Monte w tym roku, z głupotą się nie wygra, zawsze ktoś będzie ryzykował i nie myślał wiec trzeba robic wszystko żeby tej głupocie i brakowi rozsądku jak najbardziej utrudnić zrobienie sobie krzywdy.

Jednak żeby nie było tylko źle - rajd świetny, mimo pogody sportowo rewelacyjny - nowe WRC jest cudowne, kierowcy zwłaszcza Ott, Thierry, Teemu, Jari oraz Seb to kosmici a w tych autach jeszcze bardziej widać różnicę w wielkości jaj:)
Mimo korzystania ze zwykłego karnetu bez szaleństw zdołaliśmy oglądnąć prawie 10 na 20 normalnych oesów (9 bo jeden odwołany) oczywiście było to możliwe tylko przy korzystaniu z rowerów od parkingu/postoju na drodze do olsu - na butach raczej niewykonalne bo trochę tych km było.

reasumując wystarczyło cofnąć się do 2009 z pewnymi rozwiązaniami (cóż że jechały samochody z delegatami i latał helikopter gdy nie było wiadomo o co im biega bo nie mieli megafonów) oraz odpuścić dzielenie kibiców na lepszych i gorszych.

Pozdrawiam.
obajt
 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek, 3 lip 2017, 18:43

Re: ORLEN 74. Rajd Polski 2017

Postprzez amigo » czwartek, 6 lip 2017, 11:05

Jak tak dalej będą źle pisać o Rajdzie Polski za granicą to w będziemy mieli efekt odwrotny od zamierzonego. Wielu kibiców zobaczy jaki tu Hardkor i można wiele to zaczną tu przyjeżdżać jeszcze większe rzesze kibiców i co wtedy zrobi organizator?

Ja oceniacie Rajd Polski 2009 i 2017 czy liczba kibiców była większa, podobna czy jeszcze mniejsza?


Co tu się dziwić, że kibice idą do drogi jak przed sobą mają 1m wysokości trawy to co mają zobaczyć za nimi? Ja pamiętam jak Rajd Polski leciał we Wrześniu to pola były już wykoszone i stałeś w jednym miejscu to widziałeś w prawo na 200 m i w lewo na 200m nie trzeba było kombinować, a teraz jak wszystkie uprawy na polach to widoczność mała. Mało tego tam co kibice zostali postawieni w strefie nikt nie wykosił im tych wysokich traw do dobrego oglądania z odległości bezpiecznej.


Na tych zdjęciach są te pomarańczowe solidne taśmy i takie były w 2014 na Chmielewie i nie było wtedy takiego problemu wszyscy stali za taśmami bo ich tak łatwo nie dało się zniszczyć czy przeskoczyć.

Słabo widoczny organizator czyli Orlen. Za czasów Lotosu to taśmy były w kilometrach nawet na jednym PW Safeciarze mieli kilkanaście rolek takich taśm do odgradzania, a tu praktycznie zero.
amigo
N1
 
Posty: 98
Dołączył(a): wtorek, 3 cze 2014, 12:27

Re: ORLEN 74. Rajd Polski 2017

Postprzez Sylwek_GSi » czwartek, 6 lip 2017, 12:59

Wydaje mi się że w 2017 i 2016 było najmniej ludzi. Zapewne przez brak Kubicy i przyzwyczajenie się do tego rajdu. Najwięcej flag estońskich, troche belgijskich i polskich. W 2014 i 2015 na oko było więcej kibiców głównie przez to że jechał Kubica oraz rajd wrócił po kilku latach. Było dużo flag estońskich, fińskich, czeskich no i polskich. W 2009 było również dużo kibiców - wiadomo 1 rajd w WRC - mnóstwo finów, czechów.
Ostatnie 2 edycje najmniej ludzi - chociaż wcale nie mało.
Avatar użytkownika
Sylwek_GSi
A5
 
Posty: 887
Dołączył(a): piątek, 3 paź 2003, 19:32
Lokalizacja: Krosno

Re: ORLEN 74. Rajd Polski 2017

Postprzez Hipo1990 » czwartek, 6 lip 2017, 20:16

Obrazek
Tutaj takie ładne ujęcie z onboardu Argentyny, najlepsi jednak ci kolesie co selfiacza sobie robią. Ale tak Polska najgorzej zabezpieczona.
Avatar użytkownika
Hipo1990
N1
 
Posty: 69
Dołączył(a): czwartek, 31 lip 2008, 16:42
Lokalizacja: Kuj Pom

Re: ORLEN 74. Rajd Polski 2017

Postprzez nahram1 » czwartek, 6 lip 2017, 20:23

To była specjalna strefa. Strefa dla kretynów.
Avatar użytkownika
nahram1
N3
 
Posty: 433
Dołączył(a): sobota, 17 cze 2006, 00:14
Lokalizacja: Olsztyn

Re: ORLEN 74. Rajd Polski 2017

Postprzez MRT93 » piątek, 7 lip 2017, 08:37

W moim poprzednim poście popartym zdjęciami z Polski i Finlandii wyraźni pisałem do czyjej wypowiedzi się odnoszę i w jakim kontekście. Jak widać wielu Panów tutaj ma problem z łączeniem faktów i czytaniem ze zrozumieniem. Anglicy wyraźnie nas zjechali za to, że w przeciwieństwie do Skandynawów nie ma u nas kultury rajdowania dlatego kibice stoją za blisko trasy. Zdjęciami pokazałem, że stoją tak blisko, bo nikt im tego nie zabrania, a jeśli ktoś uważa, że na Polskim było wystarczająco taśmy, to chyba trafił akurat na jedno takie miejsce - polecam obejrzeć onboardy.
I też za bardzo nie wiem co w odpowiedzi do mojego postu robią zdjęcia z Argentyny - od kiedy ona jest zaliczana do Skandynawii?
MRT93
 
Posty: 17
Dołączył(a): czwartek, 10 gru 2015, 23:23

Re: ORLEN 74. Rajd Polski 2017

Postprzez amigo » piątek, 7 lip 2017, 10:53

Panowie z Rajdu Polski: rajd robicie dla kibiców i jak widać tych kibiców było sporo. Zabrakło małych elementów, które na pewno poprawiłyby opinie o rajdzie czy kibicach:

Taśmy czyli brak jej - ale to rozumiem jak można stawiać taśmy u kogoś na polu jak się pewnie nic nie dogadało z rolnikami, a przynajmniej nie z wszystkimi.
Siatki czyli brak ich - siatki takie gumowe/ pomarańczowe jakie były na Chmielewie w 2014 https://www.youtube.com/watch?v=MPKjOSoxXEs na filmiku widać jak wszyscy grzecznie stoją za siatkami, a przed tylko Safety. Dlaczego? Dlatego, że takiej siatki się łatwo nie sforsuje ale co tam trzeba iść po taniości i dać siatki od Bel siana/słomy.
Ta pomarańczowa to siatka przeciw śnieżna koszt na allegro to 5 zł za m bieżący ale wystarczy poszukać producenta i przy takim dużym zamówieniu cena zapewne spadnie dużo mniej.

Koszenie trawy przy OS - ja byłem na OS Chmielewo i tu nic nie było wykoszone oraz byłem na OS Świetajno Hopa Rosochackie i tu było z jednej strony wykoszone to widoczność ludzie mieli dobrą jedynie z drugiej strony Hopy było kiepsko. Tu na filmiku to widać https://www.youtube.com/watch?v=_3qoX-U3P_U

Ja to wszystko rozumiem, że organizator nie wejdzie każdemu na pole, drogę itp żeby wszystko zrobić ale trzeba współpracować od Wójta/Burmistrza po przez radnych, plebana, sołtysa i to załatwiać z ludźmi. Panowie wszystko jest do ogarnięcia.
amigo
N1
 
Posty: 98
Dołączył(a): wtorek, 3 cze 2014, 12:27

Re: ORLEN 74. Rajd Polski 2017

Postprzez seal » piątek, 7 lip 2017, 12:01

amigo napisał(a):Koszenie trawy przy OS - ja byłem na OS Chmielewo i tu nic nie było wykoszone oraz byłem na OS Świetajno Hopa Rosochackie i tu było z jednej strony wykoszone to widoczność ludzie mieli dobrą jedynie z drugiej strony Hopy było kiepsko. Tu na filmiku to widać https://www.youtube.com/watch?v=_3qoX-U3P_U

Jak byś był właścicielem ziemi przy odcinku specjalnym to chciałbyś aby ci ktoś w czerwcu żniwa zrobił? Póki co w Polsce obowiązuje prawo własności i jeżeli rolnik nie rzyczy sobie wycinki to jej nie można robić.
Avatar użytkownika
seal
A5
 
Posty: 793
Dołączył(a): sobota, 28 lip 2007, 14:22
Lokalizacja: Czasław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mistrzostwa Świata

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron