Dakar 2016

...co w świecie WRC piszczy

Moderator: SebaSTI

Dakar 2016

Postprzez Cendra » wtorek, 29 wrz 2015, 13:05

Myślę, że od tej informacji warto zacząć nowy wątek:
http://terenowe.autoklub.pl/news/loeb-wystartuje-w-dakarze,63825

Fajnie, że dalej jest to ten sam mistrzowski duet. Na pewno nie będzie im łatwo, ale to geniusze w tym co robią :)
No to szykuje się pojedynek starych mistrzów WRC: Sainz, Hirvonen (prawie mistrz ;) ), Loeb.
Ciekawe czy zaangażowanie Loeba skreśla start Solberga w Dakarze (był łączony z Pugiem).
Avatar użytkownika
Cendra
A6
 
Posty: 1179
Dołączył(a): niedziela, 24 kwi 2005, 15:09
Lokalizacja: Ciechanów/Warszawa


Re: Dakar 2016

Postprzez ZbyszekChaosu » wtorek, 29 wrz 2015, 14:56

Jak dla mnie przydałby się nie tylko nowy wątek ale i nowy dział. Mamy na forum martwy dział "Puchar PZM", w innych typu "Rallycross czy "Wyścigi" też nie wiele się dzieje. Tymczasem Rajdy Terenowe to fajna dyscyplina motosportu w której odnosimy duże sukcesy za granicą, mamy wielu byłych rajdowych mistrzów z całego świata i nie tylko podczas Dakaru przewijają się wątki na ten temat w różnych działach forum. Dobrze by było to uporządkować tworząc nowy dział a na pewno będą powstawać tam kolejne wątki i będą toczyć się ciekawe dyskusję.
Ciekaw jestem występu Loeba w Maroku. Skoro Hirvo w debiucie był szybki to co zrobi Seb?
http://bezpieczna-droga.blogspot.com/
ZbyszekChaosu
A6
 
Posty: 1101
Dołączył(a): poniedziałek, 15 lip 2013, 20:42
Lokalizacja: Łódź

Re: Dakar 2016

Postprzez DonCorrado » wtorek, 29 wrz 2015, 19:41

Pomysł z działem bardzo dobry.

Sam nie wiem co myśleć o tym Dakarze, nie wiem jak wytyczyli trasę, ale ma być lipa z pustynią, Dakar bez pustyni? Słabo to wygląda, ale przez to ciekawe stawia sprawe rozkładu sił, jak wiadomo buggy/ośki bardziej pod duże prędkości i pustynie, a czterołapy jak MINI/Toyota to raczej w sam raz na obecną trasę jeżeli faktycznie więcej będzie argentyńskich ciasnych bezdroży niż szerokich piaszczystych terenów i wydm. W dalszej kolejności ta edycja tez ciekawie wygląda pod kątem obsady jaka ma być w tym roku jak chocby Mikko, Seb, Carlos plus starzy wyjadacze co pojadą na wszystkim.

W ogóle to pewności nie mam ale Afryka raczej groszem nie sypała tj. wpisowym, a Ameryce się przyzwyczaili Ci ASO do dopływu hajsu non stop, teraz Chile powiedziało pas z racji oszczędności na coś tam - chyba spodziewają się jakiś klęsk żywiołowych bo co jakiś czas u nich występują i prognozy na to wskazują i odcięli kase, zobaczymy jak to dalej będzie, czy inni też przystopują czy lokalni "prezydenci" będą chcieli za wszelką cene ładować kase w ASO żeby potem chodzić jak nadęty między rajdówkami na biwaku.
Avatar użytkownika
DonCorrado
A6
 
Posty: 1217
Dołączył(a): wtorek, 12 cze 2007, 11:31

Re: Dakar 2016

Postprzez andrew88 » wtorek, 29 wrz 2015, 20:20

ZbyszekChaosu napisał(a):Ciekaw jestem występu Loeba w Maroku. Skoro Hirvo w debiucie był szybki to co zrobi Seb?

Tylko jeśli dobrze pamiętam to trasa, na której debiutował Mikko przypominała odcinki z rajdów płaskich, więc tam mu nie było zbyt trudno. Spodziewam się, że w Maroku Loeb będzie musiał zapłacić frycowe, tym bardziej, że będzie jechał starą wersją Peugeota.

Cieszy mnie, że mimo zmiany trasy w Dakarze wystartuje zespół De Rooya (szkoda trochę, że Loprais rezygnuje ze swojej Tatry na rzecz Iveco), w tej chwili jedyny zespół mogący zagrozić Kamazowi. Chociaż Rosjanie będą dysponować nową konstrukcją i mogą wystąpić problemy wieku dziecięcego. Ciekaw jestem ile załóg pojedzie w nowych Kamazach, bo nie wydaje się żeby Czagin ryzykował wystawiając tylko nowe ciężarówki dla liderów zespołu. Fajnie, że Tatra nie próżnuje i również przygotowała nową rajdówkę (własnie za jej kierownicą najchętniej widziałbym Lopraisa). Wiecie może jak wygląda możliwość startu w najcięższej kategorii Kazberuka i Szustkowskiego?

P.S.
Zawsze mnie zastanawiała nazwa konkurencyjnego rajdu dla Dakaru: Africa Eco Race. To "eco" w nazwie ma jakiś związek z ekologią?
Szukam wolnego miejsca na europejskie rundy WRC. Oprócz Szwecji i Walii.
Avatar użytkownika
andrew88
A6
 
Posty: 1105
Dołączył(a): sobota, 13 kwi 2013, 20:07
Lokalizacja: Oława

Re: Dakar 2016

Postprzez Dominik Adamczyk » niedziela, 3 sty 2016, 12:09

"Dwa podstawowe założenia tego rajdu to bezpieczeństwo oraz odpowiedzialność za środowisko naturalne. Pierwsze wynika oczywiście z niestabilności politycznej regionu i niebezpieczeństwa ze strony lokalnych mieszkańców. Druga to wypadkowa głosów krytyki, od lat krążących w mediach, które podkreślały szkodliwość rajdowej rywalizacji dla dzikich i unikatowych terenów Sahary zachodniej.

Każdy biwak jest dokładnie sprzątany, a organizatorzy dbają, by po przejściu rajdowej kolumny nie pozostały żadne szkodliwe ślady. Wiele zespołów używa paneli słonecznych do pozyskiwania energii podczas pracy pomiędzy etapami, a organizatorzy w takie panele wyposażyli również szkoły w dwóch miejscowościach na terytorium Mauretanii. W użyciu są przede wszystkim sprzęty z surowców odnawialnych, a na trasie są testowane specjalne modele samochodów napędzanych odnawialną energią. Africa Eco Race w 2011 roku ufundowała również posadzenie 3000 eukaliptusów w Nouakchott (Mauretania)."

Źródło:
http://dakar.pl/erzac-dawnego-dakaru/
Avatar użytkownika
Dominik Adamczyk
 
Posty: 20
Dołączył(a): niedziela, 25 sty 2015, 20:32
Lokalizacja: Pieszyce

Re: Dakar 2016

Postprzez DonCorrado » niedziela, 3 sty 2016, 13:48

No tak, Dakar jest jeden, natomiast teraz chyba zagrożenie jest jeszcze większe, a Oni i tak startują w Afryce. Podobno mowa, żeby Dakar z A. Poludniowej przenieść do Namibii Rpa i tamte rejony, ciekawe jestem sytuacji w A. Poludniowej, tam gruba kase placili za przejazd przez ich kraj, teraz Chile się wyparło i zrobili im kuku, ciekawe jak bedzie za rok, dawniej nikt chyba nie placił wpisowego, a teraz od wszystkich pare baniek chca, za sama ceremonie startu, w zasadzie to wyglada tak jakby sie uzależnili od tej kasy. Dzis juz podaje ze ulewy w Argentynie, znowu bedzie jazda w kratke, w dodatku odcinki a'la WRC, jak sie jeden zakopie to wszyscy staną
Avatar użytkownika
DonCorrado
A6
 
Posty: 1217
Dołączył(a): wtorek, 12 cze 2007, 11:31

Re: Dakar 2016

Postprzez Cendra » niedziela, 3 sty 2016, 15:10

Etap 1 odwołany ze względów bezpieczeństwa.
Avatar użytkownika
Cendra
A6
 
Posty: 1179
Dołączył(a): niedziela, 24 kwi 2005, 15:09
Lokalizacja: Ciechanów/Warszawa

Re: Dakar 2016

Postprzez Mad Max » niedziela, 3 sty 2016, 15:46

To ja tylko zauważę że Dąb z Czachą czwarte miejsce na prologu - Brawo Panowie :!:
Avatar foto. by Marcin Kaliszka
Jest jedna rzecz dla której warto żyć - RAJDY!!! i nie zmienia się nic

http://www.modelowanie.fora.pl
Na warsztacie:

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Mad Max
S2000
 
Posty: 4515
Dołączył(a): poniedziałek, 16 paź 2006, 11:50
Lokalizacja: Celestynów/Warszawa

Re: Dakar 2016

Postprzez seal » poniedziałek, 4 sty 2016, 17:27

Mad Max napisał(a):To ja tylko zauważę że Dąb z Czachą czwarte miejsce na prologu - Brawo Panowie :!:

Wszyscy zauważyli, ale mickey mouse wiosny nie czyni :-)
Avatar użytkownika
seal
A5
 
Posty: 793
Dołączył(a): sobota, 28 lip 2007, 14:22
Lokalizacja: Czasław

Re: Dakar 2016

Postprzez madman » poniedziałek, 4 sty 2016, 20:45

No i proszę, kierowcy WRC wiedzą z czym to się je - Prokop na pierwszym pomiarze czasu był pierwszy, na mecie dziewiąty, Hirvonen piąty, a etap wygrał Seb Loeb... :mrgreen:
"To że trzeba hamować poznawałem po tym, że wszyscy kibice zaczynali uciekać." - K. Hołowczyc
Avatar użytkownika
madman
N3
 
Posty: 285
Dołączył(a): sobota, 10 maja 2014, 09:59
Lokalizacja: Pomorze

Re: Dakar 2016

Postprzez speedyzxz » poniedziałek, 4 sty 2016, 20:47

SÉB :D
Hirvo i Prokop też ładnie :wink:

Stawiamy zakłady kto będzie lepszy? Loeb v Hirvonen? :wink:

Polacy ok ważne że bez problemów!
http://rajdy-klasyfikacje.cba.pl - klasyfikacje WRC, ERC, RSMP i WRX!
Avatar użytkownika
speedyzxz
S1600
 
Posty: 2852
Dołączył(a): wtorek, 20 cze 2006, 21:46
Lokalizacja: Wapno/Poznań

Re: Dakar 2016

Postprzez Mad Max » poniedziałek, 4 sty 2016, 21:01

seal napisał(a):
Mad Max napisał(a):To ja tylko zauważę że Dąb z Czachą czwarte miejsce na prologu - Brawo Panowie :!:

Wszyscy zauważyli, ale mickey mouse wiosny nie czyni :-)
Czyni nie czyni wspomnieć warto :wink:
Mickey Mouse może na warunki Dakarowe ale jednak trochę ścigania na poważnie było.
Avatar foto. by Marcin Kaliszka
Jest jedna rzecz dla której warto żyć - RAJDY!!! i nie zmienia się nic

http://www.modelowanie.fora.pl
Na warsztacie:

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Mad Max
S2000
 
Posty: 4515
Dołączył(a): poniedziałek, 16 paź 2006, 11:50
Lokalizacja: Celestynów/Warszawa

Re: Dakar 2016

Postprzez ZbyszekChaosu » poniedziałek, 4 sty 2016, 21:38

speedyzxz napisał(a):Stawiamy zakłady kto będzie lepszy? Loeb v Hirvonen?

Subiektywnie obserwując Dakar, to po takim rozpoczęciu zacząłbym się zastanawiać czy którykolwiek z nich ukończy rajd ;)
http://bezpieczna-droga.blogspot.com/
ZbyszekChaosu
A6
 
Posty: 1101
Dołączył(a): poniedziałek, 15 lip 2013, 20:42
Lokalizacja: Łódź

Re: Dakar 2016

Postprzez Cendra » poniedziałek, 4 sty 2016, 21:50

Akurat tych trzech Panów mało dzwoniło w WRC to może być ciekawe :)

Gdzie śledzicie newsy na bieżąco z trasy, tak żeby móc np. śledzić przez tel. w ciągu dnia?
Avatar użytkownika
Cendra
A6
 
Posty: 1179
Dołączył(a): niedziela, 24 kwi 2005, 15:09
Lokalizacja: Ciechanów/Warszawa

Re: Dakar 2016

Postprzez Krecik » poniedziałek, 4 sty 2016, 22:04

Na dakarowej oficjalnej aplikacji nie ma live (chyba że przeoczyłem)
Na onecie jest live i tam chyba najlepiej
Avatar użytkownika
Krecik
A5
 
Posty: 554
Dołączył(a): piątek, 25 lis 2005, 14:15
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Mistrzostwa Świata

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości