Karting

Co słychać w wyścigach: płaskich i górskich...

Moderator: SebaSTI

Karting

Postprzez Erni » wtorek, 13 cze 2006, 21:13

Witam po 1 jest to mój pierwszy post na tym forum. Ścigam się od 7 lat więc wiem co mówię
Chciałbym wyjaśnić i obalić stereotyp wyścigów kartingowych. Większość społeczęnstwa (chyba)myśli, że gokarty to wolne pojazdy jeźdzące z prędkościami 50-60 km/h, z silnikami Simsona czy WSKi, spawane z rur w garażu i wyglądające mniej więcej tak:
Obrazek
Ludzie czasy w których się ścigano takimi sprzętami to prehistoria - lata 50-60 XX w. Nawet mój tata ścigał się lepszymi sprzętami choć też WSKą :). Możecie to porównać do komputerów z lat 80-tych i dzisiejszych. Teraz jeźli nie masz odpowiedzniego sprzętu to nie masz szans na wygraną. Dzisiejsze podwozia to profesjonalne SERYJNIE produkowane gokarty, głównie firm włoskich bo tam jest najpopularniejszy ten sport. Podwozia z najwyższej półki kosztują ok 3000-4000 Euro. Także jeśli chodzi o silniki to są to specjalne silniki do kartingu przeważnie bez skrzyni biegów i bez sprzęgła (lub ze sprzęgłem odśrodkowym) posiadające moc ponad 30 KM!!! Są to populanie nazywane setki ponieważ mają pojemność skokową 100 ccm. Najszybsze gokart to z klasy Intercontinental C. Silniki w tej klasie posiadają sprzęgło i 6 biegów, a silnik ma pojemność 125 ccm. Moc takiego silnika dochodzi do ok 50KM co przy masie z zawodnikiem ok 150kg daje przelicznik masy do mocy= 1KM na 3 kg. Przykładowo w Subrau Imprezie WRC na 1KM przypada 4,1kg!!! Możecie sobie wyorazić jakiego to ma kopa!! Jeśli jest super asfalt i super gumy to ICC może się rozpędzić od 0-100 w ok 3-4 sek. Robi wrażenie. Ja w 2005 roku strtowałem w Majstrostvach Slovenskej Republiki (MSR) w kategorii Rotax Max Junior. Mój silnik ma poj. 125 ccm i skromne 20KM (ponieważ Junior, Senior różni się cylindrem i ma ok 30KM). Rotax nie posiada skrzyni biegów, ale ma sprzęgło odśrodkowe (zasada działania podobna jak w skuterach). Co do Vmaxu to nie są zbyt imponujące z jednego powodu - tory kartingowe są bardzo kręte (techniczne) a prosta start- meta ma od 100-200m wiec nie ma się gdzie rozpędzić. Mój gokart na Węgrzech gdzie jest szybki tor rozwinął prędkość ok 130 km/h. Uważam że jest to bardzo ciekawy sport wymagający od kierowcy niezwykłego kunsztu prowadzenia takiego gokarta i odpowiedniej siły. Przykładowo tor w czasie zawodów się bardzo "nagumowywuje" tzn guma z opon się nagrzewa i zostaje na torze, wieć im ktoś wolniej to guma z asfaltu przykleja się do opon i tworzy się większy opór. Wniosek?? Trzeba nieźle zapierdalać :p Po wyścigu nie jednokrotnie nie idzie za 1 razem "odkleić" karta od nawierzchni :p.
Oka kończe już, ale zamieszczam kilka zdjęć jak wyglądają terażniejsze gokarty :p

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

P.S. Na tych zdjęciach przedni zderzak jest wgnieciony bo na końcu prostej się hamuje na kolesiach no i tak to potem wygląda :p

Jakie są wasze przygody z kartingiem i tak wogóle czy są tu jacyś kartingowcy :P
Obrazek
Obrazek

DZIECI ŚCIĄGAJĄ NARTY WSIADAJĄ W GOKARTY!!!
Avatar użytkownika
Erni
N2
 
Posty: 114
Dołączył(a): sobota, 10 cze 2006, 17:14
Lokalizacja: Cieszyn


Postprzez SeBa » środa, 14 cze 2006, 08:59

no w końcu pojawil się jakiś kartingowiec na forum :D :D :D :D jeździłem od 1998r w KMP az do 2003 :D :D zapomniałes dodać jeszcze o kartach pod tesco np gdzie ludzie myślą że to jest szczyt techniki i że na takich się ścigają zawodowcy :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
SeBa
N2
 
Posty: 133
Dołączył(a): poniedziałek, 4 paź 2004, 09:58
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Erni » środa, 14 cze 2006, 10:42

Heh masz racje a czym jeździłeś bo Ciebie nie kojarze
Obrazek
Obrazek

DZIECI ŚCIĄGAJĄ NARTY WSIADAJĄ W GOKARTY!!!
Avatar użytkownika
Erni
N2
 
Posty: 114
Dołączył(a): sobota, 10 cze 2006, 17:14
Lokalizacja: Cieszyn

Postprzez sumo » środa, 14 cze 2006, 10:50

heh ale to chyba nie jest tani sport? profesjonalnie przygotowany kart z ekipą kosztuje troche.. może jakieś koszta przedstawicie startów? (oczywiscie nie mówie o kartach z pod "tesco" hehehehe)
sumo
N4
 
Posty: 2110
Dołączył(a): środa, 31 lip 2002, 20:56

Postprzez Erni » środa, 14 cze 2006, 12:31

Oponki wystarczają na 1 zawody kosztują 500zł za komplet. Koszt jednego startu wynosi od 1000 wzwyż zależy w jakiej kategorii startujesz
Obrazek
Obrazek

DZIECI ŚCIĄGAJĄ NARTY WSIADAJĄ W GOKARTY!!!
Avatar użytkownika
Erni
N2
 
Posty: 114
Dołączył(a): sobota, 10 cze 2006, 17:14
Lokalizacja: Cieszyn

Postprzez MSG Racing » środa, 14 cze 2006, 14:59

Ja zacząłem od kartingu. Najpierw (nie wim czy się przyznawać) były te pożal się boże karty w Hali Kapelusz w Chorzowie. 1997-1999.
Potam Regionalne Mistrzostwa koło Częstochowy w Wyrazowie. Aż jeden start bo kart ciągle się sypał :( ale dużo pojeździłem kartem i chciałbym znou takiego nawet prostego sprawić do śmigania czasami.
POtem nastąpiła likwidacja Mistrzostw Regionalnych i przepisów technicznych i bezpieczeństwa. Kaszty posżły w górę i się musiałem pożegnać. :cry:
"Rally is not a crime" Polska - FB

"Żyję po to, by być najlepszym. Właśnie dlatego zrezygnowałem z prywatnego, osobistego życia" - Ayrton Senna czerwiec 1986

http://www.ganczarczykrally.com

Antyradio -"Liczą się nieliczni"
Avatar użytkownika
MSG Racing
S2000
 
Posty: 3650
Dołączył(a): poniedziałek, 25 lip 2005, 17:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Sosnowiec

Postprzez mop » środa, 14 cze 2006, 23:44

ale do kogo skierowana jest ta wypowiedz?
chyba ze uwazasz wszystkich uzytkownikow tego forum za ludzi co gokarty widza tylko jak to na poczatku sam pokazales.
Avatar użytkownika
mop
A5
 
Posty: 510
Dołączył(a): sobota, 13 wrz 2003, 14:42
Lokalizacja: wwa

Postprzez Erni » czwartek, 15 cze 2006, 09:31

Większość społeczęnstwa (chyba)myśli


Napisałem to do tych którzy uważają, że gokarty wyglądają np. jak przy tesco. Celem tego było obalenie stereotypu wolnych gokartów.
Obrazek
Obrazek

DZIECI ŚCIĄGAJĄ NARTY WSIADAJĄ W GOKARTY!!!
Avatar użytkownika
Erni
N2
 
Posty: 114
Dołączył(a): sobota, 10 cze 2006, 17:14
Lokalizacja: Cieszyn

Postprzez mop » czwartek, 15 cze 2006, 12:25

to rozumiem.
ale kto wedlug Ciebie powiela ten stereotyp>?
czy zauwazyles gdzies tutaj wypowiedzi w stylu gokarty sa wolne i dla frajerow?
wiekszosc wyscigowcow wyszla z kartingu, wiec ludzie ktorzy sie interesuja wyscigami dobrze zdaja sobie sprawe z tego co w tam sie dzieje.
Dlatego ciekawi mnie Twoje uswiadamianie wszystkich tak troche na sile..
Avatar użytkownika
mop
A5
 
Posty: 510
Dołączył(a): sobota, 13 wrz 2003, 14:42
Lokalizacja: wwa

Postprzez sumo » czwartek, 15 cze 2006, 19:18

a jak jest z ograniczeniem wiekowym, czy "starzy" tez moga startowac, czy karting jest raczej dla mlodych skierowany?

koszty : 1000 zł wzwyż... hm... pewnie zeby byc w czubie to 1 eliminacja wychodzi ze 3000 zł ?
sumo
N4
 
Posty: 2110
Dołączył(a): środa, 31 lip 2002, 20:56

Postprzez mr_pio » piątek, 16 cze 2006, 03:08

sumo napisał(a):a jak jest z ograniczeniem wiekowym, czy "starzy" tez moga startowac, czy karting jest raczej dla mlodych skierowany?

koszty : 1000 zł wzwyż... hm... pewnie zeby byc w czubie to 1 eliminacja wychodzi ze 3000 zł ?


O to dobre pytanie :D I jeszcze czy w Łodzi poza tesco coś się w tym temacie dzieje, bo jakoś nie mogę znaleźć, a obiło mi się o uszy że tak.
mr_pio
 
Posty: 15
Dołączył(a): poniedziałek, 27 mar 2006, 00:59

Postprzez eSWu » piątek, 16 cze 2006, 15:10

Wejście na forum z grubej rury. Szkoda że w stylu zbliżonym do komentzrzy z onetu :(
Moje fotki lotnicze.

http://www.airliners.net/search/photo.search?pid=34090 moje airliners.net
http://www.jetphotos.net/showphotos.php?userid=20927 moje jetphotos.net
Avatar użytkownika
eSWu
N3
 
Posty: 349
Dołączył(a): wtorek, 15 paź 2002, 16:09
Lokalizacja: Pyrlandia

Postprzez MSG Racing » sobota, 17 cze 2006, 16:03

Z tego co się orientuję to jest klasa starszych zawodników tzn do ok 24 lat. Ale nie jestem pewien.
Co do kosztów to nie wiem czy 3000 są realne. Z tego co się orientuję to jedna opona kosztuje ok 500zł. Paliwa może nie trzeba dużo ale dojazd, mechanik, wyżywienie, nocleg itp. Ja bym liczył 5000 eliminacja.
"Rally is not a crime" Polska - FB

"Żyję po to, by być najlepszym. Właśnie dlatego zrezygnowałem z prywatnego, osobistego życia" - Ayrton Senna czerwiec 1986

http://www.ganczarczykrally.com

Antyradio -"Liczą się nieliczni"
Avatar użytkownika
MSG Racing
S2000
 
Posty: 3650
Dołączył(a): poniedziałek, 25 lip 2005, 17:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Sosnowiec

Postprzez karcin » sobota, 17 cze 2006, 22:25

http://www.motokary-motobydlo.cz/
Ostatnio byłem na tym świetnym torze w czechach :) tor jest strasznie techniczny i bardzo wymagający, są chyba 3 poziomy jest tunel i wiele wiele innych ciekawych miejsc :) Zresztą są tam zdjęcia więc każdy zobaczy
Ceny bardzo przystępne godzina jazdy 600 koron :)
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=7430425065d34ed7 Obrazek
Avatar użytkownika
karcin
A6
 
Posty: 1035
Dołączył(a): czwartek, 19 sie 2004, 17:29
Lokalizacja: Wałbrzych

Postprzez KamilkaWRC » piątek, 18 sie 2006, 16:02

skoro mowa o gokartach.... ;)

zapraszam na stronę Mateusza Rzucidł, który na dzień dzisiejszy prowadzi w KMP :)

http://www.karting.com.pl
>>> Nawet Chuck Norris nie potrafi ciąć zakrętów tak jak Kazek !!! KAZ GO !!! <<<
Avatar użytkownika
KamilkaWRC
 
Posty: 26
Dołączył(a): piątek, 5 sie 2005, 17:44
Lokalizacja: Łapanów

Następna strona

Powrót do Wyścigi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości