Świat WRC

...co w świecie WRC piszczy

Moderator: SebaSTI

Re: Świat WRC

Postprzez woocasch » czwartek, 18 sty 2018, 16:35

Od października 2016 mogło i zmieniło się bardzo dużo, choćby to, że VW wycofał się z WRC. Nie wydaje mi się, żeby taka rewolucja miała nastąpić już po 3 sezonach nowego regulaminu technicznego. A przecież zastąpienie silnika 1.6T jakimś zestawem hybrydowym to nie jest kosmetyka. Dla pierwszej generacji WRC podstawowe regulacje techniczne obowiązywały od 1997 do 2010 (wiem, że było wiele różnych zmian w tym okresie, jak chociażby dyfry). Teraz od 2011 do 2016 mieliśmy drugą generację aut. Od zeszłego roku mamy drugą generację na sterydach :) ale jednak jest to kolejne nowe otwarcie, czyli co najpierw 14 sezonów, potem 6, a teraz tylko 3 i w 2020 całkiem nowe auta? No oby nie :) Nawet jeżeli zsumujemy okres stosowania silników 1.6T to taka gruba zmiana na inne źródło napędu teoretycznie wypada bliżej 2025 :)
Chociaż przecież za rogiem czai się elektryczna rewolucja, więc nie zdziwię się jakoś bardzo, jeżeli w ciągu najbliższych 5 lat coraz częściej będziemy mówić o elektrycznych rajdówkach lub jakiś hybrydach plug-in. Nie uśmiecha mi się taka perspektywa, ale świat idzie w tym kierunku i zapewne rajdy też w jakiś sposób zostaną tym dotknięty. Być może idea hybryd będzie się opierać na koncepcji, że na odcinku specjalnym działa tylko napęd spalinowy i odzyskiwana jest energia do ładowania baterii, a na dojazdówkach poruszamy się w 100% na prąd. Ale to jest wszystko gdybanie i każde rozwiązanie jest możliwe :)
---
woocasch
woocasch
A6
 
Posty: 1424
Dołączył(a): wtorek, 17 maja 2011, 10:13
Lokalizacja: Bielsko-Biała


Re: Świat WRC

Postprzez Honiclbr » czwartek, 18 sty 2018, 18:20

woocasch napisał(a):Od października 2016 mogło i zmieniło się bardzo dużo, choćby to, że VW wycofał się z WRC. Nie wydaje mi się, żeby taka rewolucja miała nastąpić już po 3 sezonach nowego regulaminu technicznego. A przecież zastąpienie silnika 1.6T jakimś zestawem hybrydowym to nie jest kosmetyka. Dla pierwszej generacji WRC podstawowe regulacje techniczne obowiązywały od 1997 do 2010 (wiem, że było wiele różnych zmian w tym okresie, jak chociażby dyfry). Teraz od 2011 do 2016 mieliśmy drugą generację aut. Od zeszłego roku mamy drugą generację na sterydach :) ale jednak jest to kolejne nowe otwarcie, czyli co najpierw 14 sezonów, potem 6, a teraz tylko 3 i w 2020 całkiem nowe auta? No oby nie :) Nawet jeżeli zsumujemy okres stosowania silników 1.6T to taka gruba zmiana na inne źródło napędu teoretycznie wypada bliżej 2025 :)
Chociaż przecież za rogiem czai się elektryczna rewolucja, więc nie zdziwię się jakoś bardzo, jeżeli w ciągu najbliższych 5 lat coraz częściej będziemy mówić o elektrycznych rajdówkach lub jakiś hybrydach plug-in. Nie uśmiecha mi się taka perspektywa, ale świat idzie w tym kierunku i zapewne rajdy też w jakiś sposób zostaną tym dotknięty. Być może idea hybryd będzie się opierać na koncepcji, że na odcinku specjalnym działa tylko napęd spalinowy i odzyskiwana jest energia do ładowania baterii, a na dojazdówkach poruszamy się w 100% na prąd. Ale to jest wszystko gdybanie i każde rozwiązanie jest możliwe :)


Ralycrossowe regulaminy też nie mają wiele lat, a w 2020 chcą wprowadzić elekrytki. Ponadto FIA cały czas dąży do jednolitego silnika, we wszystkich seriach, a nowe przepisy silnikowe w F1 mają pojawić się również w 2020, więc wydaje mi się, że i zmiana reguł w WRC jest bardzo prawdopodobna.
Honiclbr
A5
 
Posty: 662
Dołączył(a): poniedziałek, 25 maja 2009, 11:51
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Świat WRC

Postprzez DonCorrado » czwartek, 18 sty 2018, 19:14

Lotos ma skoki na mega topie, pilke na mega topie, ma tez kajto, ktory robi wynik, ale rajdy nie są na topie i tyle. nie dosc ze jest wielu do wspierania, to jeszcze polityka w to wchodzi bo to spolka skarbu panstwa. Kajto to sie tak wypowiadal, jakby mial juz gdzies Lotos przez to, ze dwa lata z rzedu wyjezdzil majstra a Oni do samego konca go wadzili za nos, oczywiscie to wlasnie spolka panstwowa i tam jest burdel ktory powoduje to, ze decyzji nie ma do samego konca, kazdy ma gdzies ze terminy inne nie poczekaja
Avatar użytkownika
DonCorrado
A6
 
Posty: 1217
Dołączył(a): wtorek, 12 cze 2007, 11:31

Re: Świat WRC

Postprzez andrew88 » piątek, 19 sty 2018, 09:21

Być może ktoś z Was już linkował tą stronę, ale ja odkryłem ją niedawno: https://www.rajdtrasa.pl/strona-glowna
Bardzo fajne narzędzie do wyboru miejsc pod oglądarę na wielu rajdach. Największe wrażenie zrobiły na mnie onboardy powiązane z mapami oesów. Może się przydać szczególnie w tym roku, gdy większość z nas pewnie wyruszy na zagraniczne trasy, żeby zobaczyć samochody WRC w akcji.
Szukam wolnego miejsca na europejskie rundy WRC. Oprócz Szwecji i Walii.
Avatar użytkownika
andrew88
A6
 
Posty: 1105
Dołączył(a): sobota, 13 kwi 2013, 20:07
Lokalizacja: Oława

Re: Świat WRC

Postprzez Yrtat » piątek, 19 sty 2018, 10:13

andrew88 napisał(a):Być może ktoś z Was już linkował tą stronę, ale ja odkryłem ją niedawno: https://www.rajdtrasa.pl/strona-glowna
Bardzo fajne narzędzie do wyboru miejsc pod oglądarę na wielu rajdach. Największe wrażenie zrobiły na mnie onboardy powiązane z mapami oesów. Może się przydać szczególnie w tym roku, gdy większość z nas pewnie wyruszy na zagraniczne trasy, żeby zobaczyć samochody WRC w akcji.

Od kilku lat korzystam z tej strony tylko w wersji anlojęzycznej- o tej polskiej niedawno sie dowiedizałem. Super sprawa.
Avatar użytkownika
Yrtat
A5
 
Posty: 712
Dołączył(a): wtorek, 30 kwi 2013, 17:31
Lokalizacja: Żywiec

Re: Świat WRC

Postprzez woocasch » piątek, 19 sty 2018, 10:51

Honiclbr napisał(a):
woocasch napisał(a):Od października 2016 mogło i zmieniło się bardzo dużo, choćby to, że VW wycofał się z WRC. Nie wydaje mi się, żeby taka rewolucja miała nastąpić już po 3 sezonach nowego regulaminu technicznego. A przecież zastąpienie silnika 1.6T jakimś zestawem hybrydowym to nie jest kosmetyka. Dla pierwszej generacji WRC podstawowe regulacje techniczne obowiązywały od 1997 do 2010 (wiem, że było wiele różnych zmian w tym okresie, jak chociażby dyfry). Teraz od 2011 do 2016 mieliśmy drugą generację aut. Od zeszłego roku mamy drugą generację na sterydach :) ale jednak jest to kolejne nowe otwarcie, czyli co najpierw 14 sezonów, potem 6, a teraz tylko 3 i w 2020 całkiem nowe auta? No oby nie :) Nawet jeżeli zsumujemy okres stosowania silników 1.6T to taka gruba zmiana na inne źródło napędu teoretycznie wypada bliżej 2025 :)
Chociaż przecież za rogiem czai się elektryczna rewolucja, więc nie zdziwię się jakoś bardzo, jeżeli w ciągu najbliższych 5 lat coraz częściej będziemy mówić o elektrycznych rajdówkach lub jakiś hybrydach plug-in. Nie uśmiecha mi się taka perspektywa, ale świat idzie w tym kierunku i zapewne rajdy też w jakiś sposób zostaną tym dotknięty. Być może idea hybryd będzie się opierać na koncepcji, że na odcinku specjalnym działa tylko napęd spalinowy i odzyskiwana jest energia do ładowania baterii, a na dojazdówkach poruszamy się w 100% na prąd. Ale to jest wszystko gdybanie i każde rozwiązanie jest możliwe :)


Ralycrossowe regulaminy też nie mają wiele lat, a w 2020 chcą wprowadzić elekrytki. Ponadto FIA cały czas dąży do jednolitego silnika, we wszystkich seriach, a nowe przepisy silnikowe w F1 mają pojawić się również w 2020, więc wydaje mi się, że i zmiana reguł w WRC jest bardzo prawdopodobna.


Nie śledzę z uwagą regulaminów rallycrossowych, więc powiedz mi jakie ostatnio wprowadzono rewolucyjne zmiany? Nie mam na myśli zmiany Mistrzostw Europy w Mistrzostwa Świata, ale co zmieniło się z technicznego punktu widzenia. Bo przecież cały czas obowiązują silniki 2l z turbo, czy coś się zmieniło. Elektryki, o których mowa w kontekście rallycrossu to na początek ma być przecież dodatkowa klasa, a nie, że z dnia na dzień następuje całkowite odejście od silników spalinowych. Przynajmniej ja tak odczytuję to co było mówione w zeszłym roku: http://rallycross.autoklub.pl/news/elek ... 2020,80663 Do całkowitego przejścia na prąd mamy jeszcze czas :)
Ten jednolity silnik, który wraca co chwilę jak bumerang, to chyba bardziej taka gadka marketingowo PRowa. Co z tego, że niby duża część sportu samochodowego opiera się na silniku 1.6T, gdy i tak wszędzie trzeba go odpowiednio dopasowywać. W F1 sam silnik spalinowy to tylko jeden z elementów całego agregatu napędowego, do tego to jest przecież V6, a nie R4 jak w rajdach. Nawet Citroen nie przełożył silnika z WTCC do WRC w stosunku 1:1 tylko musiał go odpowiednio dostosować. Jakiś % kosztów został oszczędzony, ale nie jest to tak, że leży sobie silnik na półce i raz go wkładam do WRC, raz do R5 a raz do F1 i tylko np. zmieniam zwężkę i komputer. Fajnie by było jakby to tak działało, ale niestety nie działa.
Powyższe nie oznacza, że nie będziemy mieli nowych reguł w WRC za 2-3 lata, ale jednak może dajmy szansę i czas rozwinąć się w pełni obecnym konstrukcją, bo dopiero co zakończył się jeden z lepszych sezonów MŚ ostatnich lat, tegoroczny też powinien być emocjonujący i na tym się skupmy :)
---
woocasch
woocasch
A6
 
Posty: 1424
Dołączył(a): wtorek, 17 maja 2011, 10:13
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Świat WRC

Postprzez djescape » piątek, 19 sty 2018, 12:45

Od teraz można zamawiać usługi WRC+ All Live. https://i.imgur.com/ZOn1LsJ.png - z ich opisu wynika, że w zwyczajnym plusie będzie można tylko na żądanie zobaczyć 2 odcinki transmitowane na żywo i podsumowania dni. Reszta udogodnień dodatkowo płatna. No nic, jak wcześniej wspominałem idzie miesiąc na próbę (prawie będą 2 rajdy na przetestowanie).
"Straights are for fast cars, corners are for fast drivers..." - C. McRae
Avatar użytkownika
djescape
N3
 
Posty: 299
Dołączył(a): poniedziałek, 18 mar 2013, 18:02
Lokalizacja: Limanowa

Re: Świat WRC

Postprzez pawelll1987 » piątek, 19 sty 2018, 13:34

Ja tam widzę 7 dni na testowanie.
pawelll1987
N2
 
Posty: 137
Dołączył(a): sobota, 11 lis 2017, 12:07

Re: Świat WRC

Postprzez woocasch » piątek, 19 sty 2018, 13:47

djescape napisał(a):Od teraz można zamawiać usługi WRC+ All Live. https://i.imgur.com/ZOn1LsJ.png - z ich opisu wynika, że w zwyczajnym plusie będzie można tylko na żądanie zobaczyć 2 odcinki transmitowane na żywo i podsumowania dni. Reszta udogodnień dodatkowo płatna. No nic, jak wcześniej wspominałem idzie miesiąc na próbę (prawie będą 2 rajdy na przetestowanie).

Ja tam widzę, że zwykły WRC+ jest jak mniej więcej jak rok temu, bo też średnio z każdego rajdu były 2 odcinki na żywo, czasem 3. Do tego są mapy na żywo, onboardy i podsumowania. No nic, MC trzeba przetestować, a skoro jest 7dni za darmo to trzeba się zapisać dzień przed rajdem i już :)
---
woocasch
woocasch
A6
 
Posty: 1424
Dołączył(a): wtorek, 17 maja 2011, 10:13
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Świat WRC

Postprzez pawelll1987 » piątek, 19 sty 2018, 14:01

Liczyłem, że załapię się na Monte i Szwecję, ale się nie uda :D
pawelll1987
N2
 
Posty: 137
Dołączył(a): sobota, 11 lis 2017, 12:07

Re: Świat WRC

Postprzez djescape » piątek, 19 sty 2018, 14:19

pawelll1987 napisał(a):Ja tam widzę 7 dni na testowanie.


Może nie doprecyzowałem, chodziło mi o to że osobiście wezmę płatny jeden miesiąc dla testów :).
"Straights are for fast cars, corners are for fast drivers..." - C. McRae
Avatar użytkownika
djescape
N3
 
Posty: 299
Dołączył(a): poniedziałek, 18 mar 2013, 18:02
Lokalizacja: Limanowa

Re: Świat WRC

Postprzez ZbyszekChaosu » piątek, 19 sty 2018, 16:06

http://rajdy.autoklub.pl/news/67-zgloszen-w-szwecji,82133
Czy ja dobrze widzę? Ten Aaltonen jedzie Szwecję? Legenda rajdów, twórca aaltonena, latający Fin, profesor rajdów? 80-letni kierowca!? Małym Mini na Szwecję!? Szacun :D
http://bezpieczna-droga.blogspot.com/
ZbyszekChaosu
A6
 
Posty: 1101
Dołączył(a): poniedziałek, 15 lip 2013, 20:42
Lokalizacja: Łódź

Re: Świat WRC

Postprzez TomaszB » piątek, 19 sty 2018, 16:53

Ale on pojedzie w rajdzie historycznym, a nie "głównym", więc tam takie samochody i "wiekowi" kierowcy to codzienność. :)
TomaszB
 
Posty: 22
Dołączył(a): czwartek, 24 paź 2013, 16:20

Re: Świat WRC

Postprzez Witcher1990 » sobota, 20 sty 2018, 11:51

Ogier, Monte 2014 https://www.youtube.com/watch?v=5OHZHxde8RE Bezpieczeństwo kibiców ponad wszystko :D
Witcher1990
A6
 
Posty: 1464
Dołączył(a): wtorek, 31 lip 2012, 21:00

Re: Świat WRC

Postprzez gralec » niedziela, 21 sty 2018, 21:41

Orientuję sie ktoś czy da się oglądać jednoczesnie z 2 rożnych IP wrc+ w FAQ pisza że można jednoczesnie oglądać na dwóch urządzeniach ale czy tylko z jednego IP? testował to ktoś w zeszłm sezonie?
gralec
N1
 
Posty: 69
Dołączył(a): czwartek, 3 lis 2005, 20:06
Lokalizacja: Goleszów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mistrzostwa Świata

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron