Najlepsza trasa GSMP w Polsce?

Co słychać w wyścigach: płaskich i górskich...

Moderator: SebaSTI

Najlepsza trasa GSMP w Polsce?

Postprzez Anonymous » wtorek, 29 lip 2008, 13:19

No to miła niespodzianka :D
Droga w powiecie limanowskim ma szanse stać się najlepszą w Polsce trasą wyścigów górskich - zabiegają o to zarówno gospodarze Ziemi Limanowskiej, jak i władze sportów motorowych. Starosta limanowski Jan Puchała powołał grupę roboczą, przygotowującą od strony technicznej, organizacyjnej i finansowej rozgrywanie w pobliżu Limanowej ogólnopolskich i międzynarodowych wyścigów górskich.

W Beskidzie Wyspowym jest wiele pięknych tras, ale ta jest wyjątkowa. Gminna droga z Limanowej do Kamienicy na odcinku ze Starej Wsi na Przełęcz Pod Ostrą świetnie spełnia wymogi toru dla wyścigów górskich. Andrzej Marcinkiewicz, przewodniczący zespołu do spraw torów w PZM, wylicza zalety trasy. - Ma długość 6200 metrów przy średnim wzniosie 6,7%, do tego 38 zakrętów o bardzo zróżnicowanym charakterze. Byłby to najdłuższy tor wyścigów górskich w naszym kraju, a pod względem średniego wzniosu ustępuje jedynie stromiźnie trasy w Siennej. Ma nawierzchnię w doskonałym stanie; na wielu odcinkach odpowiada nawet parametrom torów Formuły 1, a na wszystkich pozostałych fragmentach przewyższa wymagania PZM co do równości tras wyścigów górskich. Taka jest opinia specjalistów, którzy w czerwcu przeprowadzali badania stanu jezdni.

Inicjatywa stworzenia na Ziemi Limanowskiej trasy wyścigów górskich ma pełne poparcie lokalnych władz. Starosta Jan Puchała uważa, że warto inwestować w przedsięwzięcie, które może stać się jednym z symboli powiatu, a zarazem przyczyni się do radykalnej poprawy bezpieczeństwa normalnych użytkowników drogi przez Przełęcz Pod Ostrą. - Ta trasa może być areną zawodów nie tylko ogólnopolskich, ale i międzynarodowych. Marzy nam się uzyskanie dla tych imprez rangi Mistrzostw Europy. Chcemy w ten sposób nawiązać do świetnej tradycji wielkich wyścigów górskich, rozgrywanych w okresie międzywojennym - Tatrzańskich Wyścigów Automobilowych czy wyścigów Berest - Krzyżówka koło Krynicy. To były imprezy sławne na całą Europę - podkreśla starosta.

Argumentem za rozgrywaniem wyścigów ze Starej Wsi na Przełęcz Pod Ostrą jest prężna działalność Auto Moto Klubu Limanowa. Ta organizacja powstała w 1978 roku, skupia obecnie trzystu entuzjastów sportów motorowych, ma wielkie doświadczenia w dziedzinie ratownictwa sportowego. Załogi AMK Limanowa startują w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski i w Rajdowym Samochodowym Pucharze PZM. - Pierwsze wyścigi górskie na tej trasie były organizowane 35 lat temu. Wielokrotnie na projektowanej trasie wyścigu były rozgrywane próby sportowe dawnych Rajdów Polski i Rajdów Krakowskich. Teraz mamy wielkie szanse na organizację ważnych zawodów kilka kilometrów od Limanowej - nie tai satysfakcji Jerzy Budacz, prezes AMK Limanowa.

Janusz Strześniewski, wiceprezes Polskiego Związku Motorowego, zadeklarował gotowość zawarcia ze starostwem wieloletniej umowy na urządzanie koło Limanowej rundy GSMP. Byłaby to umowa podobna do tej, która wiąże PZM z Mikołajkami odnośnie Rajdu Polski.

Do zespołu, działającego na rzecz stworzenia profesjonalnej trasy wyścigów górskich, został zaproszony Robert Kus z Automobilklubu Krakowskiego, lider tegorocznych GSMP. - Jestem mile zaskoczony tym, co zastałem na drodze na Ostrą. Nawierzchnia drogi jest doskonała, trasa ma ogromne walory sportowe i widowiskowe. W dolnej części konieczne będą szykany, bo jest nieco za szybko - oceniał Kus po zapoznaniu się z drogą.

Inicjatorzy są świadomi, że nieodzowne będą inwestycje. Dotyczy to w pierwszym rzędzie ochronnych barier energochłonnych, wyrównania i utwardzenia poboczy, infrastruktury na linii startu, a także parkingów oraz bazy gastronomicznej i noclegowej. Są wszelkie szanse, by uporać się z tym do roku 2010, choć niewykluczone, że pierwszy wyścig (jeszcze nie w randze GSMP) będzie można rozegrać już w przyszłym sezonie.

Grzegorz Chmielewski
Ostatnio edytowano czwartek, 31 lip 2008, 21:21 przez Anonymous, łącznie edytowano 2 razy
Anonymous
 


Postprzez THIM » czwartek, 31 lip 2008, 21:08

Jest różnica między torem a trasą :?
Timon

http://blmotors.blog.pl/
http://www.facebook.com/BLmotors
Avatar użytkownika
THIM
A6
 
Posty: 1493
Dołączył(a): niedziela, 21 maja 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Anonymous » czwartek, 31 lip 2008, 21:19

THIM napisał(a):Jest różnica między torem a trasą :?

Miałem na myśli: tor jako trase pod wyścig. Wiem że w pewnym sensie trasa to co innego niż tor :P
Anonymous
 

Postprzez Karol » czwartek, 31 lip 2008, 23:43

THIM napisał(a):Jest różnica między torem a trasą :?


Trasy po których są puszcane wyścigi górskie, określa się mianem toru wyscigowego również.
https://www.facebook.com/10tonsband?fref=ts
Avatar użytkownika
Karol
A6
 
Posty: 1965
Dołączył(a): wtorek, 1 lis 2005, 12:18
Lokalizacja: Radomyśl Wielki/Kraków

Postprzez THIM » piątek, 1 sie 2008, 21:54

Karol napisał(a):
THIM napisał(a):Jest różnica między torem a trasą :?


Trasy po których są puszcane wyścigi górskie, określa się mianem toru wyscigowego również.


Nigdy o tym nie słyszałem. W regulaminie GSMP nie ma słowa "tor". To, że jest wyłączona z ruchu i nie trzeba mieć prawka, jeszcze nie czyni trasy torem.

wrc_krakow: wiem, o co Ci chodziło, niemniej tytuł wątku wprowadza w błąd.

A wracając do tematu, dziwi mnie, że stroma trasa jest uważana za dobrą.
Timon

http://blmotors.blog.pl/
http://www.facebook.com/BLmotors
Avatar użytkownika
THIM
A6
 
Posty: 1493
Dołączył(a): niedziela, 21 maja 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez micz » poniedziałek, 4 sie 2008, 16:22

nazywa sie to fachowo nie tor a "trasa okazjonalna"
www.compsport.pl
www.maciejwislawski.pl
Avatar użytkownika
micz
A6
 
Posty: 1338
Dołączył(a): poniedziałek, 2 cze 2003, 16:18
Lokalizacja: Warszawka

Postprzez krist » poniedziałek, 4 sie 2008, 21:31

Najlepszą trasą w GSMP są Banovce :D
Strome i dobre
krist
N3
 
Posty: 370
Dołączył(a): czwartek, 3 lip 2003, 13:45

Postprzez Niedźwiedź » wtorek, 5 sie 2008, 22:36

Mieszkając niedaleko Limy stwierdzam że trasa kozacka, i faktycznie nawierzchnia oraz konfiguracja trasy jest jedna z najlepszych z jaką do teej pory mogłem sie spotkać. Na zpotkanku z władzami PZM-otu i działaczami podczas GSMP Sienna, był właśnie poruszany temat Limanowej. Szanse na Mistrzostwa Europy sa wieksze niż mogłoby sie do tej pory wydawać.
Avatar użytkownika
Niedźwiedź
N2
 
Posty: 100
Dołączył(a): wtorek, 10 lip 2007, 18:30
Lokalizacja: czchów

Postprzez Ari_Krakow » poniedziałek, 13 paź 2008, 11:16

A może zrobimy ankiete, która z dotychczasowych tras górskich najbardziej Wam odpowiada, a która najmniej? Chodzi tylko o konfigurację samej trasy, abstrachując od organizacji, frekwencji itd.

Ja oddaję głos na Cisną jako najlepszą i Sopot jako najgorszą trasę.
Avatar użytkownika
Ari_Krakow
N3
 
Posty: 240
Dołączył(a): niedziela, 2 sty 2005, 21:02
Lokalizacja: Kraków

Postprzez micz » poniedziałek, 13 paź 2008, 12:33

na dolnośaskim jechałem drogą prowadząca od trasy krajowej numer 8 do zieleńca. Szybka, ale równa z fajnymi winklami, przełamaniami. Są barierki. Może tam?
www.compsport.pl
www.maciejwislawski.pl
Avatar użytkownika
micz
A6
 
Posty: 1338
Dołączył(a): poniedziałek, 2 cze 2003, 16:18
Lokalizacja: Warszawka

Postprzez mop » poniedziałek, 13 paź 2008, 13:59

Dlaczego Sopot najgorszy?

najfajniejsze - Cisna, Sopot, Korczyna, Sw. Anna
najgorsza z najgorszych - Zaluz
www.przybyszewski.org

Boje sie predkosci.

www.ferodoracing.pl
Avatar użytkownika
mop
A5
 
Posty: 510
Dołączył(a): sobota, 13 wrz 2003, 14:42
Lokalizacja: wwa

Postprzez MarcinRally » poniedziałek, 13 paź 2008, 14:07

Czemu Załuż najgorszy? z tego co wiem to Załuż cieszy się popularnością
Avatar użytkownika
MarcinRally
A5
 
Posty: 749
Dołączył(a): niedziela, 25 lut 2007, 10:48
Lokalizacja: Krosno

Postprzez bzyq » poniedziałek, 13 paź 2008, 14:21

Jak dla mnie Korczyna. Załuż, mimo tego, że jest organizowany przez mój klub, jest - w moim mniemaniu - nudny.
Edek z krainy kredek ;p
bzyq
A6
 
Posty: 1247
Dołączył(a): poniedziałek, 20 wrz 2004, 15:20
Lokalizacja: Krosno

Postprzez zachu » poniedziałek, 13 paź 2008, 14:53

Ja byłem (wstyd się przyznać) tylko na 3 trasach i od najlepszej do najgorszej to: Korczyna, Cisna, Załuż (zbyt monotonna i nudna) niedługo prawdopodobnie pojawię się na św Ance to zobaczymy jak mi się trasa spodoba
Avatar użytkownika
zachu
A5
 
Posty: 580
Dołączył(a): poniedziałek, 15 paź 2007, 11:16
Lokalizacja: Ryglice koło Tarnowa

Postprzez ŁukaszŁuniewski » poniedziałek, 13 paź 2008, 14:57

Zbytnim fanem wyścigów górskich nie jestem, więc dla mnie najlepsza trasa to Rościszów (typowo rajdowa), Najgorsza Załuż lub Sopot.
Avatar użytkownika
ŁukaszŁuniewski
A5
 
Posty: 594
Dołączył(a): czwartek, 17 kwi 2008, 11:50
Lokalizacja: Rościszów

Następna strona

Powrót do Wyścigi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości