Samochody turystyczne w Polsce

Co słychać w wyścigach: płaskich i górskich...

Moderator: SebaSTI

Samochody turystyczne w Polsce

Postprzez Marmetal » czwartek, 27 wrz 2007, 19:48

Chciałbym porozmawiać tutaj oraz dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat samochodów turystycznych, które startowały w Polsce. Najpierw proponuję zrobić swego rodzaju rejestr, tzn. kto jeździł, skąd przywiózł - taka historia danego auta. Istnieje pewna wspaniała strona nt. samochodów ST i moglibyśmy jej autorowi w jakiś sposób pomóc. Tu link.
Zacznę od wyścigówek, które należały do polskich zawodników.

Opel Astra

Obrazek

Własność Andrzeja Dziurki, startował nią również w Makau.

Obrazek

Używana przez Marka Korpysa w sezonie 2001.

Alfa Romeo 155

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z początku własność Dziurki, potem przez krótki okres Stańcy. Jeździł nią jeszcze Tomasz Wywiał i Paweł Hildebrański.

Audi A4 Quattro

Obrazek

Auto Dziurki m.in. na mistrzostwa Europy w samochodach turystycznych.

Obrazek

Obrazek

Egzemplarze używane przez braci Gładyszów w sezonach 2002 i 2003.

Obrazek

Obrazek

Wersja z przeszłością w STW i STCC. Używana najpierw przez Tomasza Wywiała, dziś przez Łukasza Zielińskiego. Obecnie jedyny samochód turystyczny w Polsce.

Wydaje mi się, że tylko tyle prawdziwych aut turystycznych mieliśmy w Polsce. Jeśli czegoś zapomniałem to proszę pisać i dodać jakieś własne informacje. Proszę również o zdjęcia, dane i wszystkie wiadomości na temat samochodów ST, które jeździły w Polsce bądź były własnością polskich kierowców.
Ostatnio edytowano piątek, 28 wrz 2007, 19:25 przez Marmetal, łącznie edytowano 3 razy
Marmetal
S2000
 
Posty: 3290
Dołączył(a): czwartek, 26 maja 2005, 15:20


Postprzez G Mark » czwartek, 27 wrz 2007, 21:50

Co do OPLA ASTRY to jezdził podobną w 2001 roku chyba Marek Korpys, tylko szarą

Obrazek

Po Tomku Wywiale, w Alfie 155 jezdził Paweł Hildebrański, a co sie z tą Alfą dalej stało to nie wiem.

A Łukasz Zieliński ma Audi po Wywiale, a przed Wywiałem to auto miało przeszłość w Szwecji i Niemczech.
Marzenia... ? Wyścigi...
Avatar użytkownika
G Mark
N1
 
Posty: 81
Dołączył(a): sobota, 14 kwi 2007, 22:49
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Karol » czwartek, 27 wrz 2007, 21:57

Obrazek

Marcin i Adam Gładyszowie Audi A4 Quattro sezon 2002 i 2003.
https://www.facebook.com/10tonsband?fref=ts
Avatar użytkownika
Karol
A6
 
Posty: 1965
Dołączył(a): wtorek, 1 lis 2005, 12:18
Lokalizacja: Radomyśl Wielki/Kraków

Postprzez Marmetal » piątek, 28 wrz 2007, 15:47

Byłbym zapomniał o Gładyszach, zupełnie wylecieli mi z głowy. Dzięki. Jeszcze pytanie co do Astry: to ta sama, którą używał Dziurka?
Piszcie co wiecie, każda informacja będzie przydatna. Poza tym proszę o brakujące bądź lepsze fotki m.in. Audi Wywiała czy Alfy Hildebrańskiego.
Marmetal
S2000
 
Posty: 3290
Dołączył(a): czwartek, 26 maja 2005, 15:20

Postprzez POL-CAR » piątek, 28 wrz 2007, 16:31

Astra którą jeździł Marek Korpys miała jedną bardzo charakterystyczną cechę - kierownicę po prawej stronie :D , więc z całą pewnością nie było auto Dziurki.
A z tego co sobie przypominam Audi Andrzeja Dziurki to była wersja 4x4 ale z silnikiem wolnossącym. Audi Zielińskiego ma silnik turbo i też 4x4.
www.pol-car.pl, www.racing-team.pl
Avatar użytkownika
POL-CAR
N2
 
Posty: 140
Dołączył(a): piątek, 14 paź 2005, 15:42

Postprzez G Mark » piątek, 28 wrz 2007, 16:53

Marmetal napisał(a):...Poza tym proszę o brakujące bądź lepsze fotki m.in. Audi Wywiała czy Alfy Hildebrańskiego.


Tak sie prezentowała Alfa, w 2005 r
Obrazek

I Audi Wywiał-a 2004
Obrazek
Marzenia... ? Wyścigi...
Avatar użytkownika
G Mark
N1
 
Posty: 81
Dołączył(a): sobota, 14 kwi 2007, 22:49
Lokalizacja: Poznań

Postprzez eSWu » piątek, 28 wrz 2007, 16:56

Audi A4: Wywiał , Hildebrański (jeden wyścig górski), Zieliński.
Auto w najwyższej specyfikacji jaka wychodziła. Na początku bardzo dobrze doinwestowane w Polsce. Serwisem zajmował się słynny (nie znam języka naszych zachodnich sąsiadów więc napisze fonetycznie) Hohenester. Facet który jest guru wśród mechaników czy inżynierów wyścigowych w Niemczech. Auto sprowadzone było jako wolnossące , potem zamontowano turbinę która dawała nie tak wiele mocy, lecz znacznie zwiększała moment a przez to charakterystyka była lepsza.

Alfa 155
Dziurka , Stańco, Wywiał, Hildebrański, Janus

Auto sprowadzone do Polski jako bardzo świeżutkie. Potem już ewidentnie się sypało. Bardzo bardzo awaryjne się zrobiło. O ile Hill w górach mógł nim jeździć bez problemów o tyle trudów płaskich nie wytrzymywało. Kupił je Janus jednak nigdy nie wystartował, ponieważ przed sezonem kupił Porsche od Stańcy.
Moje fotki lotnicze.

http://www.airliners.net/search/photo.search?pid=34090 moje airliners.net
http://www.jetphotos.net/showphotos.php?userid=20927 moje jetphotos.net
Avatar użytkownika
eSWu
N3
 
Posty: 349
Dołączył(a): wtorek, 15 paź 2002, 16:09
Lokalizacja: Pyrlandia

Postprzez SeBa » piątek, 28 wrz 2007, 16:56

alfa rromeo którą jeździł hildebrański trafiła także do Rafała Janusa na początku została przemalowana na biało niebiesko z czerwonymi felgami następnie miała kolor czarny z czeronymi akcentami jednak nigdy nia nie wystartował bo po kilku treningach chyba mu sie znudziła i kupił porsche macka które maciej sprzedał wcześniej podobno gdzieś do ameryki jednak w wyniku probleów zdrowotnych nowego właściciela pozostało w polsce u rafała janusa. Alfa była w rękach Rafała i wynajmował ją Pawłowi hildebrańskiemu, z tego co wiem ważyła troche ponad 900kg natimast moc wynosiła ok 300km . Generalnie klasa uadła poprzez arcy wysokie koszty utrzymania podobno jakieś głupie łożysko do koła w alfie miało kilkanaście centymetró średnicy i kosztowało ok 15tys złotych z kolei w audi często trzeba było wymieniać pół osie które były wykonywane z jakichś kosmicznych materialów jednak nie pamiętam już ile kosztowały ale kosztysz ły w dziesiątki tysięcy za komlet. Za to audi wywiała na początku nie było uturbione i wtedy pammiętam jeździło bardzo bardzo dobrze jednak Wywiał chciał dogonić Macieja Stańce i na przełmie sezonów założył turbo i wiem że moc wzrosła do ok 400km a dodatkowo na kierownicy pojawił się przycisk wciskając który można było podnieść dodatkowo moc o 50km jednak mógł on być włącony tylko przez kilka sekund np na prostej. Co ciekawe montaż turbo nie przyniósł wymiernych efektów i na opczątku auto jechało nawet 2s wolniej na okrążeniu. Dalsze losy auta bvły równie ciekawe, po upadku firmy wywiała auto było do sprzedania przez jakiś bank zdaje się, w końcu trafiło w ręce rodziny Kijasów jednak podobno było mocno wybrakowane nie mogli znaleźć do tego części i mieli różne problemy aż w końcu trafiło do Łukasza Zielińskiego.
SeBa
N2
 
Posty: 133
Dołączył(a): poniedziałek, 4 paź 2004, 09:58
Lokalizacja: Kraków

Postprzez :alfan: » piątek, 28 wrz 2007, 17:13

Marmetal, ale uściślij Ci chodzi tylko o samochody klasy Super Touring (bo takie są na ST Register), startujące w Polsce czy też ogólnie o turystyczne - bo do tej ostatniej grupy można zaliczyć całe mnóstwo wozów ?
404 podpis niedostępny
Avatar użytkownika
:alfan:
A5
 
Posty: 696
Dołączył(a): sobota, 24 maja 2003, 23:27
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Marmetal » piątek, 28 wrz 2007, 19:22

^ Chodzi mi wyłącznie o auta klasy ST. A te inne turystyczne to jakie masz na myśli na przykład?
Dzięki za informacje panowie! Ma ktoś może zdjęcie Alfy gdy należała do Janusa, w tych jego barwach?
Marmetal
S2000
 
Posty: 3290
Dołączył(a): czwartek, 26 maja 2005, 15:20

Postprzez G Mark » piątek, 28 wrz 2007, 19:55

Turystycznych, typu nie ST, u nas trochę jezdziło...:)

Prędzej Zaleski

Obrazek

Później Tomasz Myszkier

Obrazek

Wizualnie podobne do E36 ST, ale nie pamiętam co to miało za silnik, byłem zafascynowany wtedy BMW Tadka Myszkiera...:)
Marzenia... ? Wyścigi...
Avatar użytkownika
G Mark
N1
 
Posty: 81
Dołączył(a): sobota, 14 kwi 2007, 22:49
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Transformer » piątek, 28 wrz 2007, 20:09

Alfa 155

Kielce, 7.10.2001
Obrazek
Obrazek


Kielce, 27.04.2002
Pamiętny wyścig, na ostatnim okrążeniu, na ostatnim zakręcie Wywiał wyprzedził porsche Stańco
Obrazek

Kielce, 5.10.2002
Obrazek


Kielce, 4.10.2002
Hildebrański
Obrazek
http://www.alfa156.pl/ Alfa 156 | http://photomotive.net/ że niby blog | http://www.flickr.com/photos/airsiwy/ Zdjęcia
Avatar użytkownika
Transformer
N3
 
Posty: 256
Dołączył(a): sobota, 26 paź 2002, 20:38
Lokalizacja: Kraków

Postprzez :alfan: » wtorek, 2 paź 2007, 10:29

Marmetal napisał(a):^ Chodzi mi wyłącznie o auta klasy ST. A te inne turystyczne to jakie masz na myśli na przykład?
Dzięki za informacje panowie! Ma ktoś może zdjęcie Alfy gdy należała do Janusa, w tych jego barwach?


W takim razie wydaje mi się, że wejdą tu tylko Audi i Alfę - nic innego chyba nie było homologowane jako ST, choć zastanawia mnie jeszcze Astra Dziurki.

Co do innych turystycznych to można by tam wrzucić mnóstwo rzeczy, to bardzo szerokie określenie, można przecież tam zaklasyfikować np. Pucharowe Alfy.
404 podpis niedostępny
Avatar użytkownika
:alfan:
A5
 
Posty: 696
Dołączył(a): sobota, 24 maja 2003, 23:27
Lokalizacja: Poznań

Postprzez G Mark » wtorek, 2 paź 2007, 16:07

Obrazek

Tak wyglądała Alfa, pomalowana dla Janusa.
Marzenia... ? Wyścigi...
Avatar użytkownika
G Mark
N1
 
Posty: 81
Dołączył(a): sobota, 14 kwi 2007, 22:49
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Marmetal » wtorek, 2 paź 2007, 18:24

:alfan: napisał(a):
Marmetal napisał(a):^ Chodzi mi wyłącznie o auta klasy ST. A te inne turystyczne to jakie masz na myśli na przykład?
Dzięki za informacje panowie! Ma ktoś może zdjęcie Alfy gdy należała do Janusa, w tych jego barwach?


W takim razie wydaje mi się, że wejdą tu tylko Audi i Alfę - nic innego chyba nie było homologowane jako ST, choć zastanawia mnie jeszcze Astra Dziurki.


Hmm, wydaje mi się, że Astry Dziurki i Korpysa też podchodzą pod tę kategorię. Na SuperTouringRegister.com jest napisane, że taka Astra miała homologację ST. Będąc już w temacie tej strony, pojawiły się tam informacje z WSMP :). Czyja to sprawka? ;)

:alfan: napisał(a):Co do innych turystycznych to można by tam wrzucić mnóstwo rzeczy, to bardzo szerokie określenie, można przecież tam zaklasyfikować np. Pucharowe Alfy.


Właśnie dlatego miałem na myśli tylko auta w pełni superturystyczne :).

G Mark napisał(a):http://img218.imageshack.us/img218/235/alfa155lv7.jpg

Tak wyglądała Alfa, pomalowana dla Janusa.


Dzięki, wnet postaram się uaktualnić temat, znalazłem też nieco lepsze zdjęcia innych wyścigówek.
Marmetal
S2000
 
Posty: 3290
Dołączył(a): czwartek, 26 maja 2005, 15:20

Następna strona

Powrót do Wyścigi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron