45 Rajd Świdnicki Krause

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski

Moderator: SebaSTI

Re: 45 Rajd Świdnicki Krause

Postprzez turboburbo » środa, 12 kwi 2017, 12:29

Brak zainteresowanie klasą R1 w moim odczuciu jest wypadkową kilku problemów. Sponsoring jako taki w rsmp nie istnieje, zaryzykowałbym stwierdzenie, że grubo ponad 70% budżetów to pieniądze swoje/rodzinne. Oczywiście, ze nic w tym złego i taka sytuacja pewnie jest w wielu innych cyklach czy krajach. Drugim problemem jest medialność cyklu. Uważam, że w obecnej sytuacji pieniądze włożone w starty w rsmp nie zwracają się "sponsorom". W takiej sytuacji nikt nie traktuje inwestycji w starty jak reklama/marketing tylko hobby. Przy budżecie na R1 i śmiganiu za własne pieniądze kierowcy wolą samochody, które daję więcej frajdy. Za 100k można kupić na spokojnie c2r2, lancera "półenkowego", czy starsze subaru, m3 itd. Za 50-60k można kupić bardzo fajne clio z sadevem i proflexem czy type r. Oczywiście, że wymienione samochody będą tańsze lub droższe w utrzymaniu. Czy te samochody będą konkurencyjne w swojej klasie ? Zakładam, że nie. Wydaje mi się, że zostanie mistrzem w jakieś klasie (bez generalki)nie daje w OBECNEJ chwili żadnego prestiżu czy zainteresowania mediów czy sponsorów nad czym bardzo ubolewam. My fani, zawodnicy wiemy kto jest mistrzem w jakiej klasie i rozumiemy, ale osoba z "zewnątrz" nie sądzę. Gdyby nie brać pod uwagę ambicji sportowych zawodników, żeby zostać mistrzem w jakieś klasie, to wydawanie pieniędzy na starty sprowadziłbym do : stosunek wydanych pieniędzy do EMOCJI jakie otrzymujemy.Wydaje mi się, że dobrze przygotowane saxo jest w stanie zagwarantować więcej emocji niż np ds3 R1 czy twingo...
turboburbo
 
Posty: 11
Dołączył(a): czwartek, 5 lut 2015, 15:11


Re: 45 Rajd Świdnicki Krause

Postprzez T_1 » środa, 12 kwi 2017, 14:15

Ciekaw jestem jaki byłby w tym momencie odbiór społeczny fajnej, dobrze zrobionej relacji z rundy RSMP pusczonej na dużej stacji w normalnych godzinach. Przez dobrze zrobioną mam tu na myśli: jak najwięcej klasycznych ujęć, gdzie dużo widać i słychać, odpuścić sobie drony i inne wynalazki, które pokazują co najwyżej poruszający się krajobraz. Trochę onboardów, mało marudzenia, mało opowiadania głupot. Do tego komentarz kogoś kto zna się na rzeczy i nie będzie zadawał załogom pytań pokroju: "jak się jechało w wyścigu rajdowym?" Jak dużym argumentem w stronę potencjalnego sponsora byłaby nieźle oglądalna relacja gdzie niejednokrotnie przewija się jego logo? Zeby nie być gołosłownym, relacje zbliżone ku temu o czym myślę były jeszcze w 2006 roku w TVP https://www.youtube.com/watch?v=AVxAX21vnBE

Rzecz jasna aby przystawać do ducha dzisiejszych czasów przydałoby się iść w stronę pokazywania jak najwięcej na żywo. Ale trzeba to robić tak, aby oddawać ducha tego sportu. (Moim zdaniem relacje np z WRC, gdzie 50 % zdjęć to w zasadzie nic nie wnoszące ujęcia z helikopterów są nudne jak flaki z olejem. Ot porusza się jakiś punkcik między drzewami. Jak ktoś w ten sposób zobaczy rajdy pierwszy raz, pomyśli, że to najnudniejszy sport świata. Myślę, że organizatorzy powinni iść w stronę pokazywania klasycznych ujęć, takich jak na kompilacjach porajdowych). To trudne zadanie, ale czy widzimy inny sposób na poprawę medialności rajdów?
T_1
N1
 
Posty: 54
Dołączył(a): czwartek, 23 mar 2017, 22:27

Re: 45 Rajd Świdnicki Krause

Postprzez turboburbo » środa, 12 kwi 2017, 14:28

T_1 napisał(a):Ciekaw jestem jaki byłby w tym momencie odbiór społeczny fajnej, dobrze zrobionej relacji z rundy RSMP pusczonej na dużej stacji w normalnych godzinach. Przez dobrze zrobioną mam tu na myśli: jak najwięcej klasycznych ujęć, gdzie dużo widać i słychać, odpuścić sobie drony i inne wynalazki, które pokazują co najwyżej poruszający się krajobraz. Trochę onboardów, mało marudzenia, mało opowiadania głupot. Do tego komentarz kogoś kto znóga się na rzeczy i nie będzie zadawał załogom pytań pokroju: "jak się jechało w wyścigu rajdowym?" Jak dużym argumentem w stronę potencjalnego sponsora byłaby nieźle oglądalna relacja gdzie niejednokrotnie przewija się jego logo? Zeby nie być gołosłownym, relacje zbliżone ku temu o czym myślę były jeszcze w 2006 roku w TVP https://www.youtube.com/watch?v=AVxAX21vnBE

Też się nad zastanawiałem, jedyne co mnie martwi, to faktyczne zainteresowanie. Kiedyś były relacje na tvn turbo np. Już nie ma, pytanie z czego to wynika. Obawiam się zainteresowanie naszym ukochanym sportem z roku na rok maleje. Ostatnio oglądałem relacje z naszego pucharu fiesty, jest kanał na youtube. Całkiem fajnie zrealizowane, sporo załóg, dużo akcji. Po kilku latach od tego pucharu, relacje mają po 1,5k wyświetleń. W telewizji, nawet w kanale tematycznym pewnie nikt nie puści relacji w prime time, bo hajs się nie będzie zgadzał...
turboburbo
 
Posty: 11
Dołączył(a): czwartek, 5 lut 2015, 15:11

Re: 45 Rajd Świdnicki Krause

Postprzez kuba_k » środa, 12 kwi 2017, 15:02

Relacje z helikoptera raczej nam w RSMP nie grożą... :wink:

Klasyczna relacja wymaga wysłania kilku operatorów na kilka oesów. Zwłaszcza przy obecnym, sprinterskim formacie rajdów.
W czasach o których piszecie Kwiatek miał tych ekip średnio 4 jeśli dobrze pamiętam.
Każda ekipa to jest dodatkowy operator i dodatkowy sprzęt do wynajęcia/kupienia. A to są koszty i to całkiem spore.
Dlatego telewizje tak się specjalnie nie ustawiają w kolejce, żeby filmować rajdy...

Dlatego tak chętnie wypełnia się relacje onboardami i dronami, co samo w sobie nie jest złe. Ujęcia z drona mogą być ciekawe i są modne - widzowie to lubią. Oczywiście trzeba zachować umiar, ale to już jest robota montażysty.
Pozdrawiam
Kuba Kozal
kuba_k
N2
 
Posty: 190
Dołączył(a): sobota, 26 mar 2005, 01:49
Lokalizacja: Katowice

Re: 45 Rajd Świdnicki Krause

Postprzez T_1 » środa, 12 kwi 2017, 15:42

Relacje poznikały, miały małą oglądalność. Pytanie czy rajdy są aż tak niemedialne i choćby ludzie dobrej woli stanęli na rzęsach to i tak się to ekonomicznie nie będzie zgadzać, czy po prostu nikt nie potrafi ich odpowiednio sprzedać? Wiadomo nie od dziś, że nie ważne co się sprzedaje, ważne jak się sprzedaje. Marketing marketing marketing. Tu widzę pole do popisu dla promotorów i PZM.

Dla mnie jako człowieka wychowanego na rajdach lat 90, helikoptery i drony są wynalazkiem, których nie mogę przetrawić. Ok, zdarza się, że czasem takie urządzenie złapie dzwona, którego nikt z normalną kamerą by nie wychwycił, ale generalnie to w ogóle nie oddaje klimatu rajdów i nie rozumiem jak można na tym opierać materiał. Ale to tylko mój punkt widzenia.
T_1
N1
 
Posty: 54
Dołączył(a): czwartek, 23 mar 2017, 22:27

Re: 45 Rajd Świdnicki Krause

Postprzez Voo » środa, 12 kwi 2017, 18:43

Panowie, interesujecie się może szerzej motorsportem czy tylko rajdami? ;)

Zakładam, że większość to pierwsze. To chyba wiecie, że czasem jak się odpali TV w sobotę rano to można oglądać motorsport przez dwa dni prawie non stop. MotoGP, F1, WEC, WSBK, WRX, WTCC, DTM, Formuła E, PSC i co tam jeszcze chcecie. Setki kanałów, setki atrakcji sportowych i poza sportowych a w środku tego widz, który w porównaniu do lat 90-tych ma przesyt wszystkiego. Nawet widz motorsportu a co dopiero przeciętny, przypadkowy widz, którego atakują te wszystkie cudaczne telewizyjne show. A wy wspominacie czasy gdy Wielki Brat był krajowym wydarzeniem taki był głód na atrakcje. Ludzie podziwiali auta WRC a potem wsiadali w Seicento albo w nic.Teraz jeżdżą SUVami i mają się ekscytować rajdową Fabią nie wspominając o drobnicy w stylu Fiesta R2? Mówię tu oczywiście o "niedzielnych" kibicach.

Trzeba zejść na ziemię i pogodzić się z faktem, że na poziomie krajowym rajdy samochodowe to obecnie sport dla fanów. I tych startujących i oglądających. Nie są gorsze niż kiedyś - po prostu zmieniły się realia. Relacje w TV nic nie pomogą bo ich nigdy nie będzie na poziomie krajowym. Nie ma co dyskutować o dronach i helikopterach. Takie niszowe dyscypliny szukają teraz raczej nowych środków przekazu jak internet.

Druga rzecz, że wielu ludzi, którzy kiedyś trafili by do rajdów (czytaj - mających pieniądze i interesujących się sportami motorowymi) bawi się w inne dziedziny motorsportu. Bardzo popularne są u nas rajdy terenowe (ostatnio Baja Drawsko - 70 załóg), dużo ludzi bawi się w rajdy przeprawowe, wszelkie ATV, enduro, wyścigi GT, jakieś oldtimery etc. Kiedyś tacy ludzie z forsą i pasją trafiliby do rajdów a dzisiaj mają wielki wybór i robią co im się poodba, bez oglądania się na medialność, popularność i sponsorów bo sami się sponsorują.
Avatar użytkownika
Voo
N3
 
Posty: 228
Dołączył(a): niedziela, 4 sty 2015, 23:23

Re: 45 Rajd Świdnicki Krause

Postprzez toydols » środa, 12 kwi 2017, 19:24

Wszyscy macie po trochę racji, ale też jej nie macie. Spójrzcie na południe. Nie daleko, tylko zaraz za granicę. Sprawdźcie listy zgłoszeń Sumava Rallye, Sumava Rally Legend, Vltava Historic Rallye. To 3 rajdy w jednym. Na listach łącznie 163 załogi. U nas problem jest nie tylko w braku relacji, nie tylko w braku drugiej ligi. Problem jest w tym, że u nas większość chce jeździć co najmniej najnowszym R2. Z kolei kibice twierdzą, że trzeba koniecznie zrobić wynik i trzeba koniecznie jechać na poziomie Loeba, bo reszta to cieniasy. W dużej mierze chodzi o naszą mentalność jako narodu.
Takie tam myśli poboczne, po długim dniu w pracy, mnie napadły....
toydols
N2
 
Posty: 116
Dołączył(a): czwartek, 18 cze 2009, 14:23

Re: 45 Rajd Świdnicki Krause

Postprzez Voo » środa, 12 kwi 2017, 19:48

Mamy tego pecha, że naszymi sąsiadami są Czesi i my się automatycznie do nich porównujemy. Bo blisko i też była komuna. Tyle, że z kulturowego, sportowego i motoryzacyjnego punktu widzenia to bez sensu. Ich tradycji i kultury motoryzacyjnej może im zazdroscic większość Europy, nie tylko my. Te 163 załogi to nie z tego, że mają albo nie mają relacji w TV tylko np. z tego że byli potęgą motoryzacyjną w czasach gdy u nas Piast Kołodziej popylał furmanką przez błoto i ze 150 innych powodów o których nie czas i miejsce tutaj pisać ;)

Cieszmy się z rajdów jakie mamy i ewentualnie czekajmy na lepsze czasy gdy będzie więcej takich Habajów gotowych bawić się w ten sport. W TV nie ma nawet rajdowych MŚ i domaganie sie zeby jakis PZM wepchnał tam nasze jest marzeniem scietej głowy. Nie tedy droga a którędy to sam nie wiem. Może trzeba sie zastanowić co ciągnie ludzi np. do rajdów terenowych (poza modą na offroad) Nie wiem jak wypadają kosztowo i czy są dużo tańsze od płaskich, jak wymagajace są organizacyjnie etc.
Avatar użytkownika
Voo
N3
 
Posty: 228
Dołączył(a): niedziela, 4 sty 2015, 23:23

Re: 45 Rajd Świdnicki Krause

Postprzez Mad Max » środa, 12 kwi 2017, 19:58

Voo napisał(a):Druga rzecz, że wielu ludzi, którzy kiedyś trafili by do rajdów (czytaj - mających pieniądze i interesujących się sportami motorowymi) bawi się w inne dziedziny motorsportu. Bardzo popularne są u nas rajdy terenowe (ostatnio Baja Drawsko - 70 załóg), dużo ludzi bawi się w rajdy przeprawowe, wszelkie ATV, enduro, wyścigi GT, jakieś oldtimery etc. Kiedyś tacy ludzie z forsą i pasją trafiliby do rajdów a dzisiaj mają wielki wybór i robią co im się poodba, bez oglądania się na medialność, popularność i sponsorów bo sami się sponsorują.
Zgadzam się w pełni z tym co napisałeś w całym poście a do tego co cytuję dorzucę jeszcze jedną rzecz. Rzecz która się jeszcze zmieniła to to że coś co kiedyś było nie do pomyślenia i mało kto o tym myślał to starty za granicą (nawet u naszych bliskich sąsiadów) które to rzekomo miały być droższe, niedostępne, nieatrakcyjne dla sponsorów itp. itd. - i to był argument który był wykorzystywane przez nasze "władze" - albo bawisz się tak jak my chcemy albo sp**** - niestety czasy się zmieniły ale podejście naszej "władzy" już nie - i teraz zobaczcie ilu kierowców woli startować w Czechach, Słowacji czy np. na Litwie niż u nas w kraju - w jednym z ostatnich numerów WRC Chwist który dla wielu jest pośmiewiskiem bardzo ładnie wytłumaczył dlaczego woli jeździć w takich Niemczech niż u nas w kraju.

Prawda jest tak że dopóki nie zmieni się podejście ludzi którzy rządzą tym sportem to nic się nie zmieni i żadna TV tego nie zmieni.

Na koniec tych waszych rozważań brakuje mi tylko klasycznego sloganu że fajki i wóda zbawiły by ten sport :lol: :lol: :lol:
Avatar foto. by Marcin Kaliszka
Jest jedna rzecz dla której warto żyć - RAJDY!!! i nie zmienia się nic

http://www.modelowanie.fora.pl
Na warsztacie:

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Mad Max
S2000
 
Posty: 4515
Dołączył(a): poniedziałek, 16 paź 2006, 11:50
Lokalizacja: Celestynów/Warszawa

Re: 45 Rajd Świdnicki Krause

Postprzez Mic_123 » środa, 12 kwi 2017, 21:07

Mad Max napisał(a):Rzecz która się jeszcze zmieniła to to że coś co kiedyś było nie do pomyślenia i mało kto o tym myślał to starty za granicą (nawet u naszych bliskich sąsiadów) które to rzekomo miały być droższe, niedostępne, nieatrakcyjne dla sponsorów itp. itd. - i to był argument który był wykorzystywane przez nasze "władze" - albo bawisz się tak jak my chcemy albo sp**** - niestety czasy się zmieniły ale podejście naszej "władzy" już nie - i teraz zobaczcie ilu kierowców woli startować w Czechach, Słowacji czy np. na Litwie niż u nas w kraju - w jednym z ostatnich numerów WRC Chwist który dla wielu jest pośmiewiskiem bardzo ładnie wytłumaczył dlaczego woli jeździć w takich Niemczech niż u nas w kraju.


A jak on to wytlumaczyl z tymi startami w Germanskich landach? :D :D bo nie mam ostatnio mozliwosci kupna WRC.
Kiedys - wydaje mi sie - ze zawodnicy nie jezdzili za granice, dlatego ze wlasnie mieli sponsorow i zewnetrzne finansowanie. Sponsor dzialajacy na rynku PL nie chcial "wyrzucac" kasy w bloto bo nic nie sprzedawal za granica (jesli jakas lokalna firma), lub jesli wieksza miedzynarodowa korpo z oddzialem w PL, to wowczas wchodzilby spolce-siostrze w parade ktora dzialala na tamtym rynku. A teraz gdy kierowca jest jednoczesnie sponsorem strategicznym to tak jak Habajaszi gdy zrezygnowal w 2016r z obrony tytulu "siadl, przeliczyl i wyszlo mu ze oplaca sie jechac ERC" - luzno cytujac jego informacje prasowa :D :D
Obecnie okolo 10-15 zawodnikow "tula" sie po innych europejskich cyklach wliczajac grupe zawodnikow jezdzacych w ERC, gdyby dodac ich do startujacych w RSMP to byloby okolo 70 zalog.
A dlaczego jezdza poza PL? bo maja za co :D :D :D
Mic_123
N3
 
Posty: 241
Dołączył(a): piątek, 12 kwi 2013, 15:07

Re: 45 Rajd Świdnicki Krause

Postprzez turboburbo » środa, 12 kwi 2017, 21:22

Pewnie, że brakuje fajek i wódy, jak i wsparcia importerów i firm bukmacherskich i wielu innych dużych koncernów :) Nikt by pewnie nie płakał jakby listy zgłoszeń były pełne fajnych samochodów. Sytuacja jest jaka jest. Rajdy to biznes jak każdy inny. Dlatego pisałem dlaczego moim zdaniem nie ma u nas R1 i pewnie przez jeszcze jakiś czas nie będzie. Południowi sąsiedzi traktują rajdy mniej "poważnie", bez tego całego zadęcia, wśród kibiców jak i zawodników. Kibice dopingują i hobbystów i zawodowców. Tego trochę brakuje u nas brakuje,
turboburbo
 
Posty: 11
Dołączył(a): czwartek, 5 lut 2015, 15:11

Re: 45 Rajd Świdnicki Krause

Postprzez rundi » środa, 12 kwi 2017, 21:23

Mateos napisał(a):Co to za punto Mularczyka?


R3D - startował już tym np. w Rajdzie Zamkowym
rundi
N2
 
Posty: 122
Dołączył(a): czwartek, 16 maja 2013, 17:10

Re: 45 Rajd Świdnicki Krause

Postprzez Hubertos » czwartek, 13 kwi 2017, 04:39

Ktoś wie co SPRT? Miei wystawiać auto dla Marczyka i Słobodziana, a tu dupa. Śmiesznie brzmią te szumne zapowiedzi przedsezonowe jak już zobaczy się listę na pierwszy rajd. :roll:
Avatar użytkownika
Hubertos
A6
 
Posty: 1867
Dołączył(a): czwartek, 16 kwi 2009, 18:01
Lokalizacja: Krosno

Re: 45 Rajd Świdnicki Krause

Postprzez woytek » czwartek, 13 kwi 2017, 05:57

Ja tam widzę obydwóch na liście zgłoszeń :)
Avatar użytkownika
woytek
N3
 
Posty: 484
Dołączył(a): sobota, 23 sty 2010, 14:04

Re: 45 Rajd Świdnicki Krause

Postprzez Mateos » czwartek, 13 kwi 2017, 09:13

rundi napisał(a):
Mateos napisał(a):Co to za punto Mularczyka?


R3D - startował już tym np. w Rajdzie Zamkowym

Dzięki, jakoś mi to umknęło a liczyłem na jakieś S1600 :roll:
Avatar użytkownika
Mateos
N2
 
Posty: 165
Dołączył(a): niedziela, 16 lis 2008, 13:14
Lokalizacja: Świątniki Górne

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do RSMP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 86 gości