SAFETY a zwykły kibic rajdowy

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski

Moderator: SebaSTI

SAFETY a zwykły kibic rajdowy

Postprzez Arti » wtorek, 2 wrz 2008, 08:44

Pozwoliłem sobie założyć drugi temat. Tym razem chodzi mi o osoby zabezpieczające dane miejsca na odcinku specjalnym. Jak wiemy, są to osoby, które powinny dawać przykład, gdzie mozna stac, a gdzie nie mozna. A zazwyczaj jest tak, ze jak sie ma kamizelke koloru zoltego czy pomaranczowego (dot. to takze strazakow z OSP, czy POLICJI) to te osoby mysla, ze sa z drzew. Osoby te stoja w bardzo niebezpiecznych miejscach, przy okazji zaslaniajac wszystko innym kibicą, ktorzy stoja w bezpiecznych miejscach.

A jesli chodzi o te bezpieczne miejsca. Moim zdaniem nie ma takiego miejsca na rajdzie, co najwyzej mozna tylko zminimalizowac niebezpieczenstwo. Dla takiego strazaka z OSP nie ma znaczenia, ze to jest wewnetrzna zakretu. Najwazniejsze, ze ktos tam zaczepil zielona tasme, czyli miejsce, w ktorym mozna stac. Dopiero jak organizator podjezdza autem z literką to okazuje sie, ze tasmy pomylili. I ze tam gdzie czerwona jest zielona i na odwrot.

Ponadto wyzywanie przez osoby zabezpieczajace, i to nie kiedy przez sedziow sportowych jest moim zdaniem karygodne. W dodatku jesli do rozpoczecia danego OS jest godzina i pare minut. Wtedy juz w ogole nie mozna przechodzic przez droge, mimo, ze nic nie jedzie.

Nie dosc, ze rajdy upadaja, to w dodatku atmosfera sie robi jak na stadionach.
Avatar użytkownika
Arti
N3
 
Posty: 300
Dołączył(a): środa, 2 lip 2003, 11:08
Lokalizacja: Nowa Ruda


Postprzez Andrzej » wtorek, 2 wrz 2008, 14:44

A pomyślałeś może o tym ,że jak stoi tłum kibiców ,który wszystko zasłania,to safeciarz musi czasem stanąć w niebezpiecznym miejscu,żeby mieć widok na całą trasę.Jak ktoś robi zdjęcie albo wiem ,że komuś zasłaniam to zawsze się odsuwam,jeśli jest taka możliwość.Jeśli nie ma,to przepraszam bardzo ale bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nie chcę mieć na sumieniu np. żula ,który wyczołgał się na drogę, a ja tego nie widziałem ,bo stałem za kibicami, którym nie chciałem zasłaniać.
www.msg-rally.pl
Avatar użytkownika
Andrzej
A6
 
Posty: 1522
Dołączył(a): niedziela, 28 sie 2005, 18:41
Lokalizacja: Gliwice / Kraków

Postprzez niechwia » wtorek, 2 wrz 2008, 15:06

Temat rzeka !!!... Tak samo czepiaja sie osób z akredytacjami na których nawet nie powinni "patrzeć"... a najlepsze jest to ze wiekszosc to poprostu ludzie z łapanki nie znajcy nawet zasad bezpieczenstwa i numeru alarmowego jak to juz udowodniono nie raz :)

Wiec pozdrawiam i zycze miłej zabawy :)
Avatar użytkownika
niechwia
N3
 
Posty: 292
Dołączył(a): wtorek, 11 paź 2005, 20:10

Postprzez Krzysiek_WrC » wtorek, 2 wrz 2008, 21:24

Panowie , temat rzeka,według mnie nie ma sensu już pisac skad i jak SAFETY są brani.Najabardziej racjonalne by było zadanie pytania jak ich dobierac aby było dobrze.Jakie kryteria czy może szkolenia itp.
Krzysiek_WrC
A6
 
Posty: 1518
Dołączył(a): czwartek, 22 sty 2004, 22:19
Lokalizacja: Stadniki

Postprzez wiatrzysko » wtorek, 2 wrz 2008, 21:31

Witam , Dlaczego narzekacie że oesy są zabezpieczone tak i siak ? Dlaczego sami nie pomożecie tylko krytykujecie . Przecież 99 % z Was ma mózg i go używa , może ruszycie swoję d... i pomożecie ? Ja już pomogłem na kjs zielona góra 2001 było fantastiko !
Jak wysyłacie mi meile z ostrzeżeniami wysyłajcie lepiej na PW bo meil jest nie aktywny !
wiatrzysko
N2
 
Posty: 104
Dołączył(a): czwartek, 21 sie 2008, 22:35
Lokalizacja: z wojska

Postprzez martenzyt » wtorek, 2 wrz 2008, 22:35

wiatrzysko napisał(a):Witam , Dlaczego narzekacie że oesy są zabezpieczone tak i siak ? Dlaczego sami nie pomożecie tylko krytykujecie . Przecież 99 % z Was ma mózg i go używa , może ruszycie swoję d... i pomożecie ? Ja już pomogłem na kjs zielona góra 2001 było fantastiko !


Muszę przyznać, że do jakiegoś czasu byłem dokładnie tego samego zdania co kolega natomiast teraz wiadomo jak jest. Wiekszość woli oglądać rajdy a niżeli je zabezpieczać. Więc potrzeba czegoś nowego. Niestety jako standart chyba trzeba będzie przyjąć, żę do zabezpieczania rajdów będą potrzebni odpowiednio przeszkoleni ludzie. Myślenie typu zbierzmy się i pomóżmy chyba już w dzisiejszych czasach do niczego nie prowadzi. Ludzie mają dość poświęceń natomiast żądają i organizatorzy też muszą iść z duchem czasu.
Avatar użytkownika
martenzyt
N3
 
Posty: 433
Dołączył(a): poniedziałek, 3 gru 2007, 16:25
Lokalizacja: Sosnowiec

Postprzez Krzepek » wtorek, 2 wrz 2008, 23:15

Kilka razy obstawiałem, raz byłem rzucony daleko przed startem odcinka, ostatni raz serwis. Już wiesz dlaczego nie obstawiam ? Bo wolę widzieć naszych kierowców w akcji a nie oczekujących na swoją kolej
Krzepek
 
Posty: 31
Dołączył(a): wtorek, 29 maja 2007, 21:42

Postprzez Andrzej » środa, 3 wrz 2008, 00:36

Moim zdaniem dla każdego z was określenie ,,człowiek z łapanki'' znaczy co innego.Wiadomo ,że jak jest za mało chętnych to dzwoni się po ludzi ,którzy często pierwszy raz będą zabezpieczać rajd. W ekipie ,z którą ja jeżdże są jednak przed każdym rajdem 2 godzinne szkolenia,które często rowadzi Jacek Spentany, a więc osoba w tej materii bardzo doświadczona.Nie ukrywam,że wolałbym jeżdzić na rajdy jako kibic ale szczerze powiem ,że nie mam ,,rajdowych'' znajomych, poza ekipą ,z którą jeżdżę na zabezpieczenie.Co więcej nie pracuję jeszcze więc wyjazd np. na Rajd Polski jest dla mnie możliwy tylko jako safety bo na miejscu mam nocleg, wyżywienie ,a za to co płacą (jak na odpowiedzialność to naprawdę nie jest wiele) utrzymuję się an rajdzie.Zaczynam słyszeć głosy krytyczne jeśli chodzi o nadgorliwość safeciarzy.Na każdym spoczywa taka odpowiedzialność,że w głowie słyszy ,,lepiej dmuchać na zimne''.To naprawdę nie jest łatwy ,,zawód''.Radzę spróbować przynajmniej raz, a dopiero potem zrzędzić.
www.msg-rally.pl
Avatar użytkownika
Andrzej
A6
 
Posty: 1522
Dołączył(a): niedziela, 28 sie 2005, 18:41
Lokalizacja: Gliwice / Kraków

Postprzez Pirelli » środa, 3 wrz 2008, 23:10

Co rozumiesz poprzez to zdanie?: "Tak samo czepiaja sie osób z akredytacjami na których nawet nie powinni "patrzeć"...
Pirelli
N1
 
Posty: 78
Dołączył(a): poniedziałek, 31 mar 2008, 14:30
Lokalizacja: Kraków

Postprzez niechwia » czwartek, 4 wrz 2008, 14:38

Chodzi o te osoby z akredytacja mogą (przynajmniej w innych krajach) stanac sobie gdzie chcą... oczywsicie nie na drodze :) Ale nie w polsce bo safeciarza przeszkadza to nie wiadomo dlaczego.
Avatar użytkownika
niechwia
N3
 
Posty: 292
Dołączył(a): wtorek, 11 paź 2005, 20:10

Postprzez kremer » czwartek, 4 wrz 2008, 15:03

niechwia nigdzie na swiecie nie jest tak ze medie moga stac tam gdzie chca -pojedz do belgii - tam sa strefy dla medii i sa strefy gdzie nikt nie moze stac - dlatego courtney i jego ekipa (ci co kreca irc) miala trudnosci z ...ustawieniem kamer zeby dobre ujecia zrobic - koniec koncow ich ujecia byly bardzo kiepskie
na rajdach ms rowniez medie sa przesuwane jak ktos stoii w maks niebezpiecznym miejscu, ale w MS jest taki odsiew przy akredytacjach, ze ci co je dostana maja XXX rajdow na koncie i nie ma z nimi problemow
w innych normalnych krajach jest podobnie

rok temu na rajdzie orlen byly porobione strefy dla dziennikarzy i tylko dla nich - robil to miedzy innymi dominik k i wszystko fajnie ale jak co do czego to pacholki = safeciarze wyzywali dziennikarzy i kazali sie usunac - i policje wzywali i policjant jaki jest kazdy wie, straszyl mandatem -> dziennikarze musieli wyjsc ze swoich stref ktore byly wyznaczone.... a byly naprawde bezpieczne jesli mozna tak powiedziec - widzielismy sami jak 2 safeciarzy ciagnelo na rece i wrecz pchalo kobiete! ktora krecila dla tv4 - ale w koncu darowali sobie po tym jak tłum zaczal ich troche straszyc - ten safeciarz pozniej zaczal wyzywac jakiegos 12 letniego chlopaka ktory chcial przejsc z domu przez oes - gosc sie na szczescie uspokoil bo by dostal po prostu od kogos z tłumu

problem lezy w mentalnosci i kibicow i "medii" i organizatorow - w tym roku znowu maja byc takie stredy na orlenie moze cos sie poprawi
Avatar użytkownika
kremer
S2000
 
Posty: 3023
Dołączył(a): wtorek, 18 lip 2006, 15:49
Lokalizacja: z oesów

Postprzez niechwia » czwartek, 4 wrz 2008, 15:12

Tak włsnie o to chodzi Kremer :) Powinny byc strefy zrobione przez kogos kumatego jak np. Dominik K lub kilku innych polskich fotografów którzy znaja sie na rajdach i nie sa na nich po raz pierwszy. A to ze media moga stać gdzie chca to tez moze nie do konca bo jak juz tutaj kilka razy sie pojawilo wiekszosc nawet nie zna tego sportu a ma akredytacje... no i koło sie zamyka :)
Pozdrowienia dla wszystkich ! :)
Avatar użytkownika
niechwia
N3
 
Posty: 292
Dołączył(a): wtorek, 11 paź 2005, 20:10

Postprzez MatiWrc » czwartek, 4 wrz 2008, 15:54

niechwia napisał(a):Tak włsnie o to chodzi Kremer :) Powinny byc strefy zrobione przez kogos kumatego jak np. Dominik K lub kilku innych polskich fotografów którzy znaja sie na rajdach i nie sa na nich po raz pierwszy. A to ze media moga stać gdzie chca to tez moze nie do konca bo jak juz tutaj kilka razy sie pojawilo wiekszosc nawet nie zna tego sportu a ma akredytacje... no i koło sie zamyka :)
Pozdrowienia dla wszystkich ! :)


nie wiem, czy widziałeś media booka zeszłorocznego Orlenu i tegorocznego Polskiego, robił je właśnie Dominik K (oczywiście nie sam). same miejsca to nie wszystko tu chodzi głownie o podejście do ludzi (i nie tylko do "mediów").
Avatar użytkownika
MatiWrc
A5
 
Posty: 616
Dołączył(a): wtorek, 28 mar 2006, 18:40


Powrót do RSMP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron