"nieprawidłowe" cięcie zakrętów przez czołówke RSM

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski

Moderator: SebaSTI

Postprzez Gracko » czwartek, 10 cze 2010, 10:46

Nie myliłbym nowinek technicznych ze skracaniem trasy. Jak już porównywać do skoków to dla mnie wygląda to tak że Adam znalazł jakiś sposób i skacze z dłuższego rozbiegu od pozostałych udając że tak nie jest. W F1 pojawiają się kanały i dyfuzory i tu rzeczywiście można mówić o kreatywności inżynierów do balansowania na granicy bardzo restrykcyjnych przepisów i szukania nowych rozwiązań - ale skracanie trasy czy w F1 czy w rajdach jest i będzie nie uczciwe. Podejrzewam że gdyby takiego występku dopuścił się zawodnik z innej klasy lub RPP to posypały by się surowe kary , ale w rajdowym bagienku nie od dzisiaj są święte krowy i im większe pieniążki za nimi stoją tym aureola mocniej świeci nad ich głowami.
Gracko
A5
 
Posty: 639
Dołączył(a): poniedziałek, 24 sty 2005, 18:31
Lokalizacja: Gorlice - Kraków


Postprzez MSG Racing » czwartek, 10 cze 2010, 11:04

Czy jest nieuczciwe? Pomyślcie przez chwile...na każdym zakręcie się tnie ile można na ile komu wystarcza odwagi, tak? W książce na zapoznaniu jest napisane co i jak ma wyglądać a że nie ma ograniczenia na cięcie w danym miejscu i ktoś to wykorzysta to jest na plusie a reszta no sorry ale głowy trzeba używać. Kwiatkonen ma rację i nic tego nie zmieni.
Dodam tylko, że w rajdach liczy się także spryt którego tutaj jesteśmy świadkami.
Równie dobrze można krzyczeć podczas wyścigu, że ten temu zajechał drogę a tak naprawdę wykorzystał możliwość jaką daje jazda z przodu i zamkną drogę rywalowi.
"Rally is not a crime" Polska - FB

"Żyję po to, by być najlepszym. Właśnie dlatego zrezygnowałem z prywatnego, osobistego życia" - Ayrton Senna czerwiec 1986

http://www.ganczarczykrally.com

Antyradio -"Liczą się nieliczni"
Avatar użytkownika
MSG Racing
S2000
 
Posty: 3650
Dołączył(a): poniedziałek, 25 lip 2005, 17:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Sosnowiec

Postprzez Bad-i » czwartek, 10 cze 2010, 11:09

MSG Racing napisał(a):Czy jest nieuczciwe?


Specjalnie pozostawiłem tylko ten fragment. Tak jak Ty, Kwiatek, Bero i inni uwazam ze ta sprawa chyba została wyjaśniona. Ciecie ktore wykonał Sołowow (bo chyba głownie na nim oparta jest dyskusja) zostało wykonany zgodnie z regulaminem i tyle.

Problem polega na tym że ile razy tego nie napiszesz to zaraz kolejna osoba napisze ze to i tak nie fair play, ze to oszustwo itd.... Szkoda słow :lol:

p.s. za pomysl podrzucania belek, kamieni od razu latara w dach = kokos w tempy łeb.
Bad-i
N3
 
Posty: 324
Dołączył(a): poniedziałek, 5 paź 2009, 17:21

Postprzez ictus » czwartek, 10 cze 2010, 11:14

ok ... masz droge taka jak ta na rys... w itinererze nie masz akurat sprecyzowanej drogi przejazdu... sugerujesz ze "ucziwi" pojada dookola??
bo wg mnie to po prostu beda mega frajerzy
Obrazek
http://www.slubfotki.pl - najszybszy fotograf slubny
http://www.ictus.go.pl - online portfolio
ictus
N3
 
Posty: 352
Dołączył(a): niedziela, 30 sty 2005, 16:25
Lokalizacja: olsztyn

Postprzez kwiatkonen.pl » czwartek, 10 cze 2010, 11:15

Jest jeden problem którego nie zauważyłeś. Nie ma na to paragrafu. Po prostu przepisy nie zakazują takiego skracania trasy, więc nie ma za co ukarać zawodnika.

Najwyżej forumowicze mogą ufundować dla takiego kierowcy np. puchar zwiędłej marchewki który będzie wręczany po każdym rajdzie dla kierowców skracających trasę. Myślę że parę osób parsknęłoby śmiechem :)
Jeśli wszystko jest pod kontrolą, to znaczy ze jedziesz za wolno
kwiatkonen.pl
 
Posty: 26
Dołączył(a): czwartek, 26 cze 2008, 10:40

Postprzez Bad-i » czwartek, 10 cze 2010, 11:17

ictus napisał(a):bo wg mnie to po prostu beda mega frajerzy


Znasz znaczenie słowa "frajer" - jeżeli tak to upewnij się jeszcze raz i na następnym rajdzie przyjdź i powiedz mi to prosto w twarz.

A odnosnie rysunku, jak jedziesz zapozanie to masz zaznaczone ktoredy idzie droga, jezeli przy obiciu nie ma zaznaczenia ze masz isc prosto to jedziesz w prawo, proste.
Bad-i
N3
 
Posty: 324
Dołączył(a): poniedziałek, 5 paź 2009, 17:21

Postprzez Mroowa » czwartek, 10 cze 2010, 11:24

Zawodnicy sami apelują aby stać w bezpiecznych miejscach z takich właśnie sytuacji powstaje hasło, że na rajdzie nie ma bezpiecznych miejsc. Więc jak rozstawiasz grilla na OSie to popatrz czy aby na pewno według książki drogowej możesz to zrobić, inaczej to co na grillu może być porwane przez rajdówkę :)
Avatar użytkownika
Mroowa
S2000
 
Posty: 3503
Dołączył(a): środa, 14 sty 2004, 19:38
Lokalizacja: Bielawa GG:6570337

Postprzez Jarek55511 » czwartek, 10 cze 2010, 11:53

http://rajdy.autoklub.pl/news/kary-za-skroty,30229 nie wiem jaki tam był skrót ale kara jest...
Kiedyś czytałem jak P.Zasada w byłych Niemczech przegrywał z Trabantami na jednym z Oesów a jeździł Porsche i znalazł skrót i zastawił go swoją serwisową ciężarówką na końcu skrótu i na Rajdzie,Niemcy jechali przez skrót i stawali jeden za drugim...
Avatar użytkownika
Jarek55511
S1600
 
Posty: 2563
Dołączył(a): piątek, 2 kwi 2010, 12:40
Lokalizacja: Stara Łomnica

Postprzez pmk » czwartek, 10 cze 2010, 12:05

MSG Racing napisał(a):Czy jest nieuczciwe? Pomyślcie przez chwile...na każdym zakręcie się tnie ile można na ile komu wystarcza odwagi, tak? W książce na zapoznaniu jest napisane co i jak ma wyglądać a że nie ma ograniczenia na cięcie w danym miejscu i ktoś to wykorzysta to jest na plusie a reszta no sorry ale głowy trzeba używać. Kwiatkonen ma rację i nic tego nie zmieni.
Dodam tylko, że w rajdach liczy się także spryt którego tutaj jesteśmy świadkami.
Równie dobrze można krzyczeć podczas wyścigu, że ten temu zajechał drogę a tak naprawdę wykorzystał możliwość jaką daje jazda z przodu i zamkną drogę rywalowi.


to zastanów się teraz gdyby na tym polu (niby bezpieczne miejsce) stał ojciec z gromadką dzieci ... sory ale nie można tego rozpatrywać w kwestii regulaminów oraz tego czy jest to zabronione czy nie jest, dla mnie to zwykłe oszukiwanie rywali i tyle.Dziwi mnie że niektórzy zawodnicy tu wypowiadający się popierają takie akcje, życzę Wam rajdu który przegracie tylko dlatego że Wasz konkurent właśnie pojechał sobie takim skrótem, wtedy Wasze gadanie będzie chyba inne...
pmk
N1
 
Posty: 66
Dołączył(a): poniedziałek, 12 kwi 2010, 11:08

Postprzez Góral » czwartek, 10 cze 2010, 12:09

Primo: proszę zdefiniować czym jest "cięcie" a czym jest "skrót"?

Secundo: dlaczego nikt nie protestował gdy końcem lat 90. cała czołówka WRC jechała jedną z partii na Katalonii prosto poboczem, albo w Australii przycinając przed drzewkiem a nie za drzewkiem? Czemu nikt nie potępił Markko Martina który gotów był zaryzykować i ciął przed zaporami przeciwczołgowymi zyskując kilkanaście % prędkości w tamtej partii? Czemu większość chwaliła Sołowowa kiedy wykazał się błyskotliwością i przyciął w 2003 (?) na oesie w Slusovicach tzw. "stadion" oburzając Czechów, którzy od 10 lat jakoś na to nie wpadli?

Toydols dobrze napisał, najlepiej wszystko doprecyzujmy do centymetra w regulaminie, niech regulamin ogólny RSMP ma 999 stron a szczegółowy każdej rundy po 1500. Co 4-5 metrów postawmy sędziego faktu.

Chyba niektórzy forumowicze rozmijają się z duchem tego sportu. Tym duchem jest inwencja i fantazja. Wygrywają Ci, którzy jada najszybciej ale potrafią tez planować i działać taktycznie. Nie widzę więc powodów do takiego świętego oburzenia.

EDIT: Tak gwoli ścisłości Sołek nie przyciął głęboko. Już widzę te społeczne komitety kibiców z teodolitami, mierzące czy cięcie miało regulaminowe 34,5 cm dla koła 17'' na feldze aluminiowej i 35,6 cm dla felgi 15'''.... :lol:
"The only thing in the world worse than a fake Rolex is a real one" J. Clarkson
Avatar użytkownika
Góral
N2
 
Posty: 131
Dołączył(a): poniedziałek, 25 wrz 2006, 21:32

Postprzez pmk » czwartek, 10 cze 2010, 12:20

to ja dziękuję za takiego ducha sportu gdzie na każdym kroku czai się cfaniactwo i oszukaństwo.Na zapoznaniu skupcie się na szukaniu miejsc do cięcia bo chyba taka moda teraz nastanie .
pmk
N1
 
Posty: 66
Dołączył(a): poniedziałek, 12 kwi 2010, 11:08

Postprzez Góral » czwartek, 10 cze 2010, 12:25

pmk napisał(a):to ja dziękuję za takiego ducha sportu gdzie na każdym kroku czai się cfaniactwo i oszukaństwo


Piszę się "cwaniactwo". Niezgodne z duchem sportu jest wiec też wg Ciebie założenie slicka jeśli niebo jest zasnute chmurami, zostawienie zapasówki w serwisie czy zatankowanie auta "na zero".

Widać, że większość wypowiadających się nigdy nie jechała żadnego rajdu. Oczami zawodnika widzi sie tylko szanse na uzyskanie rezultatu, a to m.in. polega na cięciu i jest obarczone ryzykiem. Jak ktoś tej umiejętności nie ma to czas na szachy, tam jest pełny fair play.

PS Nawet golf się nie nadaje - Tiger zrobił sobie lasik żeby lepiej widzieć dołki 8)
"The only thing in the world worse than a fake Rolex is a real one" J. Clarkson
Avatar użytkownika
Góral
N2
 
Posty: 131
Dołączył(a): poniedziałek, 25 wrz 2006, 21:32

Postprzez ToKu » czwartek, 10 cze 2010, 12:44

Dla mnie co innego jest clue sprawy. Jak kibic ma wybrać bezpieczne miejsce, kiedy książki drogowej nie ma do ściągnięcia nigdzie? Zgadywać ma? Może stąd wynikają te taśmy 150 m od trasy? A nuż ktoś będzie ciął/skracał?

Moim zdaniem błąd organizatora, bo powinien przewidzeić, że kibice mogą tam stanąć, a kierowca mimo tego, zgodnie z książką może jechać przez taśmę. To albo powinni inaczej otaśmować, albo w książce zabronić. Ja bym się w takim miejscu, do dzisiaj, tak głębokiego cięcia nie spodziewał.

Sołka nie winię, ale panowie patrząc na to z innej strony. Jak by to było nagminne, to wiele fajnych miejsc do oglądania rajdu odpadnie, a safety będą ganiać za najbliższą górką, gdzie rajdówki świetnie słychać i kurz widać. I nikomu cięcie nie przyjdzie do głowy.
Pogłoski jakobym to ja podrzucał kłody na trasie Kormorana 2002 uważam za grubo przesadzone
Avatar użytkownika
ToKu
N3
 
Posty: 360
Dołączył(a): niedziela, 16 kwi 2006, 17:03
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez MSG Racing » czwartek, 10 cze 2010, 12:49

No to nara, strzała itd itp i się przykryj po ...mordę bo się zmoczysz w nocy z wrażenia.
Czyli BB też powinien dostać karę za to, że ciął i to w nie jednym miejscu jadąc pół samochodem po trawie, polu generalnie po za drogą gdzie nie było
Waszych taśm, beli słomy, bali drzewa czy też kamieni, rowów pokopanych.
Pytam się też powinien dostać karę?
Idź i mu powiedz że jest frajer, że ciął zakręt, Sołowowi też....
Różnica w tym, że Sołek miał w tym miejscu więcej sprytu...
"Rally is not a crime" Polska - FB

"Żyję po to, by być najlepszym. Właśnie dlatego zrezygnowałem z prywatnego, osobistego życia" - Ayrton Senna czerwiec 1986

http://www.ganczarczykrally.com

Antyradio -"Liczą się nieliczni"
Avatar użytkownika
MSG Racing
S2000
 
Posty: 3650
Dołączył(a): poniedziałek, 25 lip 2005, 17:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Sosnowiec

Postprzez ictus » czwartek, 10 cze 2010, 13:20

bad-i lepiej powiedz gdzie bedziesz stal na nastepnym rajdzie to sobie to miejsce opiszemy "ciac pole przez kibicow"
EOT
http://www.slubfotki.pl - najszybszy fotograf slubny
http://www.ictus.go.pl - online portfolio
ictus
N3
 
Posty: 352
Dołączył(a): niedziela, 30 sty 2005, 16:25
Lokalizacja: olsztyn

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do RSMP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości