Robert Kubica

Wszystko co dotyczy królewskiej kategorii wyścigowej

Moderator: SebaSTI

Re: Robert Kubica

Postprzez żółtodziób » poniedziałek, 30 wrz 2019, 23:43

Umowa z Orlenem na pewno nie jest zła dla Orlenu. Ale czego się obawiam - mogą tam być jakieś kruczki. Oczywiście to Williams, okazali się bandą amatorów którym we łbach tylko imprezowanie w motorhome'ie, Na początku sezonu myślałem, że to są ludzie poważni, którzy owszem, wdepnęli w problemy finansowe, ale poza tym są zdeterminowani,żeby się odbudować. Nic z tych rzeczy. Stanowisko po zwolnionym Paddym Lowe ciągle jest puste. Od początku sezonu cały czas brakuje części. Przeróbka kierownicy - poziom trudności na dwa popołudnia dla średnio uzdolnionego ucznia technikum elektronicznego - trwało pół roku. Samochodu nie tylko nie potrafią przygotować do wyścigu, ale teraz wypłynęło ze nawet nie próbowali. Gdyby to był jakikolwiek inny zespół to bym pomyślał,że sprawdzili sobie umowę z Orlenem, żeby nie być "w plecy" jeśli sponsor walnie pięścią w stół i że mają jakiś dupochron, klauzulę, która pozwala im na takie zagranie. No i bardzo możliwe, ze mają, na wypadek gdyby faktycznie zaistniało jakieś ryzyko dla kierowcy w związku z podejrzewaną niesprawnością bolidu. W takich przypadkach umowa może nie do końca precyzować okoliczności wycofania zawodnika i w tym momencie sprytny prawnik "obroni" coś takiego w sądzie. Ale ponieważ to banda szczeniaków, omyłkowo tylko przydzielonych do pracy w zespole Formuły 1 możliwe,że niczego nie sprawdzili, poszli po bandzie i się w końcu doigrają.

Jednego moim zdaniem już się doigrali. Nawet jeśli Latifi wkupi się, nawet jeśli jeszcze mu się tego nie odechciało to na pewno kwota jaka może zostać położona na stole maleje z każdą taką akcją. O ile w ogóle będzie chciał zapłacić za możliwość jazdy samochodem poskładanym z odpadów po Russellu to obstawiam ze kasa będzie mniejsza niż położył w zeszłym roku Orlen. Chyba, że tak jak sugerujesz - po prostu odkupi cały zespół - też raczej za grosze. Mam wrażenie,że dopóki Frank żyje Claire będzie się przed taką opcją broniła rękoma i nogami, ale prędzej czy później i tak pójdzie pod młotek. I nie jako Williams F1 Team tylko jako fabryka i ośrodek badawczy z wyposażeniem, ale za to bez ludzi. Niestety na ten moment nie ma już czego ratować. Mimo załatania luki po Martini w dalszym ciągu jest poważny niedobór kasy, do tego stopnia, że nie ma hajsu na części.

Edit: No i ciach - https://pl.motorsport.com/f1/news/orlen ... a/4551762/

Na ich podstawie będziemy podejmować działania związane z egzekwowaniem zobowiązań wynikających z umowy


To jest najgrubszy komunikat na jaki dział PR Orlenu mógł sobie w tej sytuacji pozwolić. Co moi zdaniem z tego wynika:
1. Oczywiście że jest to preludium do poważnych roszczeń finansowych.
2. To tylko oficjalny komunikat, jeśli taki jest jego wydźwięk to znaczy że na bezpośredniej linii jest bardzo gorąco.
3. Potwierdza to teorię o niesamowitej amatorszczyźnie RWR. Nie ogarnęli nawet tego na co pozwalają im zawarte umowy.
4. ROKiT i pozostali sponsorzy mogą też się o swoje upomnieć jak zobaczą, że Orlen skutecznie wyciąga kasę. W biznesie nie ma sentymentów, jednostronne złamanie warunków umowy jest zawsze podstawą do roszczeń.
5. Kto ma jeszcze wątpliwości, że Williams dyskryminuje Kubicę i uważa,że przygotowują mu tak samo dobrze bolid jak Russellowi? No śmiało... wszyscy się pośmiejemy, chociaż przez łzy...
6. Niestety pokazuje to coś szerszego niż się mogło wydawać. KAŻDY inny zespół w aktualnej stawce działa w sposób profesjonalny. Wyniki mogą być gorsze albo lepsze, ale nikt nie wykłada się na takich podstawach. Przykre to biorąc pod uwagę czym ten zespół był.
7. Tak poza wszystkim to logo Orlenu przy okazji numeru jaki zrobili było eksponowane znacznie intensywniej niż podczas normalnego GP.
Avatar użytkownika
żółtodziób
A8
 
Posty: 5521
Dołączył(a): środa, 13 lis 2002, 14:55
Lokalizacja: Bydgoszcz


Re: Robert Kubica

Postprzez DonCorrado » wtorek, 8 paź 2019, 19:02

Obajtek sie wypowiada jakby poki co grali VaBanque. Niby wolnych miejsc nie ma, ale chyba nie ma umow nie do rozwiazania....
Avatar użytkownika
DonCorrado
A6
 
Posty: 1217
Dołączył(a): wtorek, 12 cze 2007, 11:31

Re: Robert Kubica

Postprzez adamlen » wtorek, 8 paź 2019, 20:12

Ale na kierowcę podstawowego nie ma już szans. Będą treningi plus symulator.
Kwestia tylko w jakim zespole i tu pewnie toczą się najtrudniejsze rozmowy.
Orlen chce mieć pewnie logo na obu autach przez cały sezon i ta ekipa która udostępni najwięcej przestrzeni reklamowej za określoną kwotę zostanie wybrana.

Trzeba też mieć z tyłu głowy, że za chwilę wybory i nic nie jest pewnego nawet ze strony Orlenu.
"Nie wiedziałem co robić, więc jechałem szybko" - Robert Kubica po wygraniu pierwszego oesu Rajdu Monte Carlo 2014
Avatar użytkownika
adamlen
A6
 
Posty: 1232
Dołączył(a): sobota, 20 lis 2004, 21:09
Lokalizacja: Pogranicze trzech województw

Re: Robert Kubica

Postprzez DonCorrado » wtorek, 8 paź 2019, 20:22

Wydaje się, że jak nigdy przy wyborach sytuacja jest raczej klarowna.
Oczywiście z fotelami jest tak jak piszesz, ale sam zapewne wiesz, że od nieba, do piekła jest tak na prawdę nie daleko, czasami jeden wyścig, w porywach dwa i cuda się potrafią dziać z kontraktami.
Liczę, że i Kajto będzie miał w tym roku lepszy komfort. Oby!
Avatar użytkownika
DonCorrado
A6
 
Posty: 1217
Dołączył(a): wtorek, 12 cze 2007, 11:31

Re: Robert Kubica

Postprzez żółtodziób » środa, 9 paź 2019, 18:33

Wybory - myślę nawet, że jak PIS straci władzę to sprawa za daleko zaszła,zeby po prostu tak zamknąć temat. Wystarczające gromy poleciały na obecny rząd w momencie kiedy Lotos skasował program WRC Kubicy, a to była przecież przegrana opcja tak czy owak. Opozycja ma w tej chwili bardzo słabą reputację i myślę,że przy co by nie gadać stabilnych dochodach Orlenu chętnie sobie ją podreperuje. O Orlen bym się nie martwił, nie ważne czy Obajtek się utrzyma czy nie. Robert zachował się mądrze i ktokolwiek go finansował to nigdy nie przełożyło się to na jakieś głupie zagrywki w stylu poparcie dla jakiejś partii i morda na plakatach wyborczych jednej czy drugiej bandy, więc mostów za sobą nie popalił - nie licząc ekstremalnych oszołomów, którzy za zdradę ideałów uważają wzięcie "PISowskich" pieniędzy i nie rozumieją, że sport to sport i jakoś musi być finansowany. Tak czy owak bym nie demonizował tego co może się wydarzyć po wyborach.

Miejsce w F1 - wydaje się,że jedyna opcja to Haas i jazdy piątkowe. Ale skoro Steiner zaczyna z tak miękkiej pozycji to w tle zapewne są jakieś dodatkowe zagrania, czytaj wywalenie Grosjeana w trakcie sezonu. Nie jest to nierealne patrząc na to w jakich okolicznościach został zatrudniony. Na Steinera pewnie naciskał Gene, żeby zatrudnił koniecznie kogoś, ale nie młodego, od Kubicy nie było jasnych deklaracji, a Hukenberg sam zrezygnował - w tej sytuacji chcac sobie zabezpieczyć kogokolwek klepnęli kontrakt z Grosjeanem, ale wątpię, że jest to jakiś mocny kontrakt i myślę,ze kilka dzwonów plus porównywalne wyniki Kubicy w piątkowych treningach mogą szybko przesądzić o sprawie. Steiner naprawdę bardzo chciał się pozbyć Grosjeana, tyle, że nie mógł tego zrobić.

Robert być może też nie chce się wiązać w sposób całkowity z Haasem który już parę razy bęcki od Williamsa dostał. Być może nie chce być podstawowym kierowcą , bo jeśli się okaże to samo co z Williamsem, że teraz to będzie już tylko gorzej to jest uwalony na dwa sposoby. Po pierwsze znów nie ma sprzętu w którym może pokazać co potrafi, po drugie nie ma możliwości wystartowania w innej serii. A tak jeśli sprawy przyjmą zły obrót zawsze można będzie zostawić Grosjeana w spokoju, niech sobie jeździ, samemu obskakiwać tylko symulator, a skupić się na DTM.

Czy nie ma nic pewnego nawet ze strony Orlenu - myślę,że prawdopodobnie już jakieś umowy przedwstępne mogą być podpisane. W Orlenie nie pracują jakieś małolaty, znają się na PR, nie puściliby w eter komunikatu o pozostaniu w F1 na następny sezon gdyby sprawa nie wyglądała bardzo dobrze. Przypomnicie sobie jak to wyglądało w zeszłym roku z Williamsem. Najpierw zostało ogłoszone,że Kubica będzie podstawowym kierowcą, a dopiero kilka dni później zostało potwierdzone zaangażowanie Orlenu. Tak naprawdę temat musiał być klepnięty przecież dużo wcześniej. Haas nie pogardzi żadnym sponsorem w tej chwili, aktualnie samochód jest gładziutki i czyściutki, nieliczne loga są tak małe że trudno się ich doczytać. Co więcej, może liczyć na taki myk, że jak poprawi wyniki i jeśli uda się wmontować Kubicę za Grosjeana to Orlen zwiększy swoje zaangażowanie. Możliwe,że w tym momencie właśnie takie detale są dogrywane, ale sama w sobie współpraca może być już przesądzona.
Avatar użytkownika
żółtodziób
A8
 
Posty: 5521
Dołączył(a): środa, 13 lis 2002, 14:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Robert Kubica

Postprzez adamlen » niedziela, 13 paź 2019, 10:00

GP Japonii - nie oglądałem, ale poczytałem skróty i wypowiedzi.

Nowe skrzydło dało Kubicy znacznie lepsze osiągi - to mu je zabrali przed kwalifikacjami.
Dali mu też inne wspomaganie przez co w kwalifikacjach popełnił błąd.
Da się jeszcze niżej zejść jako zespół?

Swoją drogą 2 teoretycznie takie same bolidy - w jednym nowe skrzydło znacznie poprawia osiągi (Kubica), w drugim nie poprawia w ogóle. :roll:
"Nie wiedziałem co robić, więc jechałem szybko" - Robert Kubica po wygraniu pierwszego oesu Rajdu Monte Carlo 2014
Avatar użytkownika
adamlen
A6
 
Posty: 1232
Dołączył(a): sobota, 20 lis 2004, 21:09
Lokalizacja: Pogranicze trzech województw

Re: Robert Kubica

Postprzez żółtodziób » niedziela, 13 paź 2019, 13:35

Ja myślę,że takie myki dzieją się od początku roku. Może nie od samego początku, ale z całą pewnością od momentu kiedy Robert zaczął "zbierać" po sekundzie od Russella na okrążeniu. No, ale oczywiście w hejterskich główkach co niektórych nawet nie zaiskrzyła myśl, że zespół może celowo pogarszać bolid - teraz to już nawet nie domysły, ale potwierdzone przez Williamsa informacje. Po co to robią? A czy to ważne? Nie trzeba wiedzieć jaka jest motywacja żeby widzieć że robią coś niedobrego. Może nie mają interesu,żeby tak robić, ale mają pilną potrzebę - no bo przecież połamanie jedynego egzemplarza nowego skrzydła to byłby dramat. Jedno mnie tylko zastanawia - czy Latifi położy kasę na coś takiego.
Avatar użytkownika
żółtodziób
A8
 
Posty: 5521
Dołączył(a): środa, 13 lis 2002, 14:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Robert Kubica

Postprzez żółtodziób » wtorek, 29 paź 2019, 14:41

No i dzieje się z bolidami W to co przewidywałem jakiś czas temu - przyszedł ten moment że hajsu nie wystarcza na jeden i drugi bolid i sytuacja się odwraca. Taka różnica że Kubica brał to na klatę i robił swoje a Russell poszedł płakać do mediów, że może powinni zastosować Team Orders. Kompletnie niedorzeczne oczekiwania, bo po pierwsze i tak "podcięli" Kubicę, po drugie i tak był od niego wolniejszy, a potrzecie jakie to ma znaczenie dla zespołu kiedy nie walczy o punkty. Ma dla Russella i jego lansu - owszem. Dwie rzeczy się niechcący "udowodniły" - po pierwsze Russell musiał mieć do tej pory niesamowity handicap ze strony zespołu, gdyby nie miał to by mu do głowy nie przyszło że jeszcze można wysuwać takie żądania. Po drugie to że jak bolidy naprawdę są równe, są jednakowo beznadziejne bo już nie ma nawet dobrych części dla Russella to młody już nie błyszczy, a momentami jest wręcz jak uczniak.
Avatar użytkownika
żółtodziób
A8
 
Posty: 5521
Dołączył(a): środa, 13 lis 2002, 14:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Robert Kubica

Postprzez ZbyszekChaosu » sobota, 30 lis 2019, 14:31

Mnie tak na prawdę interesują jeszcze tylko 2 rzeczy w kwestii Roberta które mam nadzieje, że kiedyś zostaną wyjaśnione:
1. Czemu Kubica nie wszedł w miejsce Grosjeana?
2. Czemu bolid z numerem 88 tak szybko zmienia charakterystykę podczas treningów?
http://bezpieczna-droga.blogspot.com/
ZbyszekChaosu
A6
 
Posty: 1101
Dołączył(a): poniedziałek, 15 lip 2013, 20:42
Lokalizacja: Łódź

Re: Robert Kubica

Postprzez żółtodziób » niedziela, 1 gru 2019, 16:59

1.
- bo Grosjeanowi trzebaby zapłacić odstępne,
- bo Haas chciałby najpierw sprawdzić kierowcę, a nie było takiej możliwości,
- bo może opcja Haasa wcale nie jest to pierwszą i najbardziej oczywistą.

2.
- tego nie wie nikt, nawet w Williamsie nie wiedzą. I takie rzeczy się zdarzają, Haas ma podobne problemy, Alfa też jeździ nierówno, choć akurat w przypadku Alfy ma to związek raczej z torami i ogólną koncepcją samochodu. Różnica polega na tym,że Williams przez cały sezon nie usiłował nic z tym zrobić. Samo się nie naprawi...
Avatar użytkownika
żółtodziób
A8
 
Posty: 5521
Dołączył(a): środa, 13 lis 2002, 14:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Robert Kubica

Postprzez ZbyszekChaosu » niedziela, 1 gru 2019, 23:29

1.
- jakie odstępne? Grosjeanowi w tym roku chyba kończył się kontrakt, zresztą Haas bardzo chciał go wyrzucić.
- a kiedy jest taka możliwość w stosunku do kierowcy który startuje w innym zespole?
- masz na myśli, że Kubica nie chce się tam pchać, bo obawia się, że w tym tempie Amerykanie osiągną poziom WIlliamsa w najbliższym sezonie?

2.
Zauważ, że te dziwne rzeczy dzieją niemal wyłącznie w aucie RK a u Russela już nie. Jeszcze ta enigmatyczna wypowiedź Roberta w sobotę, że w piątek auto jeździło dużo lepiej bo miał nową część szykowaną na 2020 rok z którą prawdopodobnie Russel jeździ już jakiś czas.
http://bezpieczna-droga.blogspot.com/
ZbyszekChaosu
A6
 
Posty: 1101
Dołączył(a): poniedziałek, 15 lip 2013, 20:42
Lokalizacja: Łódź

Re: Robert Kubica

Postprzez Loeb1987 » wtorek, 3 gru 2019, 04:57

Trzeba pamiętać, że Haas może się zawinąć po sezonie 2020 ;)
Loeb1987
A6
 
Posty: 1190
Dołączył(a): czwartek, 22 lis 2007, 18:03
Lokalizacja: Kraków

Re: Robert Kubica

Postprzez żółtodziób » środa, 4 gru 2019, 00:52

Zauważ jaka była atmosfera podpisywania kontraktu z Grosjeanem. Miłości nie było, ale na ten moment nie było wyboru, Gene Has naciskał,żeby temat uregulować do określonego momentu. Kubica nie był w stanie się zdecydować - albo za mało danych, albo jak spekulowano nie dostał od Williamsa pozwolenia na testy. Odstępne na wylot - zdarza się w różnych okolicznościach. Jeśli kosa jest porządna, a kierowca mocno cieniuje to czasem da się go spławić za darmo, lub relatywnie niskim kosztem. Vide Villenevue. Innym, takim jak Raikkonen płaci się górę szmalu za to, żeby nie robili dymu. Zerwanie kontraktu zaraz po jego podpisaniu i jeszcze przed rozpoczęciem sezonu raczej byłoby dla Haasa kosztowne. Po paru wyczynach w przyszłym sezonie być może obie strony inaczej by spojrzały na ewentualność zakończenia współpracy.

Czy Kubica nie chce się pchać do Haasa mając na względzie że mogą w niedługim czasie sięgnąć Williamsa - nie wiem to tylko spekulacja. Ale na pewno różowo z Haasem nie jest. Może własnie dlatego jeszcze nie wysadził z fotela Grosjeana. Pamiętać należy, że podobnie zachował się Hulkenberg, który na papierze miał same atuty względem GRO. Możliwe,że wiedzą coś, o czym nie wie reszta światra - że Haas jest w ciemniejszej i głębszej niż się wszystkim wydaje.

Nie wiadomo co się dzieje z bolidem Russella, wiadomo tylko że jest szybszy, przygotowany lepiej. Ale czy jest bardziej przewidywalny, czy Młody po prostu został skutecznie spacyfikowany żeby nie marudził, bo przejeździ jeszcze w Williamsie następne 2 lata - nie wiadomo.
Avatar użytkownika
żółtodziób
A8
 
Posty: 5521
Dołączył(a): środa, 13 lis 2002, 14:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Robert Kubica

Postprzez DonCorrado » czwartek, 5 gru 2019, 20:12

Mam podobne przemyślenia, że HAAS sam nie wie co chce - słaby bolid i nie wiadomo czy dalej będą jeździć, to po co im jeszcze problemy personalne? Z drugiej strony nawinął się Kubica z Orlenem, to czemu nie? Ten sport już sporo widział, a ja tylko ułamki niezbyt czystych zagrywek w tej dyscyplinie. Jakbyśmy się cofnęli rok wstecz i Williams i Haas do wyboru to dalej by nie wiadomo było co lepsze tak na prawdę.
Avatar użytkownika
DonCorrado
A6
 
Posty: 1217
Dołączył(a): wtorek, 12 cze 2007, 11:31

Re: Robert Kubica

Postprzez ZbyszekChaosu » czwartek, 5 gru 2019, 21:59

Moment. Przecież ogłoszenie, że Kubica odchodzi z Williamsa było w tym samym czasie co przedłużenie kontraktu z Grosjeanem. Czyli o żadnym zrywaniu kontraktu nie było mowy. Jeżeli więc były wcześniej rozmowy Hass - Kubica to znaczy, że Robert nie chciał dla nich jeździć. Steiner w tej sytuacji od razu przedłużył kontrakt obecnemu kierowcy a Kubica jedyne co mógł ogłosić to odejście z Williamsa. Jeżeli jednak poważnych rozmów wówczas nie było to znaczy, że Steiner łże jak pies mówiąc jak bardzo zależy mu na angażu Kubicy i że ten zawodnik wyciągnie Hassa z dołka. Przecież Robert był dostępny na rynku transferowym gdy Hass szukał kierowcy ale Steiner nawet o Polaku nie wspominał w wywiadach. Dlatego mnie to tak zastanawia, co się wówczas stało.
http://bezpieczna-droga.blogspot.com/
ZbyszekChaosu
A6
 
Posty: 1101
Dołączył(a): poniedziałek, 15 lip 2013, 20:42
Lokalizacja: Łódź

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Formuła 1

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron