Czas pracy

Tematy trochę mniej związane z motoryzacją, jednak to forum nie służy do nabijania postów. Proszę zapoznać się z regulaminem na forum ogólnym.

Moderator: SebaSTI

Czas pracy

Postprzez Paaaula300 » piątek, 20 lut 2015, 00:01

W jaki sposób w waszych firmach kontroluje się czas pracy? Czy są to karty magnetyczne, czy po prostu zwyczajna tabelka w excelu i lista, którą się podpisuje? Mój szef postanowił wprowadzić to pierwsze rozwiązanie i oczywiście posypała się lawina negatywnych komentarzy. Jak z perspektywy czasu oceniacie funkcjonowanie takiego systemu. Czy rejestracja czasu pracy w ogóle na coś się przydaje, gdy ma się pracę na etat? Bo mi sie wydaje, że takie coś sprawdza się, gdy pracownik jest zatrudniony i płaci mu się za przepracowane godziny.
Avatar użytkownika
Paaaula300
 
Posty: 4
Dołączył(a): środa, 12 gru 2012, 11:54


Re: Czas pracy

Postprzez iceman150 » piątek, 20 lut 2015, 09:29

Przy dużych zakładach pracy jest to o tyle dobre, że od razu wiadomo kogo nie ma w pracy. Dodatkowo w zakładzie którym pracowałem była możliwość wyjścia prywatnego (też trzeba było się odbijać kartą) i szło to z nadgodzin. Były także wyjścia służbowe gdzie trzeba było wbić odpowiedni kod i pociągnąć kartą. Dobre było to że nie trzeba lecieć do kadr że wychodzisz czy wracasz tylko po prostu idziesz.
Dla pracodawcy ułatwia to prowadzenie statystyk bo system wszystko sam liczy. A po za tym łatwiej wyłapać spóźnialskiego który regularnie spóźnia się np o 5min.
Rok 2004, konferencja prasowa w Nowej Zelandii:
- [reporter]: Znamy już te wszystkie wady waszego samochodu, ale czy możesz powiedzieć o nim coś dobrego?
- [Marcus]: Tak, to kabriolet.
iceman150
N3
 
Posty: 392
Dołączył(a): czwartek, 4 sty 2007, 23:26

Re: Czas pracy

Postprzez woocasch » piątek, 20 lut 2015, 09:39

Nie napisałaś w jak dużej firmie pracujesz, ale wszystkie większe firmy, które znam, mają systemy rejestracji pracy na karty, czy to magnetyczne, czy zbliżeniowe. Tak jak napisał iceman150 z punktu widzenia pracodawcy ma to same plusy. No jest jeden minus, koszt wprowadzenia takiego systemu. Zadaj sobie pytanie jak inaczej upilnować 100, 200 czy 1000 osób czy są w pracy, w jakich godzinach przyszli itd. itp.? Przy małych firmach, takie tematy rozwiązuje się najczęściej zwykłą kartką, którą się podpisuje. Jeżeli w firmie pracuje 10 osób, to przecież i tak każdy wie czy drugi jest w pracy, czy się spóźnia, a zresztą wtedy wszystko jest mniej sformalizowane. Jak pracujesz na etat to masz pracować np. 8h i za tyle pracodawca Ci płaci, a jak codziennie byłabyś w pracy 6h to coś jest nie halo. Rejestracja czasu pracy nie miałaby wg. mnie sensu przy zadaniowym trybie pracy. Masz zrobić projekt i masz termin 14dni, zrobisz to w 10 to masz 4 dni wolne :)
---
woocasch
woocasch
A6
 
Posty: 1424
Dołączył(a): wtorek, 17 maja 2011, 10:13
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Czas pracy

Postprzez miczi » piątek, 20 lut 2015, 10:52

Według mnie w dzisiejszych czasach odchodzi się od rejestrowania czasu pracy i kontrolowania pracowników, bo obecnie nie powinny liczyć się efekty, a nie kontrola czasu pracy. Co innego, gdybyśmy mieli godzinówkę lub naliczane nadgodziny, wówczas taki system byłby korzystny, bo mielibyśmy obraz rzeczywiście przepracowanych godzin i pracodawca nie miałby wyjścia, bo musiałby zapłacić za przepracowane godziny koniecznie.
miczi
 
Posty: 6
Dołączył(a): niedziela, 17 mar 2013, 21:37

Re: Czas pracy

Postprzez jola.k1990 » poniedziałek, 23 lut 2015, 21:17

Większość firm teraz decyduje się na karty wejść i wyjść i nie jest to zły pomysł. Pracodawcom znacznie ułatwia to rozliczanie pracownika zarówno z tego czy przepracował swoje 8 godzin oraz wpływa znaczącą na efektywność wypłacania nadgodzin. Więc to jest korzyść dla pracownika, źe jeśli ma nadgodziny i ma pewność, że dostanie za nie zapłatę bo wszystko jest w systemie.
Avatar użytkownika
jola.k1990
 
Posty: 2
Dołączył(a): czwartek, 13 gru 2012, 01:16

Re: Czas pracy

Postprzez adenin333 » piątek, 27 lut 2015, 19:33

Ja tam bym nie mial nic przeciwko kartom. I bez, i z nimi nie szmugluję, więc wlasciwie mi to bez roznicy. Mimo wszystko nie wierzę, że pracownicy czegos nie wymysla, zeby obejsc system i spozniac sie, wychodzic na papierosa, zalatwic jakies drobne sprawy bez konsekwencji. Ale z pewnoscia takie elektorniczne karty jakos pozbieraja tych pracownikow do kupy i zmobilizuja do pracy. smutne to, ze czlowiek potrzebuje bicza nad soba, zeby mozna byloby mu zaufac.
adenin333
 
Posty: 6
Dołączył(a): poniedziałek, 21 sty 2013, 17:05

Re: Czas pracy

Postprzez MSG Racing » sobota, 28 lut 2015, 10:11

adenin333 napisał(a):Ja tam bym nie mial nic przeciwko kartom. I bez, i z nimi nie szmugluję, więc wlasciwie mi to bez roznicy. Mimo wszystko nie wierzę, że pracownicy czegos nie wymysla, zeby obejsc system i spozniac sie, wychodzic na papierosa, zalatwic jakies drobne sprawy bez konsekwencji. Ale z pewnoscia takie elektorniczne karty jakos pozbieraja tych pracownikow do kupy i zmobilizuja do pracy. smutne to, ze czlowiek potrzebuje bicza nad soba, zeby mozna byloby mu zaufac.

Byłaby sensowna zaplata na sensowne życie. Odpowiednie podejście ludzi do ludzi i parę innych rzeczy których brakuje u nas nie byłoby takich problemow.
Ja akurat jak bylem w Anglii już 6 lat temu to się zdziwiłem ze nie dali mi karty do odbijania tłumacząc to tym ze mi ufają ze będę przychodził do pracy na właściwe godziny i o właściwych wychodził i miał przerwy.
Do tego system pracy dwóch zmian dający długie weekendy wolne od pracy i możliwość odpoczynku. Czyli 1 zmiana od 6 do 14.15 albo 30 (nie pamiętam) i piątek tylko do 12. Druga zmiana od 13;30/45 do 00:00 i piątek wolny.
Oczywiście można było przyjść w piątek czy sobotę na nadgodziny lub gdy było więcej do zrobienia.
"Rally is not a crime" Polska - FB

"Żyję po to, by być najlepszym. Właśnie dlatego zrezygnowałem z prywatnego, osobistego życia" - Ayrton Senna czerwiec 1986

http://www.ganczarczykrally.com

Antyradio -"Liczą się nieliczni"
Avatar użytkownika
MSG Racing
S2000
 
Posty: 3650
Dołączył(a): poniedziałek, 25 lip 2005, 17:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Sosnowiec

Re: Czas pracy

Postprzez ewela90 » poniedziałek, 2 mar 2015, 11:37

Bardzo popularne jest teraz to, że ma się trochę tzw. elastyczny czas pracy. Czyli np. możesz przyjść między 8-10 no i masz 8h. Więc to o której zaczynasz czy kończysz pracę trochę bardziej chociaż zależy od Ciebie :)
ewela90
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek, 2 mar 2015, 11:20

Re: Czas pracy

Postprzez bimber » poniedziałek, 2 mar 2015, 12:34

adenin333 napisał(a):Ja tam bym nie mial nic przeciwko kartom. I bez, i z nimi nie szmugluję, więc wlasciwie mi to bez roznicy. Mimo wszystko nie wierzę, że pracownicy czegos nie wymysla, zeby obejsc system i spozniac sie, wychodzic na papierosa, zalatwic jakies drobne sprawy bez konsekwencji. Ale z pewnoscia takie elektorniczne karty jakos pozbieraja tych pracownikow do kupy i zmobilizuja do pracy. smutne to, ze czlowiek potrzebuje bicza nad soba, zeby mozna byloby mu zaufac.


dokładnie, ja pracuje w większym zakładzie (około 300 osób) i nie wyobrażam sobie jakby mieli dojść do tego komu ile za co zapłacić, tymbardziej że u nas są 3 systemy pracy, zwykły 3 zmianowy, wahadłowy i 4 brygadówka. Są u nas karty, odbijasz się na czytniku. A jak się spóźnisz pare minut to co? to się nie odbijasz, idziesz do majstra i mówisz że zapomniałeś karty i po sprawie. Oczywiście nie zda to egazminu jak notorycznie tak się dzieje, ale jak raz na hoho to trzeba kombinować, bo szkoda odrabiać godzine z powodu 5 czy tam 10 minut
bimber
N3
 
Posty: 497
Dołączył(a): wtorek, 20 lis 2007, 23:29
Lokalizacja: śląsk cieszyński

Re: Czas pracy

Postprzez marek35 » poniedziałek, 16 mar 2015, 18:01

u mnie w pracy wygląda to jeszcze inaczej. firma jest otwarta od godziny 8 do 20. w tymm czasie nalezy przyjśc i przepracować 8 h. o tyle jest dobrze ze mozna np zrobić w ten sposób ze pracujesz 4 h robisz sobie 2 h przerwy czyli gdzies wychodzich po prostu i wracasz na 4 h. pracujemy około 50 osób.
marek35
 
Posty: 3
Dołączył(a): środa, 11 mar 2015, 12:46

Re: Czas pracy

Postprzez MarcinM1992 » czwartek, 23 kwi 2015, 15:32

Wszystko zależy od wielkości firmy, widziałem już karty wyjścia i wejścia, a były też podpisywane listy, a nawet liczone godziny podpisywane na koniec miesiąca, wszystko zależy od czasu branży i wielkości
MarcinM1992
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek, 13 kwi 2015, 13:17

Re: Czas pracy

Postprzez kloniks » poniedziałek, 20 lip 2015, 10:24

U mnie się nie kontroluje:)
kloniks
 
Posty: 3
Dołączył(a): wtorek, 30 cze 2015, 10:48


Powrót do Hyde Park

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron