Zdjęcia od straży miejskiej

Tematy trochę mniej związane z motoryzacją, jednak to forum nie służy do nabijania postów. Proszę zapoznać się z regulaminem na forum ogólnym.

Moderator: SebaSTI

Zdjęcia od straży miejskiej

Postprzez Zoe » wtorek, 18 paź 2011, 19:29

Cześć!

Ogarnia ktoś AKTUALNE przepisy związane z używaniem przez SM nieoznakowanych fotoradarów? Dostałem wczoraj list z fajną fotką, w legalizację aparatu do pomiaru i karteczkę do zapłaty... Generalnie co jak co, ale przed mandatami od SM trzeba się bronić rękoma i nogami, żeby stalinowskim pogrobowcom, leniom, pasożytom nie płacić za nic nie robienie, więc szukam drogi ucieczki od płacenia za bzdurny mandat (trasa Kraków-Warszawa, czysta, długa prosta, na 70 miałem 117)...

Z tego co się orientuję, to SM nie może używać aparatury pomiarowej celem karania jeśli a) jej odpowiednio nie oznakują (a znaku nie było, bo bym odpuścił...) b) nie mają zgody od Policji na prowadzenie takich działań. Może ktoś potwierdzić moją wiedzę?

Kolejna sprawa to przysłana do mnie kopia legalizacji fotoradaru, która jest kserem, bez żadnego oficjalnego potwierdzenia zgodności z oryginałem. Mogę poprosić o wysłanie DOKUMENTU, a nie świstka z ksero? Następnie - z tego co wiem, mogę poprosić SM o wysłanie mi zgody wydanej przez policję na prowadzenie pomiaru w danym dniu i miejscu, ale co jeśli znów dostanę śmieciowe ksero? Umie mi ktoś powiedzieć czy SM może mnie obciążyć kosztami np. wynajęcia notariusza za sporządzenie DOKUMENTU?

Proszę o rzetelne odpowiedzi, a nie smutne pierdy w stylu "zapłać", bo przez to, że każdy płaci i nie patrzy za co de facto ma zapłacić, mamy taką sytuację, że SM poza przenoszeniem fotoradarów z prostej na prostą nie robi nic. Nawet mandatów za sranie psem nie wystawiają i zarzyganych żuli nie ogarniają...
Avatar użytkownika
Zoe
A5
 
Posty: 658
Dołączył(a): niedziela, 6 wrz 2009, 02:00


Re: Zdjęcia od straży miejskiej

Postprzez matt » wtorek, 18 paź 2011, 19:58

§ 5. Stacjonarne urządzenia rejestrujące dokonujące pomiaru prędkości poprzedza się każdorazowo znakiem drogowym D-51, określonym w przepisach o znakach i sygnałach drogowych.

Jeżeli piszesz, że znaku nie było, no to już sprawa załatwiona i nie ma co szukać innych "obejść".
matt
N2
 
Posty: 110
Dołączył(a): środa, 25 sie 2004, 14:53
Lokalizacja: Świdnica

Re: Zdjęcia od straży miejskiej

Postprzez Zoe » wtorek, 18 paź 2011, 21:35

A czy straży miejskiej wolno używać przenośnych fotoradarów?
Avatar użytkownika
Zoe
A5
 
Posty: 658
Dołączył(a): niedziela, 6 wrz 2009, 02:00

Re: Zdjęcia od straży miejskiej

Postprzez janex » wtorek, 18 paź 2011, 21:43

A ja mam tylko takie pytanie, jak udowodnić im że znaku nie było? Co jeśli oni stwierdzą że był.
"WRC is for boys, group B was for men"
Avatar użytkownika
janex
N3
 
Posty: 297
Dołączył(a): sobota, 2 kwi 2011, 12:39

Re: Zdjęcia od straży miejskiej

Postprzez matt » wtorek, 18 paź 2011, 22:00

Wszystko tutaj może być uzależnione od przenośnych znaków drogowych. Bo kwestia pierwsza - czy można takich też używać. W rozporządzeniu nie ma o tym mowy. Wiem, że niektóre straże tak właśnie działają i podobno to legalne jest, że wożą ze sobą znak i ustawiają go x metrów przed fotoradarem. U mnie w Świdnicy wszystkie wytypowane miejsca mają na stałe postawione znaki - pytanie tylko gdzie się w danym momencie ustawią, bo fotoradar jeden.
I tutaj można wrócić do postawionego pytania - jeżeli dana straż ma znaki przenośne a nie stałe i ich nie ustawią, to udowodnić można chyba tylko kamerą/zdjęciami i świadkami ;) aczkolwiek trzeba działać na bieżąco wtedy (oczywiście jeśli jest taki znak w ogóle legalny)
Co do znaków stałych, to zwracajcie uwagę czy są one przy każdym wjeździe na daną drogę (w myśl zasady, że skrzyżowanie odwołuje znaki) - w Świdnicy na niektórych drogach jest tak, że znaki są tylko na głównym wjeździe na drogę (na której stoi fotoradar), ale nie ma znaku powtórzonego przy bocznych drogach, z których również można się dostać na tą drogę. Dlatego zwracajcie i na to uwagę.

Zoe:
wg rozporządzenia, straż może (par. 1, podp. 4)
całość http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok, ... z,770.html
matt
N2
 
Posty: 110
Dołączył(a): środa, 25 sie 2004, 14:53
Lokalizacja: Świdnica

Re: Zdjęcia od straży miejskiej

Postprzez jaczylibodzio » wtorek, 18 paź 2011, 22:57

Nie ma czegoś takiego jak znak przenośny. To jest omijanie prawa przez straż miejską itp służby. To już samowolka. Jest za to przenośny fotoradar, który może być używany w terenie zabudowanym o ile informują o tym znaki drogowe - kontrola radarowa lub fotoradar. Nie wiem jak ma się sytuacja w terenie zabudowanym jeżeli chodzi o przenośny, ale jeżeli masz ze stacjonarki a znaku nie ma, to mandatu nie dostaniesz. Jeżeli chodzi o udowodnienie to gdzieś te znaki są rejestrowane i zaznaczane na mapie (włącznie z datami ustawienia itd itp), ale w jakim wydziale, czy to gmina czy co to już Ci nie powiem :)
"No bo po co mi hamulce jak mam wycieraczki? oO"
Avatar użytkownika
jaczylibodzio
N3
 
Posty: 206
Dołączył(a): poniedziałek, 1 sie 2011, 23:22

Re: Zdjęcia od straży miejskiej

Postprzez RajducH » środa, 19 paź 2011, 07:33

1. Po pierwsze sprawdź kiedy mandat dostałeś, jeśli przed wprowadzeniem nowych przepisów to nie ma po co robić szumu, bo nie będziesz miał racji, a z tego co wiem egzekucja mandatów często idzie po kilku miesiącach od ich zrobienia.
2. Kasa z mandatów nie idzie tak jak piszesz do SM tylko w całości do budżetu gmin, a stąd jako dochód na inwestycje i remonty, więc środki te pożytkowane są na naszą korzyść.
3. Teren gdzie stoi fotoradar musi być oznakowany, a zgoda policji musi być na to aby w tym miejscu prowadzić kontrolę prędkości, niekoniecznie ze wskazaniem dnia.
4. Originału legalizacji nikt Ci nie wyśle, nikt też nie pójdzie do notariusza. W polskim prawie tego typu dokumenty tylko obrazują legalizację, są więc informacjami. Jeśli dokumentom nie ufasz (choć nie wiem czemu, SM nie może nic podrobić bo strzeliliby sobie w stopę) w ostateczności mogą Ci przesłać ksero za zgodność z oryginałem potwierdzoną przez SM.
5. Nie byłoby bzdurnych mandatów gdyby nasi kierowcy umieli jeździć zgodnie z przepisami.
Zawsze Jest Nadzieja :D KUZI OGNIA !!!
Avatar użytkownika
RajducH
A6
 
Posty: 1426
Dołączył(a): niedziela, 1 lut 2004, 18:32
Lokalizacja: ... zza siedmiu gór

Re: Zdjęcia od straży miejskiej

Postprzez Zoe » środa, 19 paź 2011, 09:49

SM już w swojej historii nie raz podrabiała dowody ;) Poszukaj w internecie historii człowieka, który otrzymał zdjęcie... Na zdjęciu była jego gęba, jego numer rejestracyjny ale... nie jego auto ;)

Co do jazdy zgodnie z przepisami... Cóż, jeśli masz do przejechania x kilometrów, z czego 90%x jedziesz bo dziurach i syfie, i nagle pojawia się kawałek równego asfaltu, to zaczynasz gonić... Poza tym - nie oszukujmy się - zarówno auta jak i drogi są po to, żeby jeździć szybko. Oczywiście nie mówię tu o patologii jaką jest pycenie pod przedszkolem, kościołem itp, ale - na boga! - po coś są te wszystkie oświetlone, ogrodzone dwupasy. Gdybyśmy tylko chcieli się kulać, to pewnie dalej w użyciu byłyby dyliżansy i stangrety. W tym naszym śmiesznym małym kraiku, zawsze idzie się pod prąd... Zamiast budować drogi, kupujemy fotoradary i płacimy pensje obsłudze, a potem słyszymy, że "nie dysponujemy odpowiednim budżetem na budowę nowych dróg" lub szumnie, z wielką pompą otwieramy 5km obwodnicy...
Avatar użytkownika
Zoe
A5
 
Posty: 658
Dołączył(a): niedziela, 6 wrz 2009, 02:00

Re: Zdjęcia od straży miejskiej

Postprzez RajducH » środa, 19 paź 2011, 10:13

hehe na temat polityki i dróg nie będę się wypowiadał, bo mam identyczne zdanie jak Ty :) jak to mówię: Nie mój cyrk, nie moje małpy :wink:
Zawsze Jest Nadzieja :D KUZI OGNIA !!!
Avatar użytkownika
RajducH
A6
 
Posty: 1426
Dołączył(a): niedziela, 1 lut 2004, 18:32
Lokalizacja: ... zza siedmiu gór

Re: Zdjęcia od straży miejskiej

Postprzez Zoe » środa, 19 paź 2011, 10:30

Jest jeszcze opcja "nie ruszam g... bo śmierdzi" ;) Ja niestety ruszyć muszę, bo cztery stówki piechotą nie chodzą, a jeśli można się z tego wybronić, to czemu nie? Ostatecznie podnieść mi mandatu nie mogą, a ja mam prawo wylegitymować ich o dokument z komendy powiatowej policji wyrażający zgodę na powiedzmy "fotoradarowanie" :)
Avatar użytkownika
Zoe
A5
 
Posty: 658
Dołączył(a): niedziela, 6 wrz 2009, 02:00

Re: Zdjęcia od straży miejskiej

Postprzez sim_on » środa, 19 paź 2011, 13:34

a w ktorym miejscu Cie tak ustrzelili??:D nie kojarze tam nigdzie "SW":P

nie jestem pewien ale chyba swego czasu bylo tak ze jak straznik byl z policjantem to mogl sobie focic??
ze SM nie wygrasz trzeba placic:P
możesz rozłozyc sobie na raty, albo zaplacic za rok jak przyjdzie komornik:D odsetki nie sa duze (znam z autopsji)
Avatar użytkownika
sim_on
 
Posty: 40
Dołączył(a): wtorek, 8 wrz 2009, 22:38
Lokalizacja: kraków

Re: Zdjęcia od straży miejskiej

Postprzez Zoe » środa, 19 paź 2011, 14:41

Z tego co widzę, to był to fotoradar stacjonarny (umieszczony podobnie jak cykacze od wiatolu), więc strażnika miejskiego, ani policjanta tam nie było...
Avatar użytkownika
Zoe
A5
 
Posty: 658
Dołączył(a): niedziela, 6 wrz 2009, 02:00

Re: Zdjęcia od straży miejskiej

Postprzez sas » poniedziałek, 14 lis 2011, 17:52

Na szczęście istnieje pewien Zorro, który walczy z tymi....ehhh szkoda słów, lepiej się pośmiać :)

http://www.youtube.com/watch?v=1UOiwZM- ... ideo_title
sas
N2
 
Posty: 178
Dołączył(a): sobota, 24 gru 2005, 21:22
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Hyde Park

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron