Reklama i PR "rajdowy"

Tematy trochę mniej związane z motoryzacją, jednak to forum nie służy do nabijania postów. Proszę zapoznać się z regulaminem na forum ogólnym.

Moderator: SebaSTI

Postprzez nick555 » środa, 26 mar 2008, 14:18

ooo właśnie przypomniał mi się ten sam motyw co wspomniał micz. I ja nadal uważam że np Statoil czy BP reklamując się na autach chce istnieć w związku z motoryzacją masową a nie zachęcić mnie kibica wyścigoworajdowego do zakupów akurat ich produktów. Które jak najbardziej zdarza mi się kupowac ,bo każdy średnio uswiadomiony posiadacz japońskiego diesla(jak ja) wybierze markowe ON dla dobra swojej pompy wtryskowej.
Skupuję stare radzieckie zegarki. Jak coś masz niepotrzebnego, zapraszam, może się dogadamy.
Avatar użytkownika
nick555
A6
 
Posty: 1530
Dołączył(a): wtorek, 14 wrz 2004, 22:19
Lokalizacja: Lublin


Postprzez kowar1 » czwartek, 27 mar 2008, 00:58

Micz, masz rację! Doskonale pamiętam tą całostronicową reklamę Fiata z tekstem o 3 miejscu - jasne, że nie była ona kierowana do kibiców, kibic tylko się zaśmiał, wiedząc ,że Sebastian walczył wtedy ze źle ustawionym samochodem i serwisem, który nie robił tego, co chciał kierowca. Przykład Fiata, Peugeota czy każdego innego importera, który zechciałby się zaangażować w motorsport, jak najbardziej potwierdza to, że to zaangażowanie ma służyć większym, szerzej rozumianym celom, a więc promocji marki, budowania wizerunku , lepszej rozpoznawalności itd. Jako koronny przykład może to być wskazana Kia ze swoim pucharem - jest oczywiste, że nie adresowała tego przedsięwzięcia do tej garstki osób, które oglądają WSMP.
Tak więc jak najbardziej potwierdzam tę generalną tezę, że reklama na aucie rajdowym (ale raczej czołowego zawodnika) ma trafić do milionów konsumentów, którym ten sport jest zupełnie najczęściej obcy. Ale... -dotyczy to głównie ścisłej czołówki zawodników, w przypadku których sponsor może liczyć na jakieś mimo wszystko sportowe efekty poniesionych nakładów.

Postaram sie teraz chociaż trochę spróbować obronić moje wcześniejsze słowa, a przy okazji wyjaśnić, o co mi chodziło.
Otóż nie można chyba całkiem zanegować sensu dotarcia przekazu reklamowego do tej grupy bezpośrednich odbiorców, jakimi są kibice.
Według mnie, zachodzi taki mechanizm, że widząc reklamy na samochodach rajdowych, w jakimś stopniu firmy tam obecne zostają w naszej świadomości jako te, które zaangażowały się w bliską nam dziedzinę. To musi spowodować efekt w postaci wzrostu świadomości danej marki, rośnie ranga firmy i jej postrzeganie. W efekcie kibic - konsument w procesie wyboru jakiegoś produktu / usługi wybierze tą markę, którą kojarzy z rajdów. Mniej lub bardziej świadomie, ale jednak obecność tej firmy w sporcie wpłynie na ten ostateczny wybór klienta.
To taka moja prywatna teoria, nie potwierdzona naukowo i pewnie stojąca w sprzeczności z ogólnie przyjętymi kryteriami. jednak ta teoria czasem się sprawdza, należałoby tylko odpowiedzieć sobie, czy w stopniu zadowalającym reklamodawcę? A kluczem do tego,żeby to mogło funkcjonować, jest poziom zainteresowania tym sportem, ilość szeroko pojętych kibiców, którzy staną się odbiorcami przekazu reklamy. I tutaj jest kolejne pole do dyskusji, bo szacunki w tej kwestii bywają mocno rozbieżne..... Co zrozumiałe, im więcej kibiców, tym szersze oddziaływanie tego mechanizmu, o którym piszę.
Oczywiście -koncerny samochodowe , o czym była mowa na początku, nie będa zainteresowane tą ściśle pojętą grupą kibiców - miłośników danej dyscypliny motorsportu.

(Nawiasem mówiąc dobry ruch ze strony moderatora, że przeniósł tę rozmowę z poprzedniego miejsca)
"Jeździł koncertowo!" - Sobiesław Zasada o Januszu Kuligu

Życie bez rajdów powoduje raka i choroby serca
Avatar użytkownika
kowar1
N3
 
Posty: 337
Dołączył(a): sobota, 22 lis 2003, 20:43
Lokalizacja: Kowary/Jelenia Góra

Postprzez micz » czwartek, 27 mar 2008, 12:27

musimy sie pogodzic z tym, ze jestesmy tak małą grupą, ze nie warto dla nas robic nawet programu telewizyjnego
www.compsport.pl
www.maciejwislawski.pl
Avatar użytkownika
micz
A6
 
Posty: 1338
Dołączył(a): poniedziałek, 2 cze 2003, 16:18
Lokalizacja: Warszawka

Postprzez MSG Racing » czwartek, 27 mar 2008, 13:57

Dokładnie.
Niestety nie ma innej drogi na razie. :(
"Rally is not a crime" Polska - FB

"Żyję po to, by być najlepszym. Właśnie dlatego zrezygnowałem z prywatnego, osobistego życia" - Ayrton Senna czerwiec 1986

http://www.ganczarczykrally.com

Antyradio -"Liczą się nieliczni"
Avatar użytkownika
MSG Racing
S2000
 
Posty: 3650
Dołączył(a): poniedziałek, 25 lip 2005, 17:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Sosnowiec

Postprzez rak818 » czwartek, 27 mar 2008, 21:01

Trasa A2 Świecko-Terespol - Najdłuższy w Europie tor wyścigowy ciężarówek
Avatar użytkownika
rak818
A5
 
Posty: 569
Dołączył(a): czwartek, 3 cze 2004, 10:40
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez MisiekClio » czwartek, 27 mar 2008, 22:00

rak818 napisał(a):8) Chyba ktoś zbiera dowody do sprawy

http://www.rallyonline.pl/index.php?1&modex=pnews&&s=15885


hehe, to samo mi przyszlo do glowy, jak to przeczytalem...

Niby konkurs jak konkurs, ale boje sie ze moze byc wykorzystany w jakis krzywy sposob...
Avatar użytkownika
MisiekClio
N3
 
Posty: 452
Dołączył(a): wtorek, 22 lis 2005, 16:42
Lokalizacja: Zakopane

Postprzez THIM » piątek, 28 mar 2008, 23:22

Czegoś takiego jeszcze nie widziałem :shock:
Timon

http://blmotors.blog.pl/
http://www.facebook.com/BLmotors
Avatar użytkownika
THIM
A6
 
Posty: 1493
Dołączył(a): niedziela, 21 maja 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez MSG Racing » piątek, 28 mar 2008, 23:40

Ciekawe po co im to.
"Rally is not a crime" Polska - FB

"Żyję po to, by być najlepszym. Właśnie dlatego zrezygnowałem z prywatnego, osobistego życia" - Ayrton Senna czerwiec 1986

http://www.ganczarczykrally.com

Antyradio -"Liczą się nieliczni"
Avatar użytkownika
MSG Racing
S2000
 
Posty: 3650
Dołączył(a): poniedziałek, 25 lip 2005, 17:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Sosnowiec

Postprzez Góral » sobota, 29 mar 2008, 14:27

Może micz wyjaśni? Chyba się zna na pozwach o bezprawne wykorzystanie wizerunku. 8)
"The only thing in the world worse than a fake Rolex is a real one" J. Clarkson
Avatar użytkownika
Góral
N2
 
Posty: 131
Dołączył(a): poniedziałek, 25 wrz 2006, 21:32

Postprzez Świder » poniedziałek, 31 mar 2008, 14:32

o co Wam chodzi?? Ktoś z teamu Turasa wysłał info prasowe do portali, a oni to opublikowali... O bezprawności nie ma mowy, bo jest im to bardzo na rękę, pomyślcie....

Chociaż ja bym wolał w nagrodę jakieś gadżety zespołu :wink:
Avatar użytkownika
Świder
N3
 
Posty: 359
Dołączył(a): sobota, 30 cze 2007, 12:38

Postprzez Karol » środa, 2 kwi 2008, 15:11

Nie rajdowy a wyścigowy PR :) Hehe niezłe ;)

http://www.autoklub.pl/19471,news.html
https://www.facebook.com/10tonsband?fref=ts
Avatar użytkownika
Karol
A6
 
Posty: 1965
Dołączył(a): wtorek, 1 lis 2005, 12:18
Lokalizacja: Radomyśl Wielki/Kraków

Poprzednia strona

Powrót do Hyde Park

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron