Dokąd zmierza ten język?

Tematy trochę mniej związane z motoryzacją, jednak to forum nie służy do nabijania postów. Proszę zapoznać się z regulaminem na forum ogólnym.

Moderator: SebaSTI

Dokąd zmierza ten język?

Postprzez ŁukaszWRC » piątek, 29 gru 2006, 21:04

Założyłem ten temat, bo chciałbym skłonić szanownych forumowiczów do polemiki na temat "rozwoju" języka polskiego.
Ostatnimi czasy zauważyłem kilka niepokojących tendencji w języku przede wszystkim pisanym.
Primo, pisanie słów w stylu "jush", "pozdooffka" etc. Toż to debilizm czystej krwi, bo jak można inaczej nazwać bezsensowne mieszanie dwóch języków.
Secundo, coraz częściej widzę, na naszym forum również, że w powszechnym użyciu są skróty typu "IMO", "BTW". Pytam, po co :?: Czy w naszym języku nie ma zwrotów, mogących zastąpić owe skróty :?: Może zbyt wielkim wysiłkiem jest napisanie "według mnie", czy "moim zdaniem" :?:
Tercio, kompletny brak ortografii i interpunkcji. Czy do diabła w pierwszej klasie podstawówki, ba, w przedszkolu nie uczą już, że "już" pisze się przez "ż", a "skóra" przez "ó". Każdemu zdarza się czasami walnąć byka, ale na tak podstawowych słowach wprost nie wypada się mylić. Jeżeli chodzi o interpunkcję, to rozumiem, że można ją pominąć używając GG, gdzie często liczy się szybkość, ale na wszelkich forach nie możemy tolerować takich sytuacji, że zdania mają kilkanaście wyrazów i zero przecinków. Przecież posty nie piszemy na wyścigi i warto się zastanowić, zanim wciśniemy "wyślij". Pomijam sprawę polskich znaków, ale to da się jakoś wytrzymać.

Czy mam rację :?: Może się już starzeję i zrzędzę jak nie przymierzając stara baba, ale jeżeli my się nie postaramy, żeby nasz język nie przypominał śmietnika, to kto :?: W końcu kibice sportów motorowych uchodzą za w miarę światłych...
Ostatnio edytowano wtorek, 19 cze 2007, 22:16 przez ŁukaszWRC, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
ŁukaszWRC
A5
 
Posty: 976
Dołączył(a): sobota, 13 sie 2005, 22:47
Lokalizacja: RKR


Postprzez chodek » piątek, 29 gru 2006, 21:15

Ameryki tu nie odkryłeś, ze internetowy język polski jest pelen róznego rodzaju dziwnych zwrotów i sformułowan, które mnie też drażnią, ale zdążyłem się przyzwyczaic. Chyba jesteś po prostu zbyt przewrażliwiony, ale ja wcale nie widzę, aby to ostatnio się nasiliło, akurat to forum nie jest jakos specjalnie tym dotknięte, a takie rzeczy swiadczą tylko i wylącznie o osobie ktora, tego używa...
C20XE
Avatar użytkownika
chodek
A6
 
Posty: 1025
Dołączył(a): niedziela, 13 lut 2005, 16:11
Lokalizacja: Przasnysz/Wa-wa

Postprzez Anonymous » piątek, 29 gru 2006, 21:24

Witam :)

Moglibyście powiedzieć Mi co znacza te skróty : Btw , Imo ?

Pozdro
Anonymous
 

Postprzez schwepes » piątek, 29 gru 2006, 21:51

by the way oraz in my opinion
Avatar użytkownika
schwepes
A6
 
Posty: 1209
Dołączył(a): piątek, 2 sie 2002, 22:13
Lokalizacja: Kraków

Postprzez stachniak14 » piątek, 29 gru 2006, 23:11

Bardzo dobrze napisane Łukasz... może czujemy się mądrzejsi używając zwrotów pochodzących z j.angielskiego ... Nie wiem , sam nie używam podobnych określeń , jednakże nie przeszkadzają mi one do momentu , aż poprostu czegoś nie zrozumię... Bardziej rażące wydają mi się niesamowite błędy ortograficzne ... nie będę podawać przykładów bo mogę obrazić autora ale użycie słownika wydaję mi się konieczne...

ANalogiczna sytuacja jak w " Dniu Świra " ...
pozdrawiam :D
Paweł Stachniuk
stachniak14
A6
 
Posty: 1253
Dołączył(a): czwartek, 24 mar 2005, 13:19
Lokalizacja: Złoty Stok

Postprzez Banan » sobota, 30 gru 2006, 01:38

GaDaCiE gLuPoTy LePiEj wEjdZcIe Na mOjeGo bLogA i ZosTaFfCiE tAm KoMcIa, pLoShe. KoFfAnI jEsTesHcIe.

Co do angielskich skrotow to IMO niektore skroty, jak np. IMO sa dobre :). Ale jak widze u kogos w opisie GTFO (Get the fuck out), albo AFK (After from keyboard) no to przepraszam bardzo. Mam otworzyc google i szukac co te idiotyczne skroty oznaczaja, aby zrozumiec czyjs opis?

Jesli chodzi o ortografie to podobnie jak reszta, bledy w podstawowych wyrazach az raza, i po prostu nie da sie nie zwrocic na to uwagi. Podobno Firefox 2 ma jakas tam funkcje poprawiania bledow, gdy piszemy np. na forach.
http://www.bielawadrift.pl Bielawa Drift TEAM "...jedna pasja, jeden team"
Avatar użytkownika
Banan
A8
 
Posty: 5632
Dołączył(a): wtorek, 9 gru 2003, 23:15
Lokalizacja: Bielawa

Postprzez karcin » sobota, 30 gru 2006, 01:50

Banan napisał(a):Podobno Firefox 2 ma jakas tam funkcje poprawiania bledow, gdy piszemy np. na forach.

Tak ma taką funkcję :) Może nie poprawia ale podkreśla na czerwono wyraz napisany z błędem :)

Szczerze mówiąc to temat jest bardzo dobry bo szczerze mówiąc śmieszą a zarazem denerwują mnie teksty typu "skąd klikash" "jush" i wiele wiele innych. Taka nastąpiła już mania widocznie i teraz każdy tego używa no ale jak mi ktoś tak pisze to po prostu zwracam uwagę aby tego nie robić :)
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=7430425065d34ed7 Obrazek
Avatar użytkownika
karcin
A6
 
Posty: 1035
Dołączył(a): czwartek, 19 sie 2004, 17:29
Lokalizacja: Wałbrzych

Postprzez m_a_t » sobota, 30 gru 2006, 02:02

Banan napisał(a): ....AFK (After from keyboard)....


myslalem ze ten skrot co innego znaczy...

a tak naprawde to mnie osobiscie nie przeszkadza uzywanie roznych dziwnych zwrotow czy jakichs tam przeinaczan, bo wg mnie to nie jest list oficjalny do ktoregos z kaczorow tylko forum internetowe, na ktorym wypowiadaja sie ludzie w roznym wieku z roznych stron swiata tak wiec mozemy sie spodziewac tu roznych ciekawych wariacji roznych slow, aczkolwiek takze ciekawych kiksow, bledow, czy w koncu zwykluch przeoczen podczas pisania....

P.S.: odnosnie slow w stylu "jush", " koffani" itd to mozg czlowieka podczas czytania nie rejestruje kazdej litery pokolei, tylko cale wyrazy i laczac je z kontekstem wypowiedzi czyta/widzi wlasciwy wyraz. Jets to udowodinone naukwo... :wink:
Avatar użytkownika
m_a_t
N1
 
Posty: 87
Dołączył(a): czwartek, 15 wrz 2005, 03:37
Lokalizacja: Suchedniow

Postprzez Banan » sobota, 30 gru 2006, 02:43

m_a_t napisał(a):
Banan napisał(a): ....AFK (After from keyboard)....


myslalem ze ten skrot co innego znaczy...


A mozesz napisac co? :) Ja sie tam nie znam, mnie te skrotowce nie interesuja.
http://www.bielawadrift.pl Bielawa Drift TEAM "...jedna pasja, jeden team"
Avatar użytkownika
Banan
A8
 
Posty: 5632
Dołączył(a): wtorek, 9 gru 2003, 23:15
Lokalizacja: Bielawa

Postprzez !ADI! » sobota, 30 gru 2006, 03:10

IMO tO bógj fjądmo oc hoći Ot estj OK!
[Moim zdaniem, póki wiadomo o co chodzi piszącemu, to OK]. Bo jakoś obrona polskiego jak Jasnej Góry [nie wiem czy z małej, czy z dużej litery] jest dla mnie czymś wartym śmiechu.
Bo wg mnie chodzi o to, żebyśmy się wszyscy rozumieli, a nie żeby język się nam nie zmieniał, nie wieśniaczył...


BTW: Popatrzcie, jaki śmieszny języch mają Czesi i tak go używają, wiec co to za problem z tym IMO czy BTW, czy ALS :)
!ADI!
S1600
 
Posty: 2699
Dołączył(a): wtorek, 15 paź 2002, 16:59
Lokalizacja: Żywiec/Kraków

Postprzez m_a_t » sobota, 30 gru 2006, 04:14

Banan napisał(a):
m_a_t napisał(a):
Banan napisał(a): ....AFK (After from keyboard)....


myslalem ze ten skrot co innego znaczy...


A mozesz napisac co? :) Ja sie tam nie znam, mnie te skrotowce nie interesuja.


Zapewne mnie tez, ale zwrot "After from keyboard" jest chyba malo sensowny, za to "away from keyboard" jest jak najbardziej poprawny i popularny wlasnie w formie AFK.

EOT :P
Avatar użytkownika
m_a_t
N1
 
Posty: 87
Dołączył(a): czwartek, 15 wrz 2005, 03:37
Lokalizacja: Suchedniow

Postprzez Mroowa » sobota, 30 gru 2006, 10:43

Taa no coś w tym jest na pewno.

Ale powiedz mi co ma na celu w Twoim poście... secundo. tercio...
Czy też nie można było napisać po polskiu ?

:)
PZDR
Avatar użytkownika
Mroowa
S2000
 
Posty: 3503
Dołączył(a): środa, 14 sty 2004, 19:38
Lokalizacja: Bielawa GG:6570337

Postprzez m_a_t » sobota, 30 gru 2006, 14:40

Zapewno mozna bylo napisac po polskiu, ale zalezy w jakim sensie tego znaczenia, bo tak naprawde nawet obecna poprawna polszczyzna w ponad 60% sklada sie z wyrazow obcojezycznych, a gdybym mial uzyc prawdziwego polskiego jezyka to 3/4 userow nie zaczailaby o co mi chodzi....
Avatar użytkownika
m_a_t
N1
 
Posty: 87
Dołączył(a): czwartek, 15 wrz 2005, 03:37
Lokalizacja: Suchedniow

Postprzez Gucio » sobota, 30 gru 2006, 16:02

No "górale" albo "wschodniaki" to też Polska, a jaki język. Czasem naprawde ciężko ich zrozumieć... ślązoka jeszcze jako tako zrozumiem aczkolwiek nie zawsze.
Co mam na mysli? Jeden kraj a kilka formuł interpretacji Języka polskiego.
EOS 7D,400D/50 1.8/17-50 2.8/70-200 F4 L/580EX II :mrgreen:
http://www.image-sport.net moja stronka :)
Leszek!!
Avatar użytkownika
Gucio
S2000
 
Posty: 3508
Dołączył(a): poniedziałek, 2 maja 2005, 23:54
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Marmetal » sobota, 30 gru 2006, 17:07

Mnie nie przeszkadzają powszechnie używane skróty typu IMO czy BTW. Jednak coraz to nowe i coraz bardziej niezrozumiałe są już denerwujące. Poza tym rażą błędy ortograficzne w tak prostych i banalnych słowach jak "już" czy "w ogóle" :?. Co jeszcze? Język blogowy, na szczęście nie używany na tym forum. Przecież to zupełna paranoja. Jestem za tym, by pisać ładnie i poprawnie, a wtedy poziom forum wzrośnie i przyjemniej nam będzie po nim... surfować ;).
Marmetal
S2000
 
Posty: 3290
Dołączył(a): czwartek, 26 maja 2005, 15:20

Następna strona

Powrót do Hyde Park

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości

cron