Sprzęt Audio i Video

Tematy trochę mniej związane z motoryzacją, jednak to forum nie służy do nabijania postów. Proszę zapoznać się z regulaminem na forum ogólnym.

Moderator: SebaSTI

Sprzęt Audio i Video

Postprzez Hultay WRC » piątek, 10 mar 2006, 22:13

Co macie, co radzicie, czym się kierować w przypadku zakupu. Chciałbym, żeby znawcy tematu i uzytkownicy pomagali tutaj radą, tak aby kupujący nie wyrzucali pieniędzy w bloto.

Więc zaczynam. Nosze się z zamiarem kupna wieży grającej. Zauważyłem jednak ostatnio że w większości sklepów królują MIKROwieże. Owszem ładne, fukcjonalne itd ale jest mało MINIwież. Jeżeli są to tylko takie ochydne, jak kiepski sen koreańskiego projektanta. Kiedyś przynajmniej tak nie waliły po oczach, nie to co teraz... Możliwości miniwież miałem okazję zobaczyć u kolegów.
I pytanie. Oto coś co mnie interesuje. Cena około 1200-1250 zeta
http://tinyurl.com/g7xd4
Czy jest to warte zakupu?
Czy mikrowieże mimo swoich rozmiarów są w stanie dorównać wiekszym zestawom pod wzgldem mocy, ogólnego pałeru? Bo zastanawiam się, czy przez te ostatnie lata miała miejsce miniaturyzacja i wyparcie większych sprzetów, czy to po prostu wygodnictwo w sklepach?
Boję się po prostu, że taka mikrowieża za 1200 zeta będzie tylko fajnym gadżetem i nie bęzie dorastać do pięt miniwieżom, że będzie grać jak taka za 700 tylko będzie miała więcej bajerów.
I jeszcze jedno: czy można choć trochę wierzyć w zapewnienia że wieża ma tyle a tyle watt? Czy po prostu kierować się wielkością samego glośnika?
Z góry dzięki za jakiekolwiek wskazówki.
Jaki tam Hultay, po prostu Arni :)
Kubeł turbo i LSD... ta zabawa po nocach się śni :)
Avatar użytkownika
Hultay WRC
A6
 
Posty: 1390
Dołączył(a): wtorek, 3 cze 2003, 21:12
Lokalizacja: Siedlce


Postprzez JoannaXP » sobota, 11 mar 2006, 00:20

skroc tego linka tutaj http://tnij.com bo tego sie nie da czytac..a jak jeszcze dojda nowe posty to juz w ogole :) A co do mocy muzycznej to tez sie kiedys pytalam na innym forum i mowili ze te waty to jest bajer,faktycznie ma to o wiele mniej mocy.Tak samo glosniki tutaj: http://tinyurl.com/k6abp Niby tyle watow a tak naprawde to najgorszy sprzet


a ja sie przymierzam do wieży Panasonica..kosztowala wczesniej 1300 zł ,ale upust na niektore produkty i kosztuje teraz 800 pln :D Nie wiem czy to mozliwe,ale widocznie cuda sie zdarzaja :lol: Za taka cene to smiech na sali :P A ta mikrowieża co podałeś..jaka jest jej cena? fajnie wyglada,tylko te drewienko mi by nie pasowalo do pokoju ;)
"Janusz żyje wśród nas ,my kibice nigdy o Nim nie zapomnimy" [']
Avatar użytkownika
JoannaXP
N4
 
Posty: 2430
Dołączył(a): niedziela, 22 lut 2004, 00:45

Postprzez żółtodziób » sobota, 11 mar 2006, 04:24

Akurat zajmuję sie takimi rzeczami zawodowo, więc będę w stanie pomóc.. partu osobom to się nie spodoba, bo będzie dłuuugo...

mikrowieże nie są w żaden sposób w stanie dorównać normalnym zestawom. Podawana moc jest mocą głosników mierzoną według normy PMPO, czyli z założeniem pracy w przeciągu 1 sekundy. Po tym czasie głośnik ulega uszkodzeniu termicznemu lub mechanicznemu, mówiąc prościej spaleniu lub zdeformowaniu cewki w wyniku uderzenia o tylną krawęx szczeliny. Bardziej użytecznymi normami są DIN i RMS, zakładają one pracę ciągłą przez kilkaset godzin... ale wówczas producent musiałby się przyznać do mocy 10W, uwazgledniając, że każdy głosnik w obudowie bass-reflex ma spadek mocy w okolicach częstotliwosci jego strojenia tym większyu im potężniejszy jest bas to i te 10W wydaje się dużą wartością.

Nie ma jednak obawy o spalenie, bo w miniwieży nie ma możliwości upchania wzmacniacza mocniejszego niż 5-10W na kanał. Ograniczeniem jest zasilacz, który musi dostarczyć odpowiednio dużo mocy, żeby dpowiednio dużo można było puścic na głośniki. Warto sprawdzić sobie POBÓR MOCY Z SIECI 230V dla dnego urządzenia, na wyjściu na pewno nie będzie więcej, bo perpetuum mobile nie wynaleziono. Straty w typowych wzmacniaczach klasy AB to około 50 % oznacza to że na jeden kanał idzie około 1/4 pobieranej mocy. W przyadku wzmacniaczy pracujących w klasie B (gorszej pod względem jakości dźwięku, ale o wyższej sprawności) może być tego trochę więcej, jednak należypamiętać że w komajnie jeden zasilacz musi "wykarmić" także Cd oraz armadę choinkowych światełek. Ograniczeniem są także gabaryty, do mikrowieży raczejnie zmieści się większe trafo niż 100VA, zwykle jednak daje się jeszczebardziej oszczędnościowe zasilanie niż pozwalają gabaryty.

Głośno więc coś takiego nie zagra, więc jesli masz do nagłośnienia więcej niż 15 m2 to lepiej odłóż sobie więcej gotówki. Jeżeli masz jednak w miarę nieduży pokoik to można sie pokusić o kombajna. Duża moc nie zawsze jest potrzebna. Po pierwsze kompletnym przesądem jest, że głosność zależy wyłącznie od mocy. Owszem , zależy od mocy wzmacniacza, ale także od efektywnosci głośników. Dwukrotne zwiększenie mocy powoduje wzrost natężenia dźwięku o 3 dB, podczas gdy różnice w efektywnościach kolumn wahają się w zakresie 80 - 100 dB Znacznie więcej można więc uzyskać odpowiednio zestawiając wzmacniacz i kolumny. Oczywiście w miniwieżach nie ma takiej możliwości, dlatego nie warto dochodzić danych technicznych, tylko wypróbować ile takie urządzenie jest w stanie z siebie wypluc dźwięku nie rozlatując się ani nie zaczynając harczeć. Urządzenia audiofilskie wypożycza się przed zakupem, żeby przetestować, w przypadku miniwieży nikt takiej możliwości nie daje, trzeba więc polegać na metodzie dedukcji na podstawie tego co się usłyszało w sklepie. nie wykluczone, że miniwieża okaze się wystarczająca.

na koniec pozostajezadać sbie pytanie, czy oczekujesz ze będzeietrzęsło podłogą czy ze będzie grało naturalnym prawdziwym dźwiękiem. pierwzym przypadku kupuj to co ma największe głośniki i najmocniej dudni, w drugim przypadku wybbor jest tylko jeden - YAMAHA PIANO CRAFT. nie będzie tam wszystkich tych zabawek typu Divx, czy 5.1, (są wersje Piano Crafta z DVD, ale kosztują znacznie więcej niz 1200 PLN) ale to jest sprzęt, od którego słuchania nie więdną mi uszy, mimo że na codzień słucham na sprzęcie, w którym kabelek łaczący CD ze wzmacniaczem kosztuje więcej niż cały Piano Crtaft. Wykonany też jest porządnie, aluminium, kolumienki lakierowane na czarno, na połysk, nie jakiś tandetny pomalowany na srebrno plastik. Dyskoteki tym się raczej nie zrobi, ale wszystko zależy kto ma jakie wymagania. Gdyby zrobić porównanie do samochodów to typową, plastikową miniwieżę można porównać do Poldka, duży i tani, ma nawet pewne zalety, duża ładowność, duzy kufer, natomiast Piano Crat to coś w rodzaju Lupo, za powiedzmy porównywalną kasę wózek jest znacznie mniejszy, nie da się tym wozić rodziny, ale jest znacznie bardziej przyzwoity, nie psuje się co kawałek. PianoCrat też nie rzuca na klana wielkim basem, ale za to przynajmniej mozna odróżnić co jest uderzeniem w bęben, a co graniem na gitarze basowej, a nie tylko jedno wielkie "łubuduuuu". jeżeli chcesz cośna prawdę dobrego w tej cenie to polecam właśnie coś takiego.
Avatar użytkownika
żółtodziób
A8
 
Posty: 5521
Dołączył(a): środa, 13 lis 2002, 14:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez WAPNO » sobota, 11 mar 2006, 09:47

To ja się też przyłączę do dyskusji. Szukam jakiegoś dobrego odtwarzacza mp3 (przenośnego) w przyzwoitej cenie. Teraz są tego setki i to głównie chińskie tandety. Najbardziej zależy mi na odtwarzaczu o pojemności 512 MB. Musi obsługiwać foldery, wyświetlać tytuły, i w miarę dobrze grać. W miarę dobrze, bo po słuchawkach się nie spodziewam rewelacji, ale jak posłuchałem mp3 (tanie chińskie naturalnie :) ) to się trochę przeraziłem. Myślałem nad Creative Muvo, ale słyszałem o nich też niepochlebne opinie. Czekam na propozycje.
WAPNO
A6
 
Posty: 1012
Dołączył(a): środa, 31 lip 2002, 13:46
Lokalizacja: Jelenia Góra

Postprzez Hultay WRC » sobota, 11 mar 2006, 11:04

speed-x napisał(a):
a ja sie przymierzam do wieży Panasonica..kosztowala wczesniej 1300 zł ,ale upust na niektore produkty i kosztuje teraz 800 pln :D Nie wiem czy to mozliwe,ale widocznie cuda sie zdarzaja :lol: Za taka cene to smiech na sali :P A ta mikrowieża co podałeś..jaka jest jej cena? fajnie wyglada,tylko te drewienko mi by nie pasowalo do pokoju ;)

Jak już gdzieś napisałem cena tego maleństwa to około 1250. Jednak po przeczytaniu wykładu żółtodzioba odpuszczę sobie. Zwóć uwagę na wymiary, tylko na zdjęciu wydaje się że to sporawy sprzęt bo to dwuczęściówka.
Możesz podać nazwę tej wieży? A najlepiej jakiegoś linka, bo jestem ciekaw. :)

Do WAPNO:
Ja mam Creative MuVo TX 1GB(czarny) i jestem zadowolony. Kosztował 400zł bez jednej złotówki. Nie ma radia ale jest dyktafon, eqalizer bodajże 6 pasmowy(dużo wg. mnie daje), tytuły oczywiście odczytuje, a foldery działają tak, że jeżeli nagrasz folder w folderze to są jakby obok siebie, można przeskakiwać z jednego na drugi, dzieki czemu można obsługiwać go trochę jak zmieniarkę 1 album=1 folder i wszystko jest proste :) . Kupiłem go na święta, może jest teraz odrobinę taniej. Wersja 512 MB(niebieska) kosztuje około 300 złotych. Są też nowsze modele z dopiskiem ZEN, Nano, V 200 itp, są delikatne mniejsze droższe ale jakie mają zalety to ja nie wiem. Aha, do pracy z Windowsem XP nie potrzeba sterowników, wykrywa go automatycznie, sam w sobie odtwarzacz jest wygodną wtyczką USB 2.0. Zasilany jest małym paluszkiem. Coś jeszcze? :) 8)
A ostatnio w Komputer Świat testy jest sporo odtarzczy MP3. Jest cała tabela z podstawowymi cechami urządzeń, chya kilkadziesiąt :-)
Jaki tam Hultay, po prostu Arni :)
Kubeł turbo i LSD... ta zabawa po nocach się śni :)
Avatar użytkownika
Hultay WRC
A6
 
Posty: 1390
Dołączył(a): wtorek, 3 cze 2003, 21:12
Lokalizacja: Siedlce

Postprzez ŁukaszWRC » sobota, 11 mar 2006, 12:12

Co do wieży, to ja mam Technicsa SH-EH580. Dwa lata temu dałem za niego 1800PLN i jestem bardzo zadowolony. Mogę z czystym sumieniem polecić taki sprzęt. Też miałem zamiar kupić coś za około 1300PLN, ale po przesłuchaniu kilku zestawów za te kasę postanowiłem, że jeszcze troche odłoże i kupię Technicsa.
Wieża składa się z czterech elementów i poza tym że pożądnie gra, to jeszcze nieźle wygląda. Nie ma żadnych wodotrysków w postaci tysięcy diodek, albo "magicznych" gałek, więc prezentuje się bardzo elegancko.
Jest tylko jeden problem z Technicsami, ponieważ nie wiadomo dlaczego, nie są już produkowane i znalezienie nowego egzemplarza jest bardzo trudne, ale nie niemożliwe.
Avatar użytkownika
ŁukaszWRC
A5
 
Posty: 976
Dołączył(a): sobota, 13 sie 2005, 22:47
Lokalizacja: RKR

Postprzez JoannaXP » sobota, 11 mar 2006, 12:37

Hultay WRC napisał(a):Możesz podać nazwę tej wieży? A najlepiej jakiegoś linka, bo jestem ciekaw. :)

niestety nie spisalam nazwy ,ale w El Dom'ie widzialam
"Janusz żyje wśród nas ,my kibice nigdy o Nim nie zapomnimy" [']
Avatar użytkownika
JoannaXP
N4
 
Posty: 2430
Dołączył(a): niedziela, 22 lut 2004, 00:45

Postprzez piter306 » sobota, 11 mar 2006, 13:16

Ja zrobiłem swego czasu inaczej. Od koleżanki kupiłem za stówę mix Unitry z Thompsonem i głośnikami Altusa. Jest to gdzieś z '80 roku, i sprzęt wymagał tylko wymiany dużych głośników w kolumnach. Nie ma wodotrysków ale świetnie brzmi. Myśla, że taka starsza prawdziwa wieża, z porządnymi kolumnami jest lepsza od nowego plastixsu.
Czas leci a człowiek jakby coraz głupszy.
Avatar użytkownika
piter306
A5
 
Posty: 697
Dołączył(a): czwartek, 13 lis 2003, 20:38
Lokalizacja: Mysłowice

Postprzez JoannaXP » sobota, 11 mar 2006, 14:10

piter306 napisał(a): Myśla, że taka starsza prawdziwa wieża, z porządnymi kolumnami jest lepsza od nowego plastixsu.

absolutnie nie jest.Kolumny moze tak,ale na pewno nie sam wyglad i ogolem wziete
"Janusz żyje wśród nas ,my kibice nigdy o Nim nie zapomnimy" [']
Avatar użytkownika
JoannaXP
N4
 
Posty: 2430
Dołączył(a): niedziela, 22 lut 2004, 00:45

Postprzez Cobra » sobota, 11 mar 2006, 16:01

osobiscie uwazam podobnie jak piter306 lepsza 3 - 4 letnia prawdziwa wieza segmentowa, niz jakikolwiek shit za 1200 zeta. Moze nie bedzie miala najnowszych bajerow, ale jakosc dzwieku i jakosc wykonania to zupelnie inna polka, kwestia wygladu hmm gusta sa rozne ale czy nie lepsze klasyczne stonowane i nie rzucajace sie w oczy porzadne wykonanie niz trzeszczace kolorowe plastiki i migajace na lewo i prawo diody?? juz zupelnie inna rzecz to, ze jak sie kupuje sprzet grajacy to chyba po to zeby ladnie gral a nie zeby wygladal na polce. Bo do ladnego wygladania na polkach to sa inne przedmioty
Janusz Kulig, Marian Bublewicz - pamiętam...
Avatar użytkownika
Cobra
A5
 
Posty: 681
Dołączył(a): wtorek, 7 wrz 2004, 18:31
Lokalizacja: Katowice

Postprzez żółtodziób » sobota, 11 mar 2006, 17:11

pewnie że lepsza, ale bez 2 koła to nie ma co nawet marzyć o porządnej segmentówce. Same kolumny jeśli mają być choćby srednio przyzwoitye to jest przynajmniej 1000PLN
Avatar użytkownika
żółtodziób
A8
 
Posty: 5521
Dołączył(a): środa, 13 lis 2002, 14:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez JoannaXP » sobota, 11 mar 2006, 19:19

Cobra napisał(a): juz zupelnie inna rzecz to, ze jak sie kupuje sprzet grajacy to chyba po to zeby ladnie gral a nie zeby wygladal na polce. Bo do ladnego wygladania na polkach to sa inne przedmioty

kupuje sie po to aby i ładnie wyglądał i ładnie grał

a tak w ogole ostatnio coraz czesciej widze wieże z 3 glosnikami...oplaca sie dolozyc pare groszy?
"Janusz żyje wśród nas ,my kibice nigdy o Nim nie zapomnimy" [']
Avatar użytkownika
JoannaXP
N4
 
Posty: 2430
Dołączył(a): niedziela, 22 lut 2004, 00:45

Postprzez michal_wrc » sobota, 11 mar 2006, 19:51

WAPNO napisał(a): Szukam jakiegoś dobrego odtwarzacza mp3 (przenośnego) w przyzwoitej cenie. Teraz są tego setki i to głównie chińskie tandety. Najbardziej zależy mi na odtwarzaczu o pojemności 512 MB. Musi obsługiwać foldery, wyświetlać tytuły, i w miarę dobrze grać.

Ja mam odtwarzacz SanDisk, pamięć wewnętrzna 512MB + slot na karty SD, wbudowane radio, dyktafonu brak. Gra bardzo przyzwoicie, ma niezłe słuchawki i jest dobrze wykonany. Wyświetlacz ma 3 linie tekstu (Wykonawca, tytul, album/kbs) + czas trwania utworu. Co do obsługi folderów to pewnie nie będziesz zadowolny, bo tworzy on jeden folder tzn. utwory z różnych folderów wrzuca do jednego wora. Pocieszeniem jest że liste odtwarzania można ustawiac według wykonawcy, albumu, daty i tytułów.
Avatar użytkownika
michal_wrc
A5
 
Posty: 737
Dołączył(a): sobota, 13 gru 2003, 16:42
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez PLayer » sobota, 11 mar 2006, 23:06

Żółtodziób -> czym się zajmujesz zawodowo? Odpisz na priv jeśli tu nie chcesz... Pytam bo z wykształcenia jestem kimś kto Twój opis sprzętu rozumie bez zająknięcia. Możnaby się czasem zgadać na "zawodowe" tematy... :)
Avatar użytkownika
PLayer
N3
 
Posty: 441
Dołączył(a): środa, 11 cze 2003, 17:41
Lokalizacja: Będzin (obecnie Lincoln UK)

Postprzez żółtodziób » sobota, 11 mar 2006, 23:14

PLayer: zawodowo - wejdź sobie na www.argos-audio.com . Zaznaczam jednak że w moim przypadku jest to raczej wynik rozwoju zainteresowań niż wykształcenia,. dokształcałem się raczej sam metodą Serblinowską...
Avatar użytkownika
żółtodziób
A8
 
Posty: 5521
Dołączył(a): środa, 13 lis 2002, 14:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Następna strona

Powrót do Hyde Park

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości