[KONKURS] Mitsubishi Lancer EVO VI WRC Mäkinen Mannisenmäki

rajdowe i nie tylko... ale lotnicze, to raczej nie tu ;-)

Moderator: SebaSTI

[KONKURS] Mitsubishi Lancer EVO VI WRC Mäkinen Mannisenmäki

Postprzez Mad Max » czwartek, 5 maja 2016, 10:36

Na moim rodzimym forum modelarskim http://www.modelowanie.fora.pl został stworzony konkurs pod tytułem "Auto Mistrza" - jak można przypuszczać modele które będą budowane będą związane z szeroko pojętym motorsportem (rajdówki przeważają) ale muszą być związane z Mistrzem który zdobył tytuł pozeznawany jako oficjalny FIA lub przez rodzimy związek motorowy. Jako że do tematu o C4 WRC Loeba (winny jestem wam jeszcze galerie końcową tego modelu) zaglądało trochę forumowiczów postanowił pokazać wam budowę tego modelu, szczególnie że Tamiya jest znacznie bardziej rozbudowana względem Hellera.

Tak że witam wszystkich w moim konkursowym wątku warsztatowym.

Chciałbym przedstawić w nim budowę Mitsubishi Lancera EVO VI z Rallye Sanremo - Rallye d'Italia 1999 który załoga Tommi Mäkinen - Risto Mannisenmäki wygrała w klasyfikacji generalnej. Jak każdy znakomicie wie Big Mac był czterokrotnym Mistrzem Świata a postanowiłem zrobić akurat to malowanie bo uwielbiam fajkowe malowania rajdówek. Dodatkowo składając wersję EVO 6,5 zakochałem się w tym aucie ponowie i za każdym razem jak przy nim dłubię do się zastanawiam dlaczego dopiero teraz zacząłem budowę tej klasycznej rajdówki. Przy okazji obudziło się we mnie ponownie marzenie z początków mojego zainteresowania rajdami czyli żeby mieć takiego dwupłatowca w skali 1:1 w garażu.

Będę się starał aby mój model jak najbardziej przypominał ten egzemplarz


Do budowy model użyję znanego wszystkim zestawu Tamiya - co ciekawe pomimo że Tamiya model bazowy daje z rajdu szutrowego dokładnie Nowej Zelandii to w zestawie jest cały spec asfaltowy - brakuje tylko opon i przerobić trzeba płyty osłaniające podwozie albo użyć ich z zestawu z EVO V


dodatkowo w modelu pojawią się pasy bezpieczeństwa od Crazy Modeler a opony + jedną felgą na zapas zakupiłem u BuJoNa i jego MF Zone

kalkomania Marlboro oraz plastrony i tablice rajdowe pochodzą od MSM Creation, dodatkowo wzbogacę model o zestaw blaszek fototrawionych od Scale Motorsport



Zachęcam do oglądania, udzielania się i pisania swoich przemyśleń.

Pozdr
Ostatnio edytowano czwartek, 6 lip 2017, 12:02 przez Mad Max, łącznie edytowano 1 raz
Avatar foto. by Marcin Kaliszka
Jest jedna rzecz dla której warto żyć - RAJDY!!! i nie zmienia się nic

http://www.modelowanie.fora.pl
Na warsztacie:

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Mad Max
S2000
 
Posty: 4515
Dołączył(a): poniedziałek, 16 paź 2006, 11:50
Lokalizacja: Celestynów/Warszawa


Re: [KONKURS] Mitsubishi Lancer EVO VI WRC Mäkinen Mannisenm

Postprzez Marcin z Mtl » czwartek, 5 maja 2016, 12:28

"Auto mistrza" to może być też np. samochód Pavarottiego? ;)
A poważnie: od ponad dziesięciu lat pudełko z tym modelem spoczywa u mnie w szafie, może ten wątek zmotywuje mnie, żebym się za niego zabrał. Podziwiam i kibicuję! :)
Rajdy na surowo - wpadnij, obejrzyj, powspominaj :)
https://www.youtube.com/playlist?list=PLhhfJHl8yZJdyxOSkcyCBqytamF3PJ2Eg
Avatar użytkownika
Marcin z Mtl
N3
 
Posty: 288
Dołączył(a): środa, 16 paź 2002, 13:02
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KONKURS] Mitsubishi Lancer EVO VI WRC Mäkinen Mannisenm

Postprzez Mad Max » czwartek, 5 maja 2016, 12:32

Marcin z Mtl napisał(a):"Auto mistrza" to może być też np. samochód Pavarottiego? ;)
Jak jakiś związek motorowy przyznał oficjalnie taki tytuł to oczywiście :wink:

a tak poważnie to regulamin konkursu doprecyzowuje takie rzeczy
ale muszą być związane z Mistrzem który zdobył tytuł przyznawany jako oficjalny FIA lub przez rodzimy związek motorowy :wink:
Avatar foto. by Marcin Kaliszka
Jest jedna rzecz dla której warto żyć - RAJDY!!! i nie zmienia się nic

http://www.modelowanie.fora.pl
Na warsztacie:

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Mad Max
S2000
 
Posty: 4515
Dołączył(a): poniedziałek, 16 paź 2006, 11:50
Lokalizacja: Celestynów/Warszawa

Re: [KONKURS] Mitsubishi Lancer EVO VI WRC Mäkinen Mannisenm

Postprzez Mad Max » środa, 11 maja 2016, 11:17

Mam taką prośbę i pytanie - czy ktoś z was posiada jakieś zdjęcia wnętrza fabrycznego EVO VI - jeśli tak prosiłbym o podesłanie.

Przygotowując się do budowy zacząłem przeglądać zdjęcia i mam problem z ustaleniem czy tylne drzwi były oklejone carbonem - z dokumentacji którą posiadam, wynika że przednie drzwi są na pewno w carbonie (i na pewno je tak zrobię)


natomiast z tych zdjęć wydaje mi się że tylne są matowe (przy najmniej góra)
Ostatnio edytowano czwartek, 6 lip 2017, 12:02 przez Mad Max, łącznie edytowano 1 raz
Avatar foto. by Marcin Kaliszka
Jest jedna rzecz dla której warto żyć - RAJDY!!! i nie zmienia się nic

http://www.modelowanie.fora.pl
Na warsztacie:

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Mad Max
S2000
 
Posty: 4515
Dołączył(a): poniedziałek, 16 paź 2006, 11:50
Lokalizacja: Celestynów/Warszawa

Re: [KONKURS] Mitsubishi Lancer EVO VI WRC Mäkinen Mannisenm

Postprzez Mad Max » sobota, 28 maja 2016, 10:04

Czas na pierwszą mała aktualizację
Kończąc zaczętego wcześniej EVO 6,5 po woli zaczynam grzebać przy modelu konkursowym, więc przy okazji zrobiłem "obuwie".
Koło zapasowe powstało z zestawu zakupionego u BuJoNa - MF Zone - opona jest również odlewana i można ją kupić oddzielnie - do tego żywiczna felga która została rozwiercona, następnie pomalowana podkładem i kolorem docelowym. na felgach pojawiły się kalkomanie zaczerpnięte z wersji EVO V, niestety brakuje oklejenia zapasu ponieważ zestaw Tami nie przewidział w ogóle koła zapasowego, ale nie szkodzi ponieważ koło zapasowe będzie leżało ramionami felgi do dołu.
Ostatnio edytowano czwartek, 6 lip 2017, 12:02 przez Mad Max, łącznie edytowano 1 raz
Avatar foto. by Marcin Kaliszka
Jest jedna rzecz dla której warto żyć - RAJDY!!! i nie zmienia się nic

http://www.modelowanie.fora.pl
Na warsztacie:

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Mad Max
S2000
 
Posty: 4515
Dołączył(a): poniedziałek, 16 paź 2006, 11:50
Lokalizacja: Celestynów/Warszawa

Re: [KONKURS] Mitsubishi Lancer EVO VI WRC Mäkinen Mannisenm

Postprzez Mad Max » sobota, 6 sie 2016, 12:21

witam ponownie po małej przerwie.
Będę musiał chyba zmienić odrobinę tło do niektórych elementów bo pomimo wielu prób z ich zrobieniem i tak do końca nie widać na nich tego co bym chciał pokazać.
Skończyłem rozgrzebane model więc czas zabrać się za konkursowe EVO
Na pocżatek postanowiłem powalczyć trochę z klatką bezpieczeństwa ponieważ jest kilka różnic, tak więc w bocznych częściach do usunięcia są ochraniacze założone na klatce - na początku myślałem żeby je zeszlifować ale w końcu postanowiłem je odciąć i zastąpić polistyrenowymi rurkami

w górnej części jest mniej roboty, bo trzeba było wyciąć tylko mały fragment osłony zaznaczony na czerwono - tu już jest po całej operacji - dodatkowo dołączyłem już uchwyty na kaski załogi.

jak widać wymaga to jeszcze odrobinę korekty ale jeśli dolna część tak wyjdzie to będę mógł być z tego zadowolony
Ostatnio edytowano czwartek, 6 lip 2017, 12:02 przez Mad Max, łącznie edytowano 1 raz
Avatar foto. by Marcin Kaliszka
Jest jedna rzecz dla której warto żyć - RAJDY!!! i nie zmienia się nic

http://www.modelowanie.fora.pl
Na warsztacie:

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Mad Max
S2000
 
Posty: 4515
Dołączył(a): poniedziałek, 16 paź 2006, 11:50
Lokalizacja: Celestynów/Warszawa

Re: [KONKURS] Mitsubishi Lancer EVO VI WRC Mäkinen Mannisenm

Postprzez Mad Max » poniedziałek, 22 sie 2016, 18:22

Kolejny mały kroczek do przodu - silnik układ wydechowy, oraz napęd

zacząłem też dłubać prze elementach związanych z zawieszeniem

następnym razem muszę jeszcze bardziej zmienić tło, bo pomimo ze zdjęcia były robione w ciągu dnia to jakieś takie ciemne wyszły, ale to już przy następnej okazji.
Ostatnio edytowano czwartek, 6 lip 2017, 12:02 przez Mad Max, łącznie edytowano 1 raz
Avatar foto. by Marcin Kaliszka
Jest jedna rzecz dla której warto żyć - RAJDY!!! i nie zmienia się nic

http://www.modelowanie.fora.pl
Na warsztacie:

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Mad Max
S2000
 
Posty: 4515
Dołączył(a): poniedziałek, 16 paź 2006, 11:50
Lokalizacja: Celestynów/Warszawa

Re: [KONKURS] Mitsubishi Lancer EVO VI WRC Mäkinen Mannisenm

Postprzez Mad Max » poniedziałek, 5 wrz 2016, 11:04

Kolejny trochę krok do przodu w budowie EVO
Zdjęć miało być więcej ale znowu jakimś cudem te na białym tle wyszły bardzo ciemne - trzeba będzie zmienić miejsce robienia na bardziej doświetlone słoneczkiem

Kolejne elementy podwozia modelu


ciężko mi jednoznacznie określić co to jest - wydaje mi się że to jakieś elementy baku paliwa - malowanie zgodnie z instrukcją - termoizolacja na dwóch ściankach to moja inicjatywa ponieważ instrukcja kazała pomalować to na kolor srebrny


ten element będzie zamontowany pod przednią maską modelu - jak mniemam ma to być jakaś atrapa/imitacja która ma przypominać silink i inne graty spod maski


a tak prezentuje się układ chłodzenia - środkowa część mniejszej chłodnicy to siatka fototrawiona, a znaczek Mitsubishi był malowany przy pomocy szablonu


podwozie pomalowane, teraz czas wstawić w kanał termoizolacje


a tak wygląda klatka po przeróbkach które zapowiadałem i które wykonałem


na koniec mała "zajawka" dalszych prac
Ostatnio edytowano czwartek, 6 lip 2017, 12:03 przez Mad Max, łącznie edytowano 1 raz
Avatar foto. by Marcin Kaliszka
Jest jedna rzecz dla której warto żyć - RAJDY!!! i nie zmienia się nic

http://www.modelowanie.fora.pl
Na warsztacie:

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Mad Max
S2000
 
Posty: 4515
Dołączył(a): poniedziałek, 16 paź 2006, 11:50
Lokalizacja: Celestynów/Warszawa

Re: [KONKURS] Mitsubishi Lancer EVO VI WRC Mäkinen Mannisenm

Postprzez Mad Max » piątek, 9 wrz 2016, 11:48

No to kolejnych parę fotek z postępu prac

pomalowane klosze lamp


płyty osłaniające podwozie - przednia płyta częściowo w kevlarze - po zrobieniu zdjęć dokonałem jeszcze poprawek bo nie do końca mi się podobały


parę mniejszych elementów wnętrza


tradycyjnie po zrobieniu zdjęć wyszły pewne miejsca gdzie trzeba było oprawić, głównie przy sprężynach
przedni układ hamulcowy i zawieszenie

tylne hamulce i zawieszenie

kanał został wyłożony termoizolacją

następnie złożyłem w całość całe podwozie

i przymiarka płyt osłaniających - na tym zdjęciu płyty już po poprawkach

jako ze podwozie jest już złożone we wnętrzu modelu pojawiło się kilka detali - przy okazji przypomniało mi się że muszę domalować dwa elementy na czarno

na swoje miejsce trafiły też chłodnice


CDN.
Ostatnio edytowano czwartek, 6 lip 2017, 12:03 przez Mad Max, łącznie edytowano 1 raz
Avatar foto. by Marcin Kaliszka
Jest jedna rzecz dla której warto żyć - RAJDY!!! i nie zmienia się nic

http://www.modelowanie.fora.pl
Na warsztacie:

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Mad Max
S2000
 
Posty: 4515
Dołączył(a): poniedziałek, 16 paź 2006, 11:50
Lokalizacja: Celestynów/Warszawa

Re: [KONKURS] Mitsubishi Lancer EVO VI WRC Mäkinen Mannisenm

Postprzez Mad Max » wtorek, 27 wrz 2016, 09:57

Ostatnio na moim forum wszyscy coś carbonują przy modelach konkursowych to i ja coś pocarbonowałem :-)

Na początek fotele które w końcy wyszły mi zgodnie z oczekiwaniami

Początek prac nad deską rozdzielczą - chyba jedne z cięższych elementów który w życiu oklejałem kalką carbonu

Kilka elementów z wnętrza modelu...

... i wrzucone wszystko do środka (muszę jeszcze poprawić malowanie zaślepki na silniku) - do tego na tylnej "grodzi" pojawiły się mniejsze detale oraz tak jak pisałem wcześniej poprawiłem odrobinę detale w środkowej części
Ostatnio edytowano czwartek, 6 lip 2017, 12:04 przez Mad Max, łącznie edytowano 1 raz
Avatar foto. by Marcin Kaliszka
Jest jedna rzecz dla której warto żyć - RAJDY!!! i nie zmienia się nic

http://www.modelowanie.fora.pl
Na warsztacie:

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Mad Max
S2000
 
Posty: 4515
Dołączył(a): poniedziałek, 16 paź 2006, 11:50
Lokalizacja: Celestynów/Warszawa

Re: [KONKURS] Mitsubishi Lancer EVO VI WRC Mäkinen Mannisenm

Postprzez Mad Max » niedziela, 2 paź 2016, 11:55

Mała aktualizacja
Często przy moich galeriach pojawiają się (i pewnie się jeszcze kilka pojawi) zarzuty że lakier ma skórkę pomarańczy, myślę że udowodniłem sobie że i ja też potrafię zrobić ten element tak jak moim koledzy czyli na połysk :-)
Ostatnio edytowano czwartek, 6 lip 2017, 12:04 przez Mad Max, łącznie edytowano 1 raz
Avatar foto. by Marcin Kaliszka
Jest jedna rzecz dla której warto żyć - RAJDY!!! i nie zmienia się nic

http://www.modelowanie.fora.pl
Na warsztacie:

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Mad Max
S2000
 
Posty: 4515
Dołączył(a): poniedziałek, 16 paź 2006, 11:50
Lokalizacja: Celestynów/Warszawa

Re: [KONKURS] Mitsubishi Lancer EVO VI WRC Mäkinen Mannisenm

Postprzez Mad Max » poniedziałek, 10 paź 2016, 12:36

Efekty prac nad modelem ciąg dalszy.

Podwozie zostało skompletowane i złoże w całość - dodatkowo dorobiłem zaślepki które zasłaniają rury od chłodnicy bo trafiały w różnię

Wnętrze też po woli nabiera kształtu - pojawiło się koło zapasowe z pasami, doszły fotele załogi z pierwszą częścią pasów bezpieczeństwa, oraz pierwsze częsci klatki bezpieczeństwa, dodatkowo za fotelem kierowcy dorobiłem czerwony elemenet który jest widoczny na jednym ze zdjęć środka rajdówki - niestety nie wiem czym dokładnie to jest ale wydaje mi się że jest to jakaś forma bukłaku na napoje.

Po włożeniu foteli okazało się że Tamiya dała dupy z ułożeniem kuwety na nogi kierowcy oraz ustawienia pedałów przyspieszenia, hamulca i sprzęgła bo nie są w jednej linii z fotelem i nie wyobrażam sobie żeby kierowca operował nimi trzymajac nogi pod skosem - szkoda że dopiero teraz na to zwróciłem uwagę bo na pewno bym poprawił te elementy - tu zdjęcie od góry jak to wygląda

a tu mała przymiarka

dorobiłem też rejestrację - było by super gdyby była kalką ale producent zrobił ją przezroczystą, tak że dociąłem najcieńsza jaką znalazłem i pomalowąłem ją na żółto na to kalka
następnie w ruch poszła farba TS49 od Tamiya - na fotce progi oraz dwa elementy które montuje się podwoziu ale w momencie gdy buda jest już połączona z resztą - Tamiya w swojej instrukcji każe malować to na czarno, natomiast ja znalazłem zdjęcie gdzie ten element jest czerwony (choć zdjęcie jest z późniejszego okresu) postanowiłem pomalować to zgodnie ze zdjęciem

przedni zderzak już z kalomaniami

tylny zderzak z oklejeniem (przejście kolorów w dolnej części mogło być lepsze ale i tak źle nie jest)

ostatnia rzecz to spojler - środkowe światło STOP na dolnym płacie zostało wykonane ręcznie, najpierw chrom z Model Master później X27 z Tamiya

i wszystko razem
Ostatnio edytowano czwartek, 6 lip 2017, 12:05 przez Mad Max, łącznie edytowano 2 razy
Avatar foto. by Marcin Kaliszka
Jest jedna rzecz dla której warto żyć - RAJDY!!! i nie zmienia się nic

http://www.modelowanie.fora.pl
Na warsztacie:

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Mad Max
S2000
 
Posty: 4515
Dołączył(a): poniedziałek, 16 paź 2006, 11:50
Lokalizacja: Celestynów/Warszawa

Re: [KONKURS] Mitsubishi Lancer EVO VI WRC Mäkinen Mannisenm

Postprzez Mad Max » środa, 19 paź 2016, 20:23

Były zderzaki, był spojler to teraz czas na kastę - przy okazji jeśli ktoś z kolegów postanowi kiedyś (ma w planach) zbudować ten model dokładnie z tego rajdu to proponuję bardzo mocno przemyśleć ten temat i zainwestować w inne kalki niż w produkt MSM Creation - ta kalkomania to koszmar, na papierze wygląda bardzo fajnie ale po namoczeniu i położeniu nagle robi się z niej "stara, popękana drewniana podłoga" - ile ja kur*** nasłałem przy jej nakładaniu to tylko ja jeden wiem i do dnia dzisiejszego nie mogę wyjść ze zdumienia że udało mi się doprowadzić to do takiej formy jak na zdjęciach. Białe pole na tylnej klapie to kalkomania docięta w odpowiedni kaształ - niestety wszystkie próby zrobienia tego farbą (a było ich przynajmniej z 6) zakończyły się niepowodzeniem - zawsze "gdzieś coś" - niestety miejsce na maskowanie jest strasznie ciężkie dlatego posiłkowałem się kalkomanią.
Oczywiście podczas przeglądania zdjęć wyszły małe miejsca które trzeba poprawić przed malowaniem lakierem bezbarwnym, ale z efektu jestem zadowolony

na koniec na sucho mała przymiarka całości
Ostatnio edytowano czwartek, 6 lip 2017, 12:05 przez Mad Max, łącznie edytowano 1 raz
Avatar foto. by Marcin Kaliszka
Jest jedna rzecz dla której warto żyć - RAJDY!!! i nie zmienia się nic

http://www.modelowanie.fora.pl
Na warsztacie:

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Mad Max
S2000
 
Posty: 4515
Dołączył(a): poniedziałek, 16 paź 2006, 11:50
Lokalizacja: Celestynów/Warszawa

Re: [KONKURS] Mitsubishi Lancer EVO VI WRC Mäkinen Mannisenm

Postprzez Marcin z Mtl » czwartek, 20 paź 2016, 09:51

Kalki na zderzakach i karoserii przed montażem całości? Ciekawe, ale może to i jest sposób :)
Rajdy na surowo - wpadnij, obejrzyj, powspominaj :)
https://www.youtube.com/playlist?list=PLhhfJHl8yZJdyxOSkcyCBqytamF3PJ2Eg
Avatar użytkownika
Marcin z Mtl
N3
 
Posty: 288
Dołączył(a): środa, 16 paź 2002, 13:02
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KONKURS] Mitsubishi Lancer EVO VI WRC Mäkinen Mannisenm

Postprzez Mad Max » czwartek, 20 paź 2016, 09:57

Chodzi o to że po położeniu kalkomanii na model całość teraz zostanie pokryta lakierem bezbarwnym żeby zabezpieczyć te kalki i żeby model uzyskał trochę połysku - więc na gotowym modelu było by to problematyczne.
Avatar foto. by Marcin Kaliszka
Jest jedna rzecz dla której warto żyć - RAJDY!!! i nie zmienia się nic

http://www.modelowanie.fora.pl
Na warsztacie:

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Mad Max
S2000
 
Posty: 4515
Dołączył(a): poniedziałek, 16 paź 2006, 11:50
Lokalizacja: Celestynów/Warszawa

Następna strona

Powrót do Modelarstwo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron