OC - certyfikat poprzedniego właściciela

Dyskusja na ogólne tematy w kategorii "Motoryzacja"

Moderatorzy: SebaSTI, skateman

OC - certyfikat poprzedniego właściciela

Postprzez żółtodziób » poniedziałek, 22 sie 2016, 13:16

Coś mnie podkusiło, kupiłem auto i zaczęły się schody. Zacznę od tego,że niecałe 3 lata temu miałem stłuczkę parkingową, wgniotłem drzwi w Yarisie. Chciałem pokryć to ze swojej kieszeni, ale auto okazało się leasingowane, więc nie było innej opcji jak pokrycie szkody przez ubezpieczyciela. Doliczyli mi niewielki domiar w następnym roku, jakieś 150 PLN, po którym w następnym roku już nie było śladu. Byłem mega zadowolony z obrotu sprawy, ale kupiłem właśnie nowe auto i po rekalkulacji TU żąda ode mnie znacznie wyższej kwoty. W dotychczasowej ubezpieczalni musłabym zapłacić o 1200 PLN większe ubezpieczenie, natomiast ubezpieczalnia w której poprzedni właściciel mojego auta miał polisę po rekalkulacji woła dodatkowo 7 stów dopłaty do tego co już zostało zapłacone (wykupował polisę w lipcu). Argumentują to w taki sposób, że zmieniły się przepisy i teraz po pierwsze są większe zwyżki za szkody (co jest bandyterką, bo gdybym miał dopłacać przez 3 lata po 1200 PLN to w samych dopłatach zabulił bym więcej niż wynosi wartość szkody którą spowodowałem - to już nie jest ubezpieczenie tylko haracz) i że zwiększył się okres brany pod uwagę jeśli chodzi o szkody. Tak własnie "drogie dzieci" w majestacie prawa gwałcona jest zasada nie działania prawa wstecz... Ale to tak tylko na marginesie.

Jest jednak pewien kruczek, który być może pozwoli mi przeciągnąć sprawę do czasu, kiedy nawet w świetle nowych przepisów będę "czysty". Chodzi o to,że mogę przejąć polisę po poprzednim właścicielu i jeździć na niej do końca roku bez żadnej rekalkulacji. Myk jednak polega na tym, że Link 4 nie chce mi wystawić nowego certyfikatu, powiedzieli, żebym jeździł na starym cercie i woził ze sobą umowę K/S. Mam pytanie czy to jest w ogóle legalne, auto muszę przerejestrować na siebie w związku z czym na certyfikacie będą inne dane niż aktualne. OK, teoretycznie po to mam wozić ze sobą jeszcze umowę K/S, żeby połączyć jakoś stary certyfikat z nowym właścicielem i numerami rejestracyjnymi, ale pytanie czy "niebiescy" honorują takie rozwiązanie, czy po prostu lepią za to mandaty, a potem jak się nie podoba to włócz się po sądach i udowadniaj swoją niewinność. Na Policję juz dzwoniłem - ludzie z którymi rozmawiałem nie byli świadomi wprowadzenia nowych przepisów nawet. Facet twierdził,ze mam 30 dni na wypowiedzenie umowy przejętej po poprzedniku, co nie jest prawdą - mam na to cały okres jej trwania. Facet nawet o tym nie miał pojęcia, więc mam wrażenie,że również co do honorowania certyfikatu poprzedniego właściciela mógł nie wiedzieć o co chodzi. Konkretnie to powiedział,żebym woził ze sobą i umowę i pismo z Link 4, w którym informują mnie,że polisa przeszła na mnie. skwitował,ze najwyżej kontrola drogowa się przedłuży. Pytanie jak to wszystko wygląda w praktyce. Jestem prawie pewien,że jak zostanę skontrolowany to "krawężniki" nie będą wiedziały jak temat ugryźć. Pytanie czy z domysłu skierują sprawę do sądu (nawet zakładając,że bym wygrał, co w polskich sądach wcale nie jest takie oczywiste, to oznacza to sporo niepotrzebnego biegania i stresu), czy jeśli się z nimi rzeczowo zagada i uargumentuje sprawę to łykną stary cert i umowę k/s? A może po sprawdzeniu czy polisa działa (Link 4 zapewnia, że wprowadził do systemu moje dane jako nowego właściciela pojazdu i polisy) wszystko co mi mogą zrobić to wystawić 50 złotych za brak dokumentów w trakcie kontroli? Od razu też mówię , że nie chodzi mi o to, jaki jest stan prawny, bo stan prawny to kompletny bajzel, z którego to bajzlu jednak wynika, że taka polisa jest ważna do samego jej końca, chodzi mi o to jak to prawo działa w praktyce. Czy bardziej się opłaci jednak zapłacić ten haracz Link 4 czy można spokojnie jeździć będąc wyposażonym w komplet dokumentów które wymieniłem powyżej?
Avatar użytkownika
żółtodziób
A8
 
Posty: 5521
Dołączył(a): środa, 13 lis 2002, 14:55
Lokalizacja: Bydgoszcz


Re: OC - certyfikat poprzedniego właściciela

Postprzez moto_angel » wtorek, 23 sie 2016, 10:10

Nie wiem na ile pomogę ale kwestię ważności polisy można sprawdzić samemu na: https://ufg.pl bo odpowiednimi danymi dysponujesz.
Ceny polis poszły w górę, ja ubezpieczam auto w lipcu i sprawdzając z miesięcznym wyprzedzeniem miałem stawki o ok kilkadziesiąt złotych wyższe dla pojemności 1,9 na samym OC.
Jeżeli dzwoniłeś na np posterunek policji i średnio wiedzieli to może jak spotkasz gdzieś "drogówkę" to ich podpytaj.
Jeszcze można by wybadać temat u multi agentów, może coś podpowiedzą.
Ja na pewno wolałbym wozić w aucie komplet papierów które są niezbędne do ewentualnego wyjaśnienia sprawy.
Zawsze można napisać maila a najlepiej pismo wysłane poleconym np. do rzecznika Policji z prośbą o zajęcie stanowiska.
Takiej odpowiedzi nie powinien podważyć żaden sąd choć różne rzeczy już widziałem...
Odpowiedź na papierze jest coś warta bo ustna informacja nie stanowi żadnej wartości przy problemach po ew. szkodzie.
Hmm a może aktualizacja danych w polisie albo prośba o duplikat z jednoczesnym przesłaniem danych nowego nabywcy?
Ewentualne koszta mogą być znacznie wyższe niż te kilkaset złotych o których wspominasz jako żądaną dopłatę więc temat warto dobrze sprawdzić.
Powodzenia :)
Wymienię się kartkami polskich zawodników oraz ogólnie rajdowymi z autografami lub bez :)
Avatar użytkownika
moto_angel
N3
 
Posty: 301
Dołączył(a): piątek, 23 lis 2012, 21:56
Lokalizacja: Kraków

Re: OC - certyfikat poprzedniego właściciela

Postprzez żółtodziób » wtorek, 23 sie 2016, 10:39

Dzięki za odpowiedź. Z link 4 będę jeszcze próbował "walczyć" o jakiekolwiek potwierdzenie przejęcia polisy, bo n chwilę obecną wszystko jest na gębę, pisane patykiem na wodzie. Na UFG już sprawdzałem moją polisę - jest tam tylko informacja,że jest ważna dla mojego samochodu, nie ma informacji kto jest formalnie właścicielem. Mądra sugestia, żeby napisać mailem zapytanie do rzecznika i wozić w razie czego jego maile ze sobą, tak właśnie zrobię.

Co do aktualizacji danych to Link4 okopał się na stanowisku, że niczego mi nie wyśle, niczego nie zaktualizuje dopóki ja, się nie zgodzę na rekalkulację. Bareja w czystej postaci: https://www.youtube.com/watch?v=PeHiBMdgO8g

O wysokości kar za brak ubezpieczenia wiem. Na chwilę obecną auto jest ubezpieczone, przynajmniej tak wynika z informacji UFG. Ale bajzel w papierach jest nieziemski i z tego mogą być jakieś problemy. W sądzie powinienem się wybronić, ale jsam nie wiem czy dla świętego spokoju nie poczekam do początku października (na szczęście mam jeszcze poprzednie auto), wtedy miną 3 lata od ostatniej szkody i wtedy niech to zrekalkulują. I tak pewnie znajdą metodę, żeby mnie oskubać, ale wtedy już na znacznie mniejszą kwotę.

Co do cen ubezpieczeń to same w sobie wzrosły wyraźnie, i bez wyraźnego powodu, bo TU i tak trzepały na tym grubą kapustę. Ale najbardziej osłabiające jest działanie prawa de facto wstecz. Zrobiłem niewielką szkodę, którą chciałem pokryć z własnej kieszeni, ale nie było takiej możliwości, bo auto było wyleasingowane. Na starych zasadach ubezpieczalnia cofnęła mi cześć zniżek które miałem, żeby w następnym roku je przywrócić. Sprawa była zamknięta, a tu nagle się okazuje, że mogą przywalić z tego tytułu zwyżkę i to w wysokości 150% tego co bym płacił normalnie. Tłumaczą to rekomendacjami KNF... Tyle,że te rekomendacje coś dziwnie służą wyłącznie ich interesom. Nawet nie zrobili tak, że zasady rozliczania zwyżek dla danego przypadku rozliczane są w oparciu o przepisy, które obowiązywały w dniu powstania szkody. Nie, po prostu zmienili sobie okres brany pod uwagę i wysokość dopłaty. Ot tak sobie trzepnęli, jedne towarzystwa 3 lata, inne 4 lata, za chwilę ktoś sobie trzepnie 10 lat. Swoją drogą też ciekawe,że wszyscy zasłaniają się KNFem, ale okresy dopłat za szkody są różne. Jeśli to by była rekomendacja KNF, to chyba wszystkie okresy powinny być takie same prawda?
Avatar użytkownika
żółtodziób
A8
 
Posty: 5521
Dołączył(a): środa, 13 lis 2002, 14:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: OC - certyfikat poprzedniego właściciela

Postprzez posejdon » sobota, 27 sie 2016, 18:52

Żadnych problemów nie ma jeżeli jeździsz na polisie poprzedniego właściciela, o ile ten oczywiście nie wypowie umowy. Każdy samochód, który kupowałem, na początku tak jeździł i policja nie miała żadnych obiekcji. Umowy K-S nigdy ze sobą nie woziłem a oni też o nią nie pytali.
Jestem Kubicomaniakiem!
Avatar użytkownika
posejdon
A5
 
Posty: 718
Dołączył(a): wtorek, 13 paź 2009, 21:21
Lokalizacja: Bródno

Re: OC - certyfikat poprzedniego właściciela

Postprzez żółtodziób » sobota, 27 sie 2016, 23:46

posejdon napisał(a):Żadnych problemów nie ma jeżeli jeździsz na polisie poprzedniego właściciela, o ile ten oczywiście nie wypowie umowy. Każdy samochód, który kupowałem, na początku tak jeździł i policja nie miała żadnych obiekcji. Umowy K-S nigdy ze sobą nie woziłem a oni też o nią nie pytali.


Z różnych względów już wypowiedziałem starą umowę. Data - 1 dzień po upłynięciu 3 lat od dzwona. Czyli już bez bandyckich zwyżek. Dogadałem się w taki sposób ,że to co wpłacił poprzedni właściciel posłuży do rozliczenia nowej polisy (wymaga to zgody poprzedniego właściciela, bo formalnie to jemu przysługuje zwrot, mimo,że teoretycznie przejąłem polisę). Taki układ jest dla mnie do przełknięcia, zważywszy,że ubezpieczenia prawdopodobnie będą drożeć (więc dobrze jest mieć polisę która podziała trochę dłużej), a konieczność wożenia umowy KS jest upierdliwa (informacje mam takie,że zależy jak się trafi, na ogół rzeczywiscie nie pytają, ale na wszelki wypadek lepiej mieć). Korzystniejsze oczywiście było by pozostanie przy starej polisie, ale całość rozwala się o tak naprawdę o pieniądze które jeszcze "strawię", choć oczywiście boli, że trzeba oddać darmozjadom. Ale dzięx za odpowiedź, bo tak czy owak jeszcze niecały miesiąc pojeżdżę na polisie poprzedniego właściciela, nie będę tego robił z przysłowiową duszą na ramieniu.
Avatar użytkownika
żółtodziób
A8
 
Posty: 5521
Dołączył(a): środa, 13 lis 2002, 14:55
Lokalizacja: Bydgoszcz


Powrót do Forum ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron