Fiat Punto I - opinie

Dyskusja na ogólne tematy w kategorii "Motoryzacja"

Moderatorzy: SebaSTI, skateman

Fiat Punto I - opinie

Postprzez żółtodziób » sobota, 18 cze 2005, 19:28

Chodzi mi o opinie na temat tego wozu, zwłaszcza w wersjach silnikowych 1.1. Do tej pory natrafiałem na skrajnie różne, od całkowitego braku serwisowania (oprócz elementów podlegających naturalnemu zużyciu) po wymianę praktycznie połowy części.

Od razu mówi że to nie ja kupuję to auto, zosrtałem poproszony o opinię.przez jednego z krewnych. do tej pory ustaliłem tylko, ze dobre są ceny, za 7-8 koła można kupić auto 8-10 letnie z przebiegiem poniżej 100 tysięcy. Kilka razy miałem okazję jechać tym wynalazkiem i wstęonie mnie do siebie przekonał, oczywiście nie byłby fiatem żeby to i owo nie skrzypiało, widać jednak spory przeskok w porównianiu z typowo-fiatowską jakością, widać że się starali tylko zabakło im nieco kasy.

Stąd własnie pytanie - ile im tej kasy zabrakło, jeśli ktoś z Was używał lub używa tego wynalazku (chodzi o pierwszą wersję punto) proszę o opis jak się sprawuje autko, czy można tym jeździć bezstresowo, czy jest to skarbonka do której trzeba bez przerwy coś dorzucać żeby chciało jeździć? Jak to auto na dłuższą metę sprawdza się w codziennej eksploatacji, docelowo ma służyć jako wozidło, więc radość z jazdy to sprawa nieistotna, najważniejsza jest niezawodność. Zdaję sobie sprawę, ze to tylko fiat i że nie ma co oczekiwać cudów, chodzi tutaj raczej o to czy prezentuje poziom powyżej, czy poniżej średniej.
Avatar użytkownika
żółtodziób
A8
 
Posty: 5521
Dołączył(a): środa, 13 lis 2002, 14:55
Lokalizacja: Bydgoszcz


Postprzez Piccolo_Jr » niedziela, 19 cze 2005, 00:07

proponuje wejśc na http://punto.autokacik.pl/ Tam powinieneś dowiedzieć się wszystkiego. W razie czego możesz popytać na tamtejszym forum.
How do they do it, why do they do it, riding and crushing, and riding and winning, and always faster and faster and faster....
Avatar użytkownika
Piccolo_Jr
N3
 
Posty: 231
Dołączył(a): środa, 31 lip 2002, 16:05
Lokalizacja: Poznań

Postprzez TSRALLY » niedziela, 19 cze 2005, 00:47

Z mojego krótkiego doświadczenia na nauce jazdy z Punto I wnioski następujące: nie warto się pakować w 1.1 tylko brać 1.2 75 km bez problemu tą wersję można kupić pali nie wiele więcej, a przyjemnosć z jazdy dużo większa, przyspieszenie rzędu 12 sekund do setki. 1.1 to się nadaje do CC/SC ale jak na Punto to według mnie za mało a różnicę 20 koni naprawdę czuć.

Jeżeli chodzi o awaryjność to tylna belka czasem sprawia trochę kłopotów + alternator(w całej gamie fiata przypadłość) którego obudowa lubi pękać po przejazdach przez kałużę, ale można zmniejszyć ryzyko montując plastikową osłonę.

No i wogóle nie obrażając koncenru Fiata no to wiadomo z awryjością trochę jak z totolotkiem...

Generalnie sam silnik nie powinien sprawiać kłopotów nie licząc wycieków oleju, części latwo dostępne, największe problemy sprawią awarie elektryki

A i jescze jedno bodajże do 1996 roku synchronizatory w skrzyni były wadliwe i nie wytrzymywały zbyt dużo( zwłaszcza na 2 biegu) póżniej poprawiono materiały.
Ja:Ile kosztuje u Ciebie wypożyczenie Lancera za kilometr??
Janusz Kulig:Przyjedź do Krakowa, na pewno się dogadamy

Tych słów nie zapomnę do końca życia, Janusza także
Avatar użytkownika
TSRALLY
N3
 
Posty: 313
Dołączył(a): sobota, 31 sty 2004, 20:16
Lokalizacja: Katowice(gg:5296417)

Postprzez żółtodziób » niedziela, 19 cze 2005, 10:15

TSRALLY: no właśnie, jak duży jest ten totolotek w przypadku tego modelu? jak duże jest prawdopodobieństwo trafienia kompletnego złomu?


Drugie pytanie to ta belka tylna, jest to typowa fiatowska trwałość taka jak np. w UNO, czy gorzej? Jak jeździłeś tym wózkiem to zaobserwowałeś żeby ten element zużywał się zbyt szybko?

Silnik 1.2: tym ma jeździć blondynka, i tak dopiero po 10 latach bezwypadkowej jazdy będzie jej można "dwójkę" pokazać :-)
Avatar użytkownika
żółtodziób
A8
 
Posty: 5521
Dołączył(a): środa, 13 lis 2002, 14:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez TSRALLY » niedziela, 19 cze 2005, 10:42

Jak duże prawdopodobieństwo, trafienia złomu, kurde nie wiem trzeba zrobić dokładne oględziny, Punto raczej nie trafia do dresów i gości z 1/4 mili. No może wersja 1.4 T.

Jak z tylną belką w Uno jest to nie wiem, wiemn za to że belka zrobiona w Palio jest o niebo lepsza niż ta w Punto. Ja osobiście nie zauważyłem bo jeździłem Punciakiem nie wiele ponad 20 godzin w czasie kursu nauki jazdy

Co do blondynki to ja uważam że i tak może jej się przydać większy silnik chyba że jeździ bardzo ostrożnie, defensywanie i nei zależy jej na przyspieszeniu. Ja osobiście zawsze wychodzę z założenia że lepiej mieć większy silnik i jechać nim oszczędnie niż mały i go katować żeby wogóle jechał bo wtedy to i tak spali 2 x więcej. A przy większym silniku zawsze masz margines większy bezpieczeństwa przy wyprzedzaniach. Moja teoria prowadzi więc do wniosku że auto z mocniejszym silnikiem jest bezpieczniejsze ( oczywiscie w granicach rozsadku kierowcy)


Jeżeli ci bardzo zalezy to moge wygrzebac stare gazetki z artykulem "Używany Fiat Punto I" gdzie dowiesz się więcej o poszczególnych modelach.

Ja osobiście brałbym 1.2 75 wersja wyposażenia ELX lub SX bo bodajze na takie się pożniej ELX zamienił, z obrotomierzem i elektryką szyb. Dla kobity przydałoby się też wspomaganie niestety w Punto szczególnie z początku produkcji trudno o te udogodnienie. :(

Generalnei z takich niedoogdności no to jak to w Fiatach szkrzynia czasem haczy no i wnętrze jest mocno plastikowe, za to jest w nim masa miejsca dla kierowcy
Ja:Ile kosztuje u Ciebie wypożyczenie Lancera za kilometr??
Janusz Kulig:Przyjedź do Krakowa, na pewno się dogadamy

Tych słów nie zapomnę do końca życia, Janusza także
Avatar użytkownika
TSRALLY
N3
 
Posty: 313
Dołączył(a): sobota, 31 sty 2004, 20:16
Lokalizacja: Katowice(gg:5296417)

Postprzez żółtodziób » niedziela, 19 cze 2005, 12:19

TSRALLY: wiem, na kursie prawka jeździ się niewiele, ale biorąc pod uwagę, że te autka pracują praktycznie 12 godzin na dobę albo i więcej, katowane rożnymi, nie wprawnymi rękami i nogami to można jakiś tam pogląd sobie wyrobić (choć niezbyt szeroki).

Z tym silnikiem to masz rację, pozostaje jeszcze kwestia czy ten silnik 1.2 (w rzeczywistości 1248) nie kwalifikuje się przypadkiem piętro wyżej jeśli chodzi o OC. Nigdy nie byłem formalnym właścicielem samochodu i nie orientuję sie jak wyglądają sprawy ubezpieczenia, zwłaszcza jeśli coś napędzane jest silnikiem od kosiarki. Bo jesli chodzi o spalanie to rzeczywiscie, różnica niewielka, nawet biorąc pod uwagę wersję 85 KM (a ona już nieźle lata, jak normalne auto z motorem 1,6!!!) dopiero mocno doeptana wciąga około 10 litrów. Auto rzeczywiscie ma być do spokojnej jazdy, dziewczę pięć razy zdawało egzamin i zdaje sobie sprawę ze jeździć nie umie (tak na marginesie to jest blondynka mentalna, bo w rzeczywistości jest szatynką) 60 km/h to śmierć w oczach, tak na prawdę rowerem można jechać szybciej. Straszymy kobiszczę że jak gdzieś przydzwoni to jeszcze jej na ten 1.1 zwężkę załozymy :)

Tak na marginesie to sprawdziłem juz cenę takiej belki, w ASO niecałe 600 PLN, a więc nie ma tragedii, nawet gdyby trzeba było ją wymieniać co 10 kkm, bardziej niepokoi mnie skrzynia biegów i sprzęgło.

Co do wspomagania - lepiej że go nie ma, trochę się trzeba nakręcić ale łatwiej coś takiego wyczuć, poza tym mniej rzeczy może się popsuć. Jeźdizłem Saxo i 206, uważam że w tak małych autach lepiej jest nie mieć takich zabawek, one są na tyle małe i lekkie że manewrowanie nie sprawia problemów.

Będe wdzięczny jak wyszukasz mi ten artykuł, chętnie poczytam.
Avatar użytkownika
żółtodziób
A8
 
Posty: 5521
Dołączył(a): środa, 13 lis 2002, 14:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez TSRALLY » niedziela, 19 cze 2005, 14:07

Jeżeli chodzi o belkę to nie chodziło mi o sam element tylko jego mocowanie do podwozia. Zresztą dowiesz się wszystkiego ze skanów
Tam jest wypisanych trochę słabszych punktów auta, generalnie Honda to to nie jest.Ale mnie się tym autkiem całkiem przyjemnie jeździło :)

Mam już zeskanowane , wrzucam na serwer trochę potrwa bo mam słaby upload, a przeholowałem z jakością skanów :)
Jak będzie to dam link
Ja:Ile kosztuje u Ciebie wypożyczenie Lancera za kilometr??
Janusz Kulig:Przyjedź do Krakowa, na pewno się dogadamy

Tych słów nie zapomnę do końca życia, Janusza także
Avatar użytkownika
TSRALLY
N3
 
Posty: 313
Dołączył(a): sobota, 31 sty 2004, 20:16
Lokalizacja: Katowice(gg:5296417)

Postprzez żółtodziób » niedziela, 19 cze 2005, 14:10

OK, wielkie dzięki za info i góry dzięki za skany!!!
Avatar użytkownika
żółtodziób
A8
 
Posty: 5521
Dołączył(a): środa, 13 lis 2002, 14:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez TSRALLY » niedziela, 19 cze 2005, 15:08

Link do skanów:
http://www.3000.pl/tsrally/2005-06-19.rar

Mam nadzieję że nikt mnie nie będzie ścigał za prawa autorskie

A swoją drogą skoro to ma byc fura dla kobity świeżo po prawku to nielepiej mniejszego, łatwego w parkowaniu i tak dalej i tak dalej ... CC/SC
Ja:Ile kosztuje u Ciebie wypożyczenie Lancera za kilometr??
Janusz Kulig:Przyjedź do Krakowa, na pewno się dogadamy

Tych słów nie zapomnę do końca życia, Janusza także
Avatar użytkownika
TSRALLY
N3
 
Posty: 313
Dołączył(a): sobota, 31 sty 2004, 20:16
Lokalizacja: Katowice(gg:5296417)

Postprzez żółtodziób » niedziela, 19 cze 2005, 16:11

A swoją drogą skoro to ma byc fura dla kobity świeżo po prawku to nielepiej mniejszego, łatwego w parkowaniu i tak dalej i tak dalej ... CC/SC


CC przerabiałem, ie osobiście ale zdążyłem się przekonać że to złom, 5 lat i na śmietnik, sypie się wszysyko po kolei, lepiej już Uno w takim układzie kupić. Poza tym crash testy nie napawają optymizmem, składa się to-to jak domek z kart przy byle dzwonie. Punto w grundcie rzeczy jest niewiele większe, ja praktycznie nie widzę większych różnic w łatwości zaparkowania Cieniaka i np. Saxo, dopiero auto kompaktowe robi się mało poręczne na parkingu.
Avatar użytkownika
żółtodziób
A8
 
Posty: 5521
Dołączył(a): środa, 13 lis 2002, 14:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez solota » niedziela, 3 lip 2005, 20:08

wiem że topic jest odnośnie innej wersji Punto, ale muszę się spytać 8)

mam Punto 1.2 16V 1999r.(3 drzwi), sprzęgło się zaczyna cos ślizgać i nie wiem czy to już termin na wymianę, może ktoś wie po jakim przebiegu wymienia się tarczę(obecny przebieg 91 tys.) :?: :?: :?:
JANUSZ KULIG 1969-2004

FOREVER IN MEMORY
Avatar użytkownika
solota
N3
 
Posty: 404
Dołączył(a): poniedziałek, 22 mar 2004, 23:20
Lokalizacja: Kwidzyn

Postprzez żółtodziób » niedziela, 3 lip 2005, 21:13

Po 91 tysiącach sprzęglo ma prawo się sypnąć, zwłaszcza we włoszczyźnie i francuzczyźnie i zwłaszcza jeżdżonym w miescie. Znam ludzi co na jednym sprzęglejeżdżą do remotu silnika, moim zdaniem jednak w takim punciaku i tak wiele wytrzymało, miałem do czynienia z Saxo w którym już po 70 000 rozjechał się docisk i tarcza do tego stopnia że ruszenie z miejsca i dokręcenie jedynki zajmowało 15-20 sekund i nawet po wrzuceniu dwójki jeszcze potrafiło się pośliząć że całą budą trzęsło. To nestety nie jest Yaris...
Avatar użytkownika
żółtodziób
A8
 
Posty: 5521
Dołączył(a): środa, 13 lis 2002, 14:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez solota » poniedziałek, 4 lip 2005, 17:05

thx za odpowiedź :wink: sie wymieni jak i kilka innych rzeczy, niestety w 5-6 letnich wozach przychodzi czas pierwszych powazniejszych wymian takich jak sprzęgło, amorki i inne cześci zawiasu:/
JANUSZ KULIG 1969-2004

FOREVER IN MEMORY
Avatar użytkownika
solota
N3
 
Posty: 404
Dołączył(a): poniedziałek, 22 mar 2004, 23:20
Lokalizacja: Kwidzyn

Postprzez Sergiey » poniedziałek, 4 lip 2005, 19:10

5-6 lat x 20 tys daje cirka 100-120 tysiecy. Na polskich drogach zadne zawieszenie tego nie wytrzyma.
gg://1569993 Gadu-Gadu
---
Auto racing, bull fighting, and mountain climbing are the only real sports ... all others are games.
Ernest Hemingway
Avatar użytkownika
Sergiey
A5
 
Posty: 594
Dołączył(a): czwartek, 29 maja 2003, 08:43
Lokalizacja: Kraków-Żory

Postprzez piter306 » poniedziałek, 4 lip 2005, 19:28

Solota sprzęgło w Punciaku II 1.2 u mojego kumpla rozsypało się po 30 tys., u mnie w 306 wytrzymało 200 tys. ale jeżdża jak złotówa :)
Czas leci a człowiek jakby coraz głupszy.
Avatar użytkownika
piter306
A5
 
Posty: 697
Dołączył(a): czwartek, 13 lis 2003, 20:38
Lokalizacja: Mysłowice

Następna strona

Powrót do Forum ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości