Napisali o rajdach

Jak sama nazwa wskazuje, dyskusje na ogólne tematy.

Moderator: SebaSTI

Postprzez Gustaw » poniedziałek, 1 gru 2003, 00:01

Tempo, czwartek 27 listopada.

Na zakrecie

Polska puka do bram Unii Europejskiej. Za pol roku staniemy sie jej pelnoprawnym czlonkiem. Na wielu polach staramy sie odrabaic dystans, jaki dzieli nas od jej najmocniejszych przedstawicieli. Takze w motoryzacji. W wysoko rozwinietych krajach jest ona - w tym zwlaszcza sporty samochodowe- prawdziwym kolem zamachowym dla calej gospodarki. Czy tak bedzie rowniez nad Wisla ? Czy tez, przez wiele jeszcze lat, pozostaniem motoryzacyjnym zasciankiem Europy ?

Raport 2003

Dotkliwy kryzys w motoryzacji wydaje sie juz byc za nami. Niestety, nie znalazlo to przelozenia, na rozwoj sportow samochodowych. To dziwne, bo przeciez rajdy i wyscigi- przyciagakac na calym swiecie miliony sympatykow- sa najlepsza i w sumie najtansza forma skutecznych dzialan marketingowych!
A u nas ? W minionym sezonie rajdy i wyscigi wciaz tkwily w marazmie. Zla atmosfera i odwolanie kilku eliminacji mistrzostw polski, sa tego najlepszym dowodem. Dlaczego m.in czolowi kierowcy rajdowi nad Wisla - Krzysztof Holowczyc, Janusz Kulig i Tomasz Kuchar- uciekli juz do mistrzostw swiata. Ta droga- za granica- podaza od lat nasz najbardziej utalentowany kierowca wyscigowy- Robert Kubica. To, ze w krajowych wyscigach scigali sie jeszcze m.in.: Maciej Stanco (mistrz Polski w kategori Grand Prix), bracia - Adam (mistrz w klasie H-3500) i Marcin Gladyszowie (champion w H-2000), jest tylko zasluga ich poswiecen, co inwestycji wlasnych- calkiem sporych- srdkow finansowych. Czy wymienieni kierowcy w przyszlym roku beda bronic tytulow, czy tez- wzorem rajdowcow i Kubicy 0 "uciekna" na zagraniczne tory ? Tego nie sposob teraz przewidziec.
-Jesli nie nastapi wyrazna poprawa sytuacji - po ostaniej eliminacji WSMP2003, powiedzial mi w Kielcach szef GRT, najbardziej profesjonalnego zespolu w Polsce, pan Janusz Gladysz- moi synowie , Adam i Marcin tez scigac sie beda tylko za granica. Mamy interesujace propozycje. M.in ze slynnej firmy Porshe.
Smutnego to , ale prawdziwe. Zwlaszcza ze konczacy sie rok, byl rowniez ostatnim sezonem, w ktorym rozgrywano markowy Puchar Alfa Romeo 156. Co zastapi te najpopularniejsza rywalizacje na polskich torach ? Od tego w duzym stopniu zalezy sportowa przyszlosc "asow" PAR: Roberta Kisiela, Jakuba Golca, Marcina Bartokowiaka i ich kolegow...

Otoczenie

Jest wiec zle, a nawet bardzo zle z naszymi sportami samochodowymi. Dlaczego tak sie dzieje ? Powodow jest kilka, lecz najwazniejszy z nich to chroniczny brak pieniedzy. Sporty motorowe - w tym i wyscigi- to bardzo droga "zabawa". W dluzszej perspektywie zaangazowanie w nie jest jednak oplacalne. I to dla wszystkich uczestnikow tego przedsiemwziecia. Tymczasem zawodnicy w zderzeniu z realiami najczesciej pozostaja sami. Dziwi biernosc ogranizacji ktore winny ich wspierac (Automobilkluby, PZM), a zwlaszcza- z nielicznymi wyjatkami- wielkich firm dzialajacych na rynku motoryzacyjnym oraz w jego najblizszym otoczeniu. Czy uda sie wreszcie przelamac te instytucjonalna biernosc ?

Nadzieje

W tym morzu beznadziejnosci pojawia sie jednak przyslowiowe swiatelko w tunelu. Sa przecieki ze- ze wspolpracy generalnego importera VW i Audi Kulczyk Tradex, Gladysz Racing Team i znanej firmy Castrol- ma narodzic sie markowy Puchar... Volkswagena. Sciagalyby sie w nim Golfy najnowszej, 5 generacji z nowoczesnym silnikiem..wysokopreznymi 2.0 TDi/16V. Ciekawe, jak na te inicjatywe odpowie FIAT. Czy w zamian za zklikwidowany PAR 156 powola do zycia jego nastepce ?
Przesadzony zostal juz nowy Puchar tzw. Fun Cup. Scigac sie w nim beda kierowcy w kultowych Volkswagenach "Garbusach". Ma to byc najtansza i najbardziej przystepna forma wyscigow. Zgodnie z zalozeniami moze w niej wystartowac kazdy! Jedyny warunek to kroteki, tylko 2 dniowe szkolenie i uzyskanie tzw. licencji jednorazowej. Ba! By poczuc sie kierowca wyscigowym , nie trzeba bedzie nawet inwestowac we wlasne auto. "Garbusy" do Fun Cup bedzie mozna wypozyczac!
Jak z tego wynika rodza sie nadzieje, ze polskie wyscigi samochodowe tez przelamia kryzys. O szansie na ich ozywienie swiadczy tez inny "przeciek". Wedlug tej informacji , pewna znana firma olejowa - zabiegajac o wejscie do sieci dealerskiej Vw i Audi - zamierza inwestowac duze srodki finansowe w Gladysz Racing Team. Jesli dodamy, ze tarnowska ekipa jest prawdziwym motorem napedowym wyscigow nad Wisla, moze tez wierzyc, ze jej kierowcy nie uciekna np. do Porshe Cup...

Grand Prix Promotion

Te pierwsze jaskolki nie pojwily sie oczywiscie z niczego. Poniewaz czekanie, ze ktos odkryje w wyscigach szanse na dobry interes nic nie dalo, kilku zawodnikow wzielo sprawy w swoje rece. Zrzucili do kapelusza po kilka tysiecy zlotych i powolali wlasna ogranizacje- Grand Prix Promotion Sp.z.o.o Ma ona na celu promocje, rozwoj i wspieranie wyscigow w Polsce. To wlasnie z jej inicjatywy zawartow umowe z Polskim Zwiazkiem Motorowym, ktora zaowocowala juz prawem do organizacji zawodow Fun Cup. Teraz GPP i GRT zabiegaja o powolanie do zycia pucharu VW oraz o pozyskanie dla wyscigow kilku solidnych sponsorow.
Wypada w tym miejscu tez zapytac- co na to publiczna TVP, a zwlaszcza doceniajaca sporty samochodowe TVN? I ty tez rodzi sie szansa. Jak cwierkaja wroble, ta ostatnia ma nawet uruchomic odrebny kanal dla milosnikow motoryzacji. Jesli stanie sie on faktem wierzymy ze wreszcie ujrymy nie jakies "kadlubki z puszki" serwowane nam wczesniej przez TVP w srodku nocy ,lecz bezposrednie , pelne fachowo komentowane wyscigi na polskich torach. Tak wyglada sytuacja w przerwie miedzy sezonami 2003/2004. Do optymizmu wciac wprawdzie daleko, ale pojawily sie oznaki, ze ta piekna dyscyplina sportu odbije sie wreszcie od dna. Jest koncepcja i ludzie zaangazowani w jej realizacje. Teraz nalezy ich tylko wesprzec.

Jacek Gucwa
Colin, simply the best
Gustaw
A5
 
Posty: 957
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2003, 22:03


Postprzez Kris_WRC » poniedziałek, 1 gru 2003, 00:25

Hmmm no całkiem niezły pomysła mają na uzdrowienie wyscigów. Ten redaktor tez wygląda na normalnego. Ale co z rajdami? :| Podobno mają wprowadzic klase historyczną, ale co z tego wyjdzie to niekt nie wie:| Jaj na razie nic nie wskazuje zna poprawe, ale wsztko przed nami.
Avatar użytkownika
Kris_WRC
A6
 
Posty: 1343
Dołączył(a): środa, 12 mar 2003, 09:29
Lokalizacja: KBC

Postprzez Kuba M. » poniedziałek, 1 gru 2003, 00:48

Kris_WRC napisał(a):Ten redaktor tez wygląda na normalnego.


ROTFL!

Przepraszam, nie wiem czemu, ale dawno sie tak nie uśmiałem jak podczas czytania tego zdania. Kris, wisisz mi paczkę husteczek którymi czyściłem zapluty monitor :)
Kuba
Avatar użytkownika
Kuba M.
A5
 
Posty: 946
Dołączył(a): poniedziałek, 15 wrz 2003, 15:19
Lokalizacja: Bytom

Postprzez Kris_WRC » poniedziałek, 1 gru 2003, 01:08

Kuba M. napisał(a):
Kris_WRC napisał(a):Ten redaktor tez wygląda na normalnego.


ROTFL!

Przepraszam, nie wiem czemu, ale dawno sie tak nie uśmiałem jak podczas czytania tego zdania. Kris, wisisz mi paczkę husteczek którymi czyściłem zapluty monitor :)


pisząc to nei miałem na myśli podejście do sprawy merytorycznej zawartości tego tekstu, tylko dlatego, że gosciowi pracującemy w takiej gazecie jak tempo nie są obojętne sporty motorowe. Popatrz choćby na to ze poza gazetami strichte rajdowymi nikt nie pisze o rajdach w taki sposób. Nie mam tu namysli dziennikarzy pasjonatów. Ale według mnei dziennikarze sportowi są od pisania o sporcie ( w tym takze rajdach) Jak dupa od srania. Przepraszam za takie słowa, ale sie zdenerwowałem. Dlatego zastanócie sie chwile sami czy mamy w polsce takich dziennikarzy. Na przykłąd w ogólnopolskiej gazecie jak Tempo trzeba sie dopatrzywać wyników rajdów zalicznaych do MP bo o pucharze PZM to juz totalnie nie ma mowy. A o 16 lidze pilki nożnej dziecięcejtrzeba pisac. Tam dopiero jest sie czym chwalic. Najlepsze jest to ze kiedys waliczyli z jakimś plemieniem murzyńskim i tamtym brakowało składu wiec pozyczyli z innej wyspy zawodników a i tak polakom dali trzy jajo. Na prawde nie ma co jest o czym pisać. A to ze jakis tam Solbergo został mistrzem świata. Kogo to obchodzi strzelimy tabelke z pierwszą trójką i też będzie. Dlatego Kuba dla mnei taki artykuł w takiej gazecie jak tempo swiadczy o normalności tego człowieka. Bo jakoś to nazwisko nie przewijało mi sie w żadnych publikacjach za to o piłce pisze on jak najbardziej. Wiec nie pisz mi tu ze Ci wisze jakies chusteczki bo to nic tylko mnie denerwuje, a po co wdawac sie w jakiekolwiek sprzeczki mniejsze czy wieksze. Sam popatrz na naświetlenie rajdow w metiach zanim nastepnym razem napiszesz mi ROTFL
Avatar użytkownika
Kris_WRC
A6
 
Posty: 1343
Dołączył(a): środa, 12 mar 2003, 09:29
Lokalizacja: KBC

Postprzez Glitol » poniedziałek, 1 gru 2003, 10:28

Bardzo dobry artykuł. Duże piwko dla redaktora.
Glitol
A5
 
Posty: 742
Dołączył(a): piątek, 2 sie 2002, 08:17
Lokalizacja: Kielce

Postprzez Kuba M. » poniedziałek, 1 gru 2003, 15:01

Kris nie zrozumieliśmy się chyba. Zgadzam się z tobą w całej rozciagłości. To zdanie o redaktorze zostało w taki sposób wplecione, że po prostu wydało mi się śmieszne, czemu dałem wyraz. Co do treści Twoich postów, to jak już powiedziałem, w pełni się z tobą zgadzam i nie z tego się śmiałem.
Kuba
Avatar użytkownika
Kuba M.
A5
 
Posty: 946
Dołączył(a): poniedziałek, 15 wrz 2003, 15:19
Lokalizacja: Bytom

Postprzez Kris_WRC » poniedziałek, 1 gru 2003, 21:22

W takim razie bardzo Cie przepraszam....

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Kris_WRC
A6
 
Posty: 1343
Dołączył(a): środa, 12 mar 2003, 09:29
Lokalizacja: KBC

Postprzez qbus » wtorek, 2 gru 2003, 19:29

W dzisiejszym "Super Expressie" w dodatku auto jest na pierwszej stronie artykuł o powrocie Qliga do Rajdów w Polsce... i kalendarz RSMP na sezon 2004... obok rajdów wymieniane są okolice koło których rozgrywa się dana eliminacja... koło Rajdu Polski pisze... okolice Krakowa :?
"Janusz żyje wśród nas. My kibice nigdy o Nim nie zapomnimy."
www.racingshop.pl
Avatar użytkownika
qbus
S1600
 
Posty: 2756
Dołączył(a): poniedziałek, 9 cze 2003, 14:49
Lokalizacja: Myślenice

Postprzez d-z rallyfans » wtorek, 2 gru 2003, 19:47

Do tego co napisal QBUS dodam ze ponoc wlosi i polacy obecni na testach we wloszech byli pod wielkim wrazeniem jazda KULIGA fiatem S1600(szczeki im opadly),a janusz powiedzial ze tak tylko sie przejechal.
Z tego artykulu mozna wniskowac ze JANUSZ nie jest jeszcze pewny startow w PCWRC,mowi ze do tego sa potrzebne starty w polsce,mam jednak nadzieje ze wice-mistrz europy2002 wystartuje i w MP oraz PCWRC

Co do rajdu POLSKI w okolicach krakowa to bylem bardzo zdziwiony :shock: :shock: :shock: ,to chyba nagroda dla dzialaczy z krakowa za bardzo dobrze zorganizowany rajd krakowski 2003 :lol: :lol: :lol: ,a tak powaznie to mam nadzieje ze to pomylka,bo jakby byla to prawda to bylo by to jedno wielkie nieporozumienie,pozdrawiam :wink:
Avatar użytkownika
d-z rallyfans
A5
 
Posty: 818
Dołączył(a): środa, 6 sie 2003, 15:49
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Postprzez Gustaw » środa, 3 gru 2003, 08:47

Tylko nie popadnijcie w nadmierna euforie co do Tempa, nie wiem skad goscia wytrzasneli ale zdarzylo im sie pierwszy raz cos takiego opublikowac. Jako ze moj tata to ciagle kupuje (ze wzgledu na 3/4 zawartosci poswieconej grom zespolowym a w szczegolnosci kochanej pilce kopanej) to zawsze rzucam sie z oczami jak 5zł :shock: No i zawsze jestem zawiedziony, ze swieca tam szukac jakis infromacji o rajdach, typowy polski prasowy standart, rybryczka o powierzchni 2x3cm i spadac- "byl rajd, jechaly auta, ktos wygral". AAAle czasem im sie zdarzy cos glebszego, ale to w formie jakis takich podsumowan jak to ostatnie czy np sezonu rajdowego w polsce. Wedlug mnie z gazet codzinnych to o rajdach dalej najwiecej pisze Trybuna Slaska, ale on chyba nie ma duzego zasiegu, jenak zawsze tam na koncu jest duzo o rajdach, jakies zdjecie, wywiady pierdoły, o to chodzi. Nie wiem jak jest w ŻW bo to daleko odemnie wychodzi :wink: ale mam nadzieje ze Rosiu tam panuje nad wszystkim 8) . Narazie sobie musimy spadac do wrc czy jakis autoklubow ale powolutku coraz wiecej pisza...byndzie dopsze :idea: Jakby u Mmmm.mmmichnika walili obszerne relacje to by byla juz zupelnie inna bajka :?
Colin, simply the best
Gustaw
A5
 
Posty: 957
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2003, 22:03

Postprzez Kuba M. » środa, 3 gru 2003, 14:32

Gustaw napisał(a):Jakby u Mmmm.mmmichnika walili obszerne relacje to by byla juz zupelnie inna bajka :?


Tiaaa, jakby na każdym rajdzie był wypadek śmiertelny to Michnik i jego świta chętnie by się na ten temat rozpisywali. TVP też nie żałowała by miejsca. Od rajdów ciekawsza jest przecież liga okręgowa w piłkę nożną, no i przynajmniej nikt nie ginie. Oprócz wypadków rajdówki też hałasują, śmierdzą, przeszkadzają mieszkańcom w spokojnym grillowaniu, niszczą nasze wspaniałe drogi itp.
Nikogo nie interesuje, że rajd w weekend to jedna z najlepszych form spędzania wolnego czasu i niesamowity kopniak gotówkowy dla regionu? Chodzi o stacje benzynowe, motele, restauracje itp. Lepiej żeby młodzież chodziła na mecze piłkarskie, tak? Nie mówie już nawet o widowiskowości rajdów, czy naprawdę wysokich umiejętnościach Polskich kierowców. Kulig, Hołek, Kuchar. Gdyby rajdy w Polsce coś znaczyły to wyżej wymienieni panowie mogliby teraz coś znaczyć w światowych rajdach, ale Polacy mają przecież Małysza i nikt się jakimiś hałasujący smrodziarzami zajmować nie zamierza. Bo nie mówcie, że młodzi "Czechosłowacy" mają więcej talentu od Polaków. Tam po prostu państwo i działacze im pomagają, a u nas, zamiast pomagać albo zostawić w spokoju, przeszkadzają.
Kuba
Avatar użytkownika
Kuba M.
A5
 
Posty: 946
Dołączył(a): poniedziałek, 15 wrz 2003, 15:19
Lokalizacja: Bytom

Postprzez :alfan: » środa, 3 gru 2003, 19:20

Hmm czy naprawde nigdy nie słyszeliscie o Jacku Gucwie :?: Nie ejsetm pewnie,ale chyba juz dawno pisywał to Tempa/PS o sportach motorowych.Ale nie czytuję tego od kilku lat,więc jak jest teraz nie wiem.

Poza tym komentował Formułe 1 na Cyfrze +.Nigdy tego komentarza nie słyszałem..podobnoż z tego powodu mogę uważać się za szczęśliwego człowieka. :wink:
404 podpis niedostępny
Avatar użytkownika
:alfan:
A5
 
Posty: 696
Dołączył(a): sobota, 24 maja 2003, 23:27
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Gustaw » środa, 3 gru 2003, 21:18

jakos nigdy mnie nie szokowaly arty w tempie to tez nie bylem laskaw spojrzec na ich autora, a f1 nie bylo mi dane ogladac na C+ tylko na RTL, ale pewnie i tak szwabskie bylo bardziej komunikatywne z tego co mowisz :wink: dobra EOT
Colin, simply the best
Gustaw
A5
 
Posty: 957
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2003, 22:03

Postprzez d-z rallyfans » poniedziałek, 8 gru 2003, 16:38

Ponownie SUPER EXPRESS,w dodatku SPORT poswiecone jest ok.pol strony na relacje z BARBORKI 2003,bardzo ogolnikowo,wspomnieli o kucharze,lubiaku,wzmianka o kuzaju ze startowal autem WRC i wprowadzeniu zakazu na te auta,oraz o dachowaniu MISIA,pozdrawiam :wink:
Avatar użytkownika
d-z rallyfans
A5
 
Posty: 818
Dołączył(a): środa, 6 sie 2003, 15:49
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Postprzez Jump » poniedziałek, 8 gru 2003, 17:42

Dodatek SPORT do Gazety Wyborczej, 1/3 strony numer 8 poświęcona Barbórce 2003, jak zwykle mało, taka poprostu powierzchowna relacja... ale najlepsza jest fotka na górze, nawet fajna fota Frycza z Karowej i podpis pod zdjęciem: " Tomasz Kuchar jedzie po zwycięstwo" no ku... ja dziekuje już za takie artykuły 8) [/i]
Avatar użytkownika
Jump
N3
 
Posty: 231
Dołączył(a): czwartek, 1 sie 2002, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości