Jak zrobić projekt oklejenia?

Jak sama nazwa wskazuje, dyskusje na ogólne tematy.

Moderator: SebaSTI

Jak zrobić projekt oklejenia?

Postprzez Krawiec » wtorek, 13 gru 2011, 21:58

Witam.
Jak tytuł tematu, czyli chciałbym dowiedzieć się jak wykonać projekt oklejenia samochodu(rajdówki). Co i jak po kolei robić? Jakiego programu użyć? Jakie rzuty samochodu użyć? Z jakich funkcji programu graficznego korzystać i jak z nich korzystać?

Pozdrawiam i za wszelką pomoc z góry dzięki.
Krawiec
 
Posty: 33
Dołączył(a): sobota, 13 lut 2010, 00:32
Lokalizacja: Wejherowo


Re: Jak zrobić projekt oklejenia?

Postprzez Qbek » wtorek, 13 gru 2011, 22:53

dołączam się do pytania. :wink:
Fajnie by było gdyby ktoś napisał kilka różnych sposobów i każdy w punktach opisać.
Qbek
N3
 
Posty: 466
Dołączył(a): niedziela, 11 kwi 2010, 09:39
Lokalizacja: Waw/P-śl

Re: Jak zrobić projekt oklejenia?

Postprzez CZUCZU » środa, 14 gru 2011, 11:14

Kolega robił to w ten sposób że najpier wsciągnął clio w wersji liniowej, potem wstępny projekt na tymże clio. Potem podstawiam auta i mierzy wsio, liczy zalamania itp. Zwymiarowane wzory wrzuca do corela do projektu. No własnie trzeba bardzo dobrze znać obsługe corela.Potem ploter / drukarka wielkoformatowa zaleznie od zasobności portfela i klejenie.okleić auto tez łatwo nie jest - potrzeba nozyki, płyn, opalarkę, suszarke itp itd. To tak z grubsza piszę co widziałem
http://www.czuczu.estrefa.pl

Głośno i bokiem na przednich łapach..
Avatar użytkownika
CZUCZU
N3
 
Posty: 425
Dołączył(a): wtorek, 29 sie 2006, 10:03
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Jak zrobić projekt oklejenia?

Postprzez Kreatywne Studio » środa, 14 gru 2011, 17:17

Taniej i prościej zlecić to firmie, która się tym zajmuje (nie płacisz za swoje błędy) :)
http://www.KreatywneStudio.com - oklejanie i projekty na samochody rajdowe i wyścigowe i wiele więcej... http://www.facebook.com/KreatywneStudio
Avatar użytkownika
Kreatywne Studio
 
Posty: 22
Dołączył(a): sobota, 4 gru 2010, 23:42
Lokalizacja: Bieruń, Śląsk

Re: Jak zrobić projekt oklejenia?

Postprzez KMart » środa, 14 gru 2011, 19:17

zaiste :P

(zastanawiałem się kto pierwszy zrobi ten ruch ;))
watersplash- najefektowniejsza forma mycia rajdówki
Avatar użytkownika
KMart
A5
 
Posty: 695
Dołączył(a): środa, 11 maja 2005, 17:07
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Jak zrobić projekt oklejenia?

Postprzez Zoe » czwartek, 15 gru 2011, 00:13

Panowie, nie chodzi o to, żeby siebie nawzajem sobie polecać, ale wytłumaczyć mniej więcej jak to się wszystko dzieje :)
Osobiście - sam sobie też bym nie projektował oklejenia, ale chętnie bym się tym pobawił, podobnie jak chętnie gram na gitarze, ale nie zdarza mi się koncertować ;)
Avatar użytkownika
Zoe
A5
 
Posty: 658
Dołączył(a): niedziela, 6 wrz 2009, 02:00

Re: Jak zrobić projekt oklejenia?

Postprzez MSG Racing » czwartek, 15 gru 2011, 00:24

Z tym taniej to bym uważał. Na pewno prościej. Mnie to kosztowało trochę czasu spędzonego na przeglądaniu zdjęć rajdówek w celu znalezienia inspiracji. Potem trochę czasu na zabawie w programie graficznym ze zdjęciem swojego auta. Koszt folii na 3/4 jak nie więcej Kadetta to było ok 100zł. Potem trochę czasu na klejeniu. Bez wody czy innych płynów pod folią i czasem suszarka żeby lepiej folia się przykleiła. Trzeba uważać bo może się zbyt miękka zrobić. Oczywiście mówię o folii zwykłej. Termokurczliwa folia to jest inna bajka ale koszt to od ok x3.
"Rally is not a crime" Polska - FB

"Żyję po to, by być najlepszym. Właśnie dlatego zrezygnowałem z prywatnego, osobistego życia" - Ayrton Senna czerwiec 1986

http://www.ganczarczykrally.com

Antyradio -"Liczą się nieliczni"
Avatar użytkownika
MSG Racing
S2000
 
Posty: 3650
Dołączył(a): poniedziałek, 25 lip 2005, 17:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Sosnowiec

Re: Jak zrobić projekt oklejenia?

Postprzez Kris_WRC » czwartek, 15 gru 2011, 09:43

MSG Racing napisał(a): na 3/4 jak nie więcej Kadetta to było ok 100zł.


To chyba mówisz o folii aluminiowej.... Taką cene można uzyskać za nawój folii po prostu jednokolorowy płat 1m na x m. Teraz tylko kwestia po co takie cos komu, skoro wyklejajac piszemy dane, wycinamy wzory etc... Jesli chodzi o pocietą folie to o takich kwotach mozesz pomarzyc albo sobie wyciac cos na maske.... Chyba, ze masz dobrego kumpla, który pracuje w firmie, lub sam posiada ploter do wycinania.
Do tego wszystkiego trzeba doliczyc folię transportową i wiele wiele innych. Cena folii zalezna jest tez od koloru i wahają sie od 6 zł / mkw do 150 za folie carbon Za 100 auto moze i okleisz, ale jakosc tego moze byc dyskusyjna...

Samemu bedzie z tego na pewno wieksza satysfakcja ale wklad pracy i czasu dla kogos, kto nigdy wczesniej sie tym nie zajmował jest moim zdaniem nie warty zachodu i jak koledzy napisali wczesniej lepiej to komus zlecic... Nie wszyscy od razu biora 1000 za projekt choc sa i tacy... Wystarczy popytac i poszukac, a tania oferta sie znajdzie...
Avatar użytkownika
Kris_WRC
A6
 
Posty: 1343
Dołączył(a): środa, 12 mar 2003, 09:29
Lokalizacja: KBC

Re: Jak zrobić projekt oklejenia?

Postprzez majkos » czwartek, 15 gru 2011, 11:53

a tania oferta sie znajdzie...


No to robię otwarty przetarg na oklejenie CCS-a w oryginalne barwy fabryczne (te czerwone wielokąty i skorpion tylko na masce). Oferty proszę tutaj lub na priv. Lokalsi proponują mi ok 400 zł (bez projektu w corelu, który mam). Jak dla mnie 400 zł za parę wielokątów to zbyt drogo.... Zobaczymy czy znajdą się tańsi.....
Zostań fanem MAJKOS RTP na facebook'u
Avatar użytkownika
majkos
A5
 
Posty: 637
Dołączył(a): niedziela, 24 kwi 2005, 23:16
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Jak zrobić projekt oklejenia?

Postprzez Kreatywne Studio » czwartek, 15 gru 2011, 12:43

MSG Racing napisał(a):.... Termokurczliwa folia to jest inna bajka ale koszt to od ok x3.


Chyba jeszcze takiej folii do oklejania nikt nie stworzył ..... termo plastyczne folie są, ale żeby folia po wpływem ciepła się kurczyła to takich cudów nie ma (chyba, że chodzi o izolacje dla elektryków :D ). A co do podgrzewania folii to jedynie nadaje się folia wylewana (+ po ułożeniu wymaga wygrzania w odp. temp. w odp. określonym czasie) bo zwykłe folie kalandrowane (walcowane) po pewnym czasie zaczną się kurczyć i wracać to swojego pierwotnego kształtu, wynika to z ich budowy chemicznej. A na mokro (nie na wodę) aplikuje się tylko folię na płaską powierzchnię.

Wracając do projektów polecam Adobe Illustrator - do wektorów (program niezbyt tani, ale o wiele wiele lepszy od Corela) i Photoshop - do rastrów, programy 3D absolutnie w niczym nie pomagając bo i tak grafika "powstanie" na kawałku płaskiej folii.
http://www.KreatywneStudio.com - oklejanie i projekty na samochody rajdowe i wyścigowe i wiele więcej... http://www.facebook.com/KreatywneStudio
Avatar użytkownika
Kreatywne Studio
 
Posty: 22
Dołączył(a): sobota, 4 gru 2010, 23:42
Lokalizacja: Bieruń, Śląsk

Re: Jak zrobić projekt oklejenia?

Postprzez luks » czwartek, 15 gru 2011, 13:14

hehe tak sie zamyka wątki w sposób fullpro.
rajdy
rajdy
rajdy
Avatar użytkownika
luks
N3
 
Posty: 452
Dołączył(a): sobota, 22 mar 2003, 22:13
Lokalizacja: 71

Re: Jak zrobić projekt oklejenia?

Postprzez toydols » czwartek, 15 gru 2011, 15:52

W naszym wypadku projekt oklejenia swifta robili kierowca i pilotka, napisy wycinał Piotrek z VenaGroup, a oklejaniem zajął się kierowca czyli ja. Auto oklejaliśmy folią ekonomiczną z Oracla. Auto jeździło tak oklejone przez półtora sezonu i aż do końca wyglądało całkiem dobrze (chodzi mi o stan folii oczywiście, bo inna rzecz czy się podobało komuś czy nie).

Obrazek
toydols
N2
 
Posty: 116
Dołączył(a): czwartek, 18 cze 2009, 14:23

Re: Jak zrobić projekt oklejenia?

Postprzez Banan » czwartek, 15 gru 2011, 20:30

Nie wiem czy dobrze zrozumialem pierwszy post tematu, ale wydawalo mi sie, ze chodzi o to jak stworzyc projekt w programie graficznym, a nie przeniesc go na samochod. ;)
http://www.bielawadrift.pl Bielawa Drift TEAM "...jedna pasja, jeden team"
Avatar użytkownika
Banan
A8
 
Posty: 5632
Dołączył(a): wtorek, 9 gru 2003, 23:15
Lokalizacja: Bielawa

Re: Jak zrobić projekt oklejenia?

Postprzez Krawiec » czwartek, 15 gru 2011, 21:17

Banan napisał(a):Nie wiem czy dobrze zrozumialem pierwszy post tematu, ale wydawalo mi sie, ze chodzi o to jak stworzyc projekt w programie graficznym, a nie przeniesc go na samochod. ;)


Dokładnie tak.
Krawiec
 
Posty: 33
Dołączył(a): sobota, 13 lut 2010, 00:32
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Jak zrobić projekt oklejenia?

Postprzez MSG Racing » piątek, 16 gru 2011, 00:24

Kris_WRC nie wiem jak Ci to powiedzieć ale tyle mnie kosztowała folia na auto. Cały bok, cała maska i trochę na klapę z tyłu.
Folie kosztowały ok 10zł za metr. Nie była to jakaś specjalna tylko zwykła kupiona w sklepie dla plastyków. Faktem jest że po ponad roku zaczęła się kurczyć i naciągać na zgięciach i załamaniach karoserii.
Litery na auto wycieli mi również w sklepie dla plastyków i był to również jakiś mały koszt bodaj 60zł razem z folią. Plus kilka złotych na transportową.

KREATYWNE STUDIO. Właśnie tej nazwy folii mi brakowało. Właśnie na swoim aucie zauważyłem, że folia zwykła się kurczy i w zagięciach naciąga po czym łatwo pęka. Podgrzewałem ją tylko w kilku miejscach na bardziej obłych miejscach. Nigdzie też nie używałem wody czy innych specyfików. Faktem jest, że taka folia po 10zł jest kiepska ale jak ktoś co roku zmienia oklejenie to jest według mnie ok. Czasem dużo zależy od producenta. Kumpel do oklejania kupił folie w Castoramie i kleiła się/układała rewelacyjnie.

Co do tematu. Ja używałem programu photo filtre do tego zdjęcie auta i zabawa narzędziami w programie i układanie kolorów na aucie napisów itd. Nie jest to sposób idealnie pokazyjący jak auto będzie wyglądać ale chodziło mi o jakiś tam zarys jego przyszłego wyglądu.
"Rally is not a crime" Polska - FB

"Żyję po to, by być najlepszym. Właśnie dlatego zrezygnowałem z prywatnego, osobistego życia" - Ayrton Senna czerwiec 1986

http://www.ganczarczykrally.com

Antyradio -"Liczą się nieliczni"
Avatar użytkownika
MSG Racing
S2000
 
Posty: 3650
Dołączył(a): poniedziałek, 25 lip 2005, 17:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Sosnowiec

Następna strona

Powrót do Forum ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości

cron