sponsor...?

Jak sama nazwa wskazuje, dyskusje na ogólne tematy.

Moderator: SebaSTI

sponsor...?

Postprzez gajus » piątek, 24 wrz 2010, 01:43

nie wiem czy to dobry dzial na taki temat ale mam nadz ze admin nie usunie tematu ;)
mam kilka pytan dotyczacych sponsorowania rajdow. jak to dokladnie wyglada. mianowicie jaki moze byc orjetacyjny koszt utrzymania samochodu np. fiat 126p w kjs przez rok, chodzi mi o koszt startow w kjs, paliwo, oplaty za start, opony, drobne naprawy itd.
oraz jak to wyglada prawnie, tzn. czy i jak nalezy sie rozliczac z przychodow od sponsora (ile zabieraja podatku)
ogolnie wszystko co wiecie na temat sponsoringu w rajdach moze mi sie przydac. bardziej poufne informacje mozecie kierowac na PW lub gg, lub email.
pozdr i z gory dzieki za pomoc.
Jazda prosto jest dośc nudna, zakrętami trudna, a bokami cudna - moje motto... ;)

&

http://www.youtube.com/watch?v=Zw9VMOhQIGM&feature=email Moj 126p 900
gajus
N1
 
Posty: 73
Dołączył(a): wtorek, 31 lip 2007, 01:59
Lokalizacja: zza kierownicy ;)


Postprzez Mroowa » piątek, 24 wrz 2010, 09:59

No wypadało by dać ten temat do KJSów skoro o to pytasz.
Określic byś się musiał ile tych Kajtków w roku chcesz przejechać.
Avatar użytkownika
Mroowa
S2000
 
Posty: 3503
Dołączył(a): środa, 14 sty 2004, 19:38
Lokalizacja: Bielawa GG:6570337

Postprzez skandal » piątek, 24 wrz 2010, 13:49

Wszystko zależy oczywiście od tego ile KJSów chcesz przejechać i gdzie ?
bo jeżeli nie w mieście w którym mieszkasz to już musisz doliczać dodatkowe koszty i brać pod uwagę dojazdy czy noclegi.

Ja jak zaczynałem malcem w 2006 roku wyglądało to tak :
- wpisowe na kjs 100zł zazwyczaj lub okolice
- paliwo średnio trzeba liczyć jakieś 80-100zł jeżeli KJS jest w Twoim mieście,
- drobne naprawy i części - zależy co urwiesz uszkodzisz , ale żeby było na spokojnie to oleje i jakieś podstawowe części do 126p to 150 zł / kjs w maluszku sobie dodaj , czasem nic nie zrobisz a czasem musisz kupić jakiś wahacz lub amorek , albo zmienić olej pewnie raz na jakieś kilka startów.
- nie wiem czy to liczysz ale zazwyczaj jakieś napoje i żarcie na cały dzień KJS dla załogi to ok 50 zł może być
- no i jeśli chcesz mieć chociaż jakiś serwis - typu kolega wozi koła i podnośnik za Wami - to chociaż jego paliwo pewnie z 50 zł

oczywiście jeżeli KJS jest gdzieś dalej to paliwo , noclegi i jedzenie uwzględniasz adekwatnie do tego.

dodatkowo na cały sezon musisz mieć w KJS chyba NW - chyba nadal tak jest :)

i nie wierz w to że pojedziesz gdzieś KJS za wpisowe i paliwo , bo choćbyś był urodzonym talentem , to zawsze kapeć , zbita lampa lub dziurawa miska się zdarza :) każdemu kto zaczyna :)

Jeżeli chodzi o sponsoring to najlepiej dla sponsora jak mu wystawisz jakąś fakturę za usługi reklamowe , jeżeli nie , to wg indywidualnych ustaleń - umowa zlecenie czy coś w tym stylu.

Chyba że jakiś barter z Wulkanizacją czy Mechanikami za ich usługi , wozisz ich reklamy.
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skandal
N3
 
Posty: 357
Dołączył(a): czwartek, 25 maja 2006, 01:02

Postprzez gajus » niedziela, 26 wrz 2010, 23:10

jak wyglada kwestia rozliczania sie ze skarbowym? sponsor chce sobie odliczac to od podatku. musze placic cos od wzbogacenia?
Jazda prosto jest dośc nudna, zakrętami trudna, a bokami cudna - moje motto... ;)

&

http://www.youtube.com/watch?v=Zw9VMOhQIGM&feature=email Moj 126p 900
gajus
N1
 
Posty: 73
Dołączył(a): wtorek, 31 lip 2007, 01:59
Lokalizacja: zza kierownicy ;)

Postprzez skandal » poniedziałek, 27 wrz 2010, 11:18

http://www.sponsoring.pl/publikacje.php?raport=20

http://www.podatki.egospodarka.pl/9826, ... ,65,1.html :

KONSEKWENCJE PODATKOWE

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych („pdop”) wydatki ponoszone w związku z zawieraniem umów sponsoringu powinny być postrzegane zarówno przez pryzmat art. 15 ust. 1 updop, jak i art. 16 ust. 1 pkt 28 updop. Oznacza to, że podatnik (sponsor) ma prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów całości wydatków na sponsoring publiczny (reklama publiczna) oraz odpowiedniej części kosztów sponsoringu niepublicznego (reklama niepubliczna ujmowana w koszty podatkowe do limitu 0,25 proc. przychodów podatkowych), oczywiście o ile wydatkom tym przyświecał nadrzędny cel zwiększenia przychodów podatkowych.

Należy pamiętać, że przypadek sponsoringu niepublicznego, tj. takiego, którego koszty zostaną zaliczone do kosztów podatkowych jedynie w ramach limitu 0,25 proc. przychodów, nie jest rzadkością. Dotyczy to sponsoringu wszelkiego rodzaju imprez, na które uczestnik może wejść jedynie za okazaniem imiennego zaproszenia (wejście na imprezę po okazaniu biletu, który zasadniczo może kupić każdy, nie powoduje klasyfikacji danej imprezy jako niepublicznej). Pamiętać również należy, że często podatnicy będący sponsorami imprezy publicznej zgodnie z umową ponoszą w ramach tej imprezy koszty związane z organizacją zdarzeń o charakterze niepublicznym, np. popremierowych bankietów, uroczystych kolacji po zamknięciu wystawy etc. W takim wypadku koszty działań o charakterze niepublicznym powinny, dla celów podatkowych, zostać wydzielone z całokształtu kosztów sponsoringu danej imprezy publicznej.

W przypadku kiedy sponsoring przyjmuje formę finansowania o charakterze jednostronnym, koszty takiego sponsoringu, które w istocie będą darowizną, nie będą mogły zostać zaliczone do podatkowych kosztów uzyskania przychodu. Jednakże, w zależności od tego, jaki podmiot będzie beneficjentem takiego świadczenia i na jaki cel zostanie ono przekazane, może istnieć możliwość, oczywiście w ramach limitów wskazanych w updop, pomniejszenia podstawy opodatkowania podatkiem pdop o kwoty dokonanych darowizn (darowizny na rzecz podmiotów, których działalność regulowana jest przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie).

Konsekwencją uznania, że sponsoring to w istocie usługa reklamowa, jest zobowiązanie sponsorowanego do wystawienia faktury VAT. W przypadku sponsoringu pieniężnego (właściwego) wyłącznie sponsorowany wystawi fakturę VAT dokumentującą wyświadczenie na rzecz sponsora usługi reklamowej lub promocyjnej obciążonej 22-proc. podatkiem VAT należnym.

Jeżeli sponsoring przybiera formę porozumienia barterowego, zarówno sponsor, jak i sponsorowany będą zobowiązani do wystawienia faktury VAT wykazującej wartość dokonanych świadczeń (każda ze stron wystawi fakturę dotyczącą dokonanego przez siebie świadczenia, np. sponsorowany wystawi fakturę dokumentującą wykonanie usługi reklamowej, natomiast sponsor wystawi fakturę dokumentującą przekazanie świadczenia rzeczowego). W takim przypadku należy jednak pamiętać, że świadczenia stron umowy sponsoringu powinny być ekwiwalentne, bowiem ustalenie wartości świadczeń na różnych poziomach może oznaczać, że jedna ze stron jest beneficjentem nieodpłatnego (lub częściowo odpłatnego) świadczenia, którego wartość powinna zostać potraktowana jako przychód podlegający opodatkowaniu.

Natomiast obowiązek samoobciążenia się podatkiem VAT należnym na wartości przekazanych towarów zaistnieje w przypadku tzw. sponsoringu pozornego, którego przedmiotem jest jednostronne, nieekwiwalentne świadczenie rzeczowe. W takim przypadku darczyńca (sponsor) będzie zobowiązany sam obciążyć się podatkiem VAT i udokumentować to w wystawionej przez siebie wewnętrznej fakturze VAT. W tej sytuacji to darczyńca poniesie dodatkowy koszt w postaci podatku VAT należnego od nagrody ufundowanej na rzecz sponsorowanego.


oczywiście najlepiej przeczytaj w całości oba artykuły , więcej u Wujka Google : "sponsoring a podatki"
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skandal
N3
 
Posty: 357
Dołączył(a): czwartek, 25 maja 2006, 01:02

Postprzez kmederski » czwartek, 30 wrz 2010, 12:32

Bardzo interesujacy temat, ktory powstal calkiem przypadkowo i zostal z duza znajomoscia materii "skandalicznie" :wink: rozszerzony.
.
A skoro juz powstal, to mysle, ze warto go kontynuowac i stworzyc cos w rodzaju elementarza sponsoringu, obejmujacego jego wszystkie aspekty.
Takie kompedium wiedzy przydatne na wszystkich szczeblach kariery - od KJS do Mistrza Polski.
Ze szczegolnym uwzglednieniem wzajemnych relacji pomiedzy sponsorem i sponsorowanym, praw, obowiazkow, sankcji i kar umownych itd. z uwzglednieniem takze sytuacji skrajnych jakie niestety czasem maja miejsce.

A moze dobrze byloby stworzyc dzial sponsoring i podzielic go na podtematy?
Co o tym myslicie?
kmederski
N3
 
Posty: 446
Dołączył(a): środa, 18 lis 2009, 13:26
Lokalizacja: kolwiek

Postprzez THIM » czwartek, 30 wrz 2010, 13:19

IMHO nowy dział nie jest na razie potrzebny. Jest już np. "mechanika rajdowa", a i tak na forum ogólnym pojawiają się pytania o homologację czy klatkę bezpieczeństwa. Ale warto o tym rozmawiać - np. ile procent dokładają zawodnicy w poszczególnych seriach i jakie wsparcie można zdobyć bez znajomości.
Timon

http://blmotors.blog.pl/
http://www.facebook.com/BLmotors
Avatar użytkownika
THIM
A6
 
Posty: 1493
Dołączył(a): niedziela, 21 maja 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez voytec » czwartek, 30 wrz 2010, 15:34

THIM napisał(a):jakie wsparcie można zdobyć bez znajomości.


Hmm, duchowe?
(przepraszam, ale musiałem :wink: )

BTW, konkretną wiedzę bazową stanowiłby przykład umowy sponsorskiej, ale nie wzorzec ogólny, który można sporządzić we własnym zakresie lub znaleźć w necie, a stricte dot. motorsportu i najlepiej z życia wziętej (oczywiście po "usunięciu" wszelkich szczegółów identyfikujących sponsora i sponsorowanego, danych, kwot itp.). Miałby ktoś możliwość i byłby skory przedstawić w celach poglądowych ww. umowę?

Pozdr.
"Gdyby nie słupek, gdyby nie poprzeczka, gdyby się nie przewrócił byłaby rzecz wielka..."
Avatar użytkownika
voytec
N3
 
Posty: 430
Dołączył(a): poniedziałek, 9 sie 2004, 05:53
Lokalizacja: Stolp

Postprzez skandal » czwartek, 30 wrz 2010, 18:27

przykład porozumienia (umowy) jaki przygotował jeden z moich Sponsorów (Bank) na podstawie którego rozliczaliśmy się za starty w rajdach :
http://www.eagle-team.pl/download/porozumienie2007.pdf
oczywiście wszelkie dane usunąłem natomiast jest to moim zdaniem najprostsza forma takiej umowy. 8)
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skandal
N3
 
Posty: 357
Dołączył(a): czwartek, 25 maja 2006, 01:02

Postprzez gajus » czwartek, 30 wrz 2010, 20:40

z ww. umowy wynika ze osoba fizyczna nie moze zawrzec takiej umowy?
trzeba wystawic fakture?
jezeli nie moze to byc osoba fizyczna to trzeba zalozyc dzialalnosc gospodarcza?
Jazda prosto jest dośc nudna, zakrętami trudna, a bokami cudna - moje motto... ;)

&

http://www.youtube.com/watch?v=Zw9VMOhQIGM&feature=email Moj 126p 900
gajus
N1
 
Posty: 73
Dołączył(a): wtorek, 31 lip 2007, 01:59
Lokalizacja: zza kierownicy ;)

Postprzez skandal » piątek, 1 paź 2010, 02:09

to tylko przykład konkretnej umowy jako wzór to pokazałem , choć nie twierdzę że jest on właściwy i pełny :)

teraz podpisując umowę ze sponsorem na pewno napisałbym nieco dłuższą :)

to czy wystawisz Fakturę VAT czy napiszesz Umowę Zlecenie czy Umowę o Dzieło (na np "wykonanie zdjęć reklamowych firmy podczas RAJDU BARBÓRKA") to zależy tylko od formy rozliczenia i dogadania między Tobą a Sponsorem.

Najprostszą formą jest oczywiście działalność gospodarcza z możliwością wystawienia faktury vat, jednak nie każdy może ją założyć (umowy lojalnościowe z pracodawcą , jakieś ograniczenia prawne itp.)
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skandal
N3
 
Posty: 357
Dołączył(a): czwartek, 25 maja 2006, 01:02

Postprzez b182 » piątek, 1 paź 2010, 08:26

Czyli jeśli nie mam działalności gospodarczej mogę dogadać się ze sponsorem ze on zleci mi umowe o dzieło na wykonanie zdjec reklamowych. Dla niego wystarczy to aby np. odpisac sobie to od podatku? Bo często zależy firmom, na tym że jesli wchodzą w takie coś to da się jeszcze coś urwać z podatku.
Avatar użytkownika
b182
N2
 
Posty: 185
Dołączył(a): niedziela, 23 lis 2003, 10:26

Postprzez THIM » piątek, 1 paź 2010, 10:02

Skandal, czy w tym przypadku dostawałeś pieniądze po pokazaniu zdjęć po rajdzie? A jakby auto odmówiło współpracy na starcie?
Timon

http://blmotors.blog.pl/
http://www.facebook.com/BLmotors
Avatar użytkownika
THIM
A6
 
Posty: 1493
Dołączył(a): niedziela, 21 maja 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez skandal » piątek, 1 paź 2010, 10:52

Słuchajcie , jak firma postrzega sponsoring i jak może się z niego rozliczać to każda niestety ma jakieś swoje założenia. Inaczej będzie ze sponsorem typu Pan Kazio i jego sieć Wulkanizacji a inaczej ze spółką akcyjną czy Bankiem.

Myślę że każda z form jest w jakiś sposób dobra i jeżeli sponsor na prawdę chce pomóc to zawsze znajdzie się furtka.

Zasadniczo wiem że co najmniej kilku zawodników rozlicza się ze sponsorami jako "kampania reklamowa" bo w sumie rzeczywiście tak jest.
Jadąc rajd z naklejkami sponsora na boku auta wozicie reklamę , zatem zapewniacie powierzchnię reklamową "bardzo specyficzną", z której sponsor chce skorzystać.

Forma rozliczenia zależnie od Waszych możliwości i profilu sponsora może być bardzo różna:

1. umowa o dzieło - zakłada że wykonacie dla sponsora "coś materialnego": zdjęcia , ulotkę z waszym autem oklejonym w barwy sponsora , czy pamiątkową pocztówkę ze zdjęciem z rajdu,

2. umowa zlecenie - zakłada że wykonujecie dla sponsora "coś wirtualnego"
np: promocja marki szamponu samochodowego "PIANA",

3. Faktura VAT - tu ograniczeniem jest to co podacie w profilu działalności firmy , podczas jej rejestracji. Więc jeśli przy zakładaniu firmy napisaliście że będziecie się zajmować:
- skup i sprzedaż sprzętu komputerowego i oprogramowania,
- naprawa sprzętu komputerowego,
- usługi IT,
to nie możecie wystawić faktury na : usługi reklamowe.
Na szczęście każdy może rozszerzyć profil działalności / lub przy zakładaniu wpisać wszystko co jest na druczku :)

PROSZĘ TRAKTOWAĆ MOJE WYWODY JAKO PRZYKŁADOWE I ZA KAŻDYM RAZEM KONSULTOWAĆ SIĘ Z KSIĘGOWYMI ABY NIE STRZELIĆ SOBIE GOLA W URZĘDACH SKARBOWYCH I NIE ŚCIĄGNĄĆ NA SPONSORA KONTROLI :)

Pisząc umowę powinniście ustalić wszystkie warunki i opcje oraz możliwości:
- awarie ,
- odwołane rajdy,
- wypadki,
- jakieś nieprzewidziane problemy logistyczne ...
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skandal
N3
 
Posty: 357
Dołączył(a): czwartek, 25 maja 2006, 01:02

Postprzez skandal » piątek, 1 paź 2010, 11:02

THIM napisał(a):Skandal, czy w tym przypadku dostawałeś pieniądze po pokazaniu zdjęć po rajdzie? A jakby auto odmówiło współpracy na starcie?


no właśnie jako że był to mój pierwszy sezon specjalnie nie wpadłem na to że wogóle tak się może stać :) i nie zawarłem tego w porozumieniu :)

Na szczęście układ był z nimi na tyle dobry że dogadani byliśmy na kilka rajdów i kilka KJS, na całe szczęście nie dojechałem tylko jakiegoś KJS'a więc był luzik.

Kolejny mój błąd w tej współpracy był taki że nie upominałem się o pieniądze po każdym rajdzie / właściwie powinno się nawet przed :) więc na koniec sezonu zebrałem zdjęcia z 2 PPZM , Lausitz i KJSów i za to otrzymałem kasę.
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skandal
N3
 
Posty: 357
Dołączył(a): czwartek, 25 maja 2006, 01:02

Następna strona

Powrót do Forum ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości

cron