Rajdy terenowe

Jak sama nazwa wskazuje, dyskusje na ogólne tematy.

Moderator: SebaSTI

Rajdy terenowe

Postprzez mikr » poniedziałek, 3 sty 2011, 15:01

Witam, mam dla was pytania na które nie znam odpowiedzi (interesuja mnie tylko samochody terenowe ,bez ciężarówek). Pomożecie?

1. Od którego roku (sezonu) rozgrywany jest puchar świata w rajdach terenowych?

2.W latach 2005-2010 wyodrębnił się z pucharu świata, międzynarodowy puchar baja. Od sezonu 2011 te serie się znowu połącza i zostaną przyznane im współczynniki : dla maratonów (2) a dla baja (1). Jak wyglądały współczynniki przed 2005 rokiem od początku istnienia pucharu świata?

3. Bodajże od sezonu 2005 wprowadzono nowe grupy T1 (samochody terenowe udoskonalone) i T2 (samochody terenowe seryjne). Jakie jest podział na klasy w tych grupach i od czego zależy?

4. Bodajże do 2004 roku był inny podział na grupy, były grupy T1 (chyba dla seryjnych), T2 (chyba dla udoskonalonych) i T3 (chyba dla buggy do roku 2001). W 2002 roku buggy chyba przeszły pod T2 a od 2005 pod T1.
Jak wyglądał podział grup na klasy przed 2005 rokiem i jak przydzielano punkty w generalce? Podobno grupa T1 była uprzywilejowana tzn. więcej punktów można było zdobyć zajmując np. 7 miejsce w generalce jadąc samochodem grupy T1 niż np. czwarte miejsce w generalce jadąc w grupie T2.
mikr
 
Posty: 14
Dołączył(a): niedziela, 4 paź 2009, 12:06


Re: Rajdy terenowe

Postprzez andrew88 » wtorek, 3 wrz 2019, 22:50

Odkopuję temat.

Zapraszam na relację z Baja Poland 2019.
Zaczęliśmy od wizyty na odcinku testowym. Początkowo wyglądało to mizernie pod względem frekwencji, ale z czasem dojechali m.in. Wasiliew i Vanagas. W trakcie przejazdów przypadkowo spotkaliśmy Pana Jerzego Mazura - kierowcę dakarowego Stara. Jako, że może raz widziałem tego Pana na zdjęciach, to na początku nie wiedziałem z kim rozmawiamy. Dopiero kiedy zaczął opowiadać trochę o starcie za kierownicą Stara domyśliłem się kto to może być. Bardzo zachęcał nas do przeczytania wywiadu na temat startu w Dakarze, gdzie mówił o rzeczach, o których kiedyś nie mógł wspominać. Tu link do tego materiału: https://www.redbull.com/pl-pl/jerzy-maz ... dakar-1988 (przyznam, że sam jeszcze nie czytałem). Od Pana Jerzego dowiedzieliśmy się, że Hołowczyc opisuje teraz prolog i na testowym nie zjawi się. Była szansa na Przygońskiego, ale też niestety nie przyjechał. Kilka nagrań z testowego:
Grajek był tylko na samym początku rozgrywania testowego - https://youtu.be/y16MkeqWmso
Wasiliew to niezły dzik - https://youtu.be/xrPtwa_sO8I
Vanagas nie mniejszy - https://youtu.be/SknrRfgqtW0
tu problemy Litwina na błotnistym nawrocie - https://youtu.be/vdKDSNHoM1Y (na końcu nagrania uciekam żeby nie być obryzgany błotem, jako ciekawostkę dodam, że słynny fotograf Martin Chytka również salwował się tu ucieczką :)
dwa powyższe miejsca sąsiadowały jeszcze z tym - https://youtu.be/2MqcPPIKKXU (początkowo biegałem pomiędzy nimi, ale później mi przeszło)
jak już zbieraliśmy się do odjazdu, to przyjechał Terranova, więc zostaliśmy na jeden jego przejazd - https://youtu.be/u-dLG9IZ_DE
Następnie udaliśmy się na wyspę Łasztownia na ceremonię startu. Nowym elementem na wyspie jest diabelskie koło: https://youtu.be/G1CQ7ZfFfZM Ceremonię startu w zastępstwie za nieobecnego Pana Borowczyka prowadził Karol Ferenc: https://youtu.be/tgP6KGJIk2w
Na prologu tradycyjnie obieram takie miejsce, gdzie mam widok na 2 hopy: https://youtu.be/kAC1d6BM2Jc i https://youtu.be/SwOy5bKlilY Motocykli i quadów nie widzieliśmy, bo ruszały niedługo po ceremonii startu dla czołowych zawodników Pucharu Świata.
Sobota to dwa przejazdy odcinka wytyczonego na poligonie drawskim. Tu zaczęliśmy od niezbyt miłej przygody. W planach mieliśmy dojechanie do miejsca, którego mogłoby być watersplashem, ale wiązało się to ze zjazdem z drogi asfaltowej. Tak zrobiliśmy, ale po około 1,5 km zakopaliśmy samochód. Początkowo we dwójkę udało się go wypchnąć, ale po chwili ponownie utknęliśmy. Okazało się, że zawiśliśmy przodem będąc samochodem z napędem tylko na przednią oś. Kiedy nasze wysiłki samodzielnego wydostania się spełzły na niczym, zostałem wysłany do drogi asfaltowej w celu sprowadzenia jakiejś pomocy. Po krótkim oczekiwaniu nadjechały samochody organizatora, ale ich kierowcy powiedzieli, że nie mają czasu, bo muszą obstawić trasę, ale, że z przeciwka jechało wojsko, to żebym ich zapytał. I rzeczywiście zatrzymałem 2 wojskowe Stary 266M. Kierujący pierwszym pojazdem zapytał tylko dowódcy czy mają czas żeby nam spróbować pomóc. Po chwili siedziałem już w szoferce Stara. Po dojeździe na miejsce okazało się, że liny, którą dysponowali wojskowi nie można było podczepić do samochodu. Próbowaliśmy jeszcze połączonymi siłami wypchnąć samochód, ale ten ani drgnął. Wojskowi zaproponowali, że podrzucą mnie na parking, gdzie stoją samochody terenowe i może tam się uda znaleźć wybawiciela. Na parkingu na najpoważniejszą terenówkę wyglądał Nissan Patrol. Wypytałem ludzi gdzie jest jego kierowca i otrzymałem odpowiedź, że śpi w środku. Lekko zapukałem w szybę, pan od razu się obudził. Po krótkim przedstawieniu sytuacji zgodził się pomóc. Po przyjeździe na miejsce wszystko poszło bardzo sprawnie - widać, że pan znał się na rzeczy. Pierwsze szarpnięcie i od razu nasz samochód został wciągnięty z opresji. Jako ciekawostkę dodam, że ten Patrol poruszał się znacznie sprawniej w terenie niż wojskowe Stary, co mnie nielekko zaskoczyło. Nie wiem ile czasu straciliśmy na tej przygodzie, ale myślę, że co najmniej 1,5 h. Od tej pory trzymaliśmy się już tylko asfaltu. Po pewnym czasie udało się namierzyć fragment trasy, gdzie jechała jeszcze czołówka: https://youtu.be/kFeJA4taCJs Poligon pozwala widzieć czołówkę klika razy, z czego skorzystaliśmy podczas drugiego przejazdu. Jednym z nieodłącznych elementów tamtejszego krajobrazu są wraki czołgów: https://youtu.be/43e9jvZ5190 Na końcu wizyty na poligonie drugi raz udało się nagrać ciężarówkę: https://youtu.be/ulO3KQtM3t0 (w zeszłym roku ani razu nie widzieliśmy jej na tym oesie). Odkąd jestem na Baja Poland jest to dla mnie najbardziej atrakcyjny element rajdu. Szkoda, że nie ma ich więcej na liście. Około 17:30, po całym dniu spędzonym na poligonie, udaliśmy się z powrotem do Szczecina.
W niedzielę znaleźliśmy przyjemną partię zakończoną nawrotem: https://youtu.be/h9rhynqkEl4 Przemieszczając się z prądem oesu znaleźliśmy małą hopkę: https://youtu.be/JWcES4UFmvM Na drugi przejazd pozostaliśmy w miejscu, gdzie było widać rajdówki nawet 5 razy - idealne miejsce dla mnie pod Iveco :D : https://youtu.be/WzgqQg0XFu0 W oczekiwaniu na ręce zadomowiło mi się takie żyjątko :) : https://youtu.be/INsZOTdHM0Q Kiedy nadeszła pora na przejazd Martina Macika - kierowcy Iveco od startu słyszalny był dźwięk slinika, który niedaleko od naszego miejsca całkowicie zaniknął. Trwało to na tyle długo, że zapadała decyzja, że schodzimy z oesu żeby zdążyć na metę. Dochodząc do przecięcia ostatniego fragmentu odcinka ponownie dało się słyszeć charakterystyczny dźwięk, udało się nagrać jeszcze raz czeską ciężarówkę, choć z nieprzemyślanej pozycji. Później okazało się, że Czesi zmieniali przebite koło.

Filmy niepubliczne niedługo będą znikać z kanału, żebym nie miał bałaganu.
Szukam wolnego miejsca na europejskie rundy WRC. Oprócz Szwecji i Walii.
Avatar użytkownika
andrew88
A5
 
Posty: 889
Dołączył(a): sobota, 13 kwi 2013, 20:07
Lokalizacja: Oława

Re: Rajdy terenowe

Postprzez andrew88 » poniedziałek, 2 mar 2020, 00:01

Super Rally Oława 2020
Po ponad miesiącu czekania przyszedł czas na kolejną imprezę, tym razem tuż pod nosem. Rajd terenowy dla amatorów, który gościł w moich rejonach 4 rok z rzędu. Na imprezę wybraliśmy się razem ze znajomym. Na trasę składało się 5 pętli po 2 odcinki. Najpierw wybraliśmy się od startu pierwszego oesu, stawkę otwierało trzech motocyklistów - tu jeden z małym problemem: https://youtu.be/hdLPLIAYq6U Widok z drugiej strony trasy i drobne zwiedzanie pleneru przez czeską zawodniczkę na quadzie: https://youtu.be/_H-pPbw2wCc Długo w tym miejscu nie postałem, bo po kolejnym przejeździe organizator kazał się przenieść na wewnętrzną. Widok stamtąd był słaby, więc przemieściłem się na inną perspektywę: https://youtu.be/vQioxoJlehM Po quadach na trasę wyjechały pojazdy SSV: https://youtu.be/HmoicjrlARc A ja przemieszczałem się z prądem odcinka: https://youtu.be/Jm-zzrc3bNs Do startu w imprezie zgłosili się zawodnicy nierzadko dysponujący specyficznymi pojazdami: https://youtu.be/ImK4hOpV9nI Tu mało brakowało, a ucierpiałaby kamera motorecords: https://youtu.be/McVioTuCmrw Zostaliśmy do końca przejazdu i postanowiliśmy, że jedziemy na drugi oes. wracając do samochodu zaparkowanego w bazie rajdu widzieliśmy policjanta, który starał się znaleźć organizatora imprezy - przypuszczam, że mogło chodzić o zabłocenie dróg przez rajdówki. Jadąc na drugi oes widzieliśmy motocyklistów wyjeżdżających z mety pierwszego i kierujących się na start kolejnego, ale po dotarciu na miejscówkę okazało się, że start jest wstrzymany z powodu akcji wydobycia pojazdu jednej z załóg z rowu. Organizator uznał, że trzeba wydobyć ten pojazd, aby nie stwarzał zagrożenia dla pozostałych startujących. Czas oczekiwania się przedłużał, wiatr coraz bardziej dawał się we znaki, ale odcinek w końcu wystartował. Tym razem pojechały tylko dwa motocykle: https://youtu.be/j7fDzBpiR_k Okazało się, że po przejeździe jednego quadu pojawił się brakujący motocyklista. Jeden z kierowców quadów pokonujący zakręt: https://youtu.be/IUo8OXPlbQA I z innej perspektywy: https://youtu.be/5joXjayEEfI SSV na trasie: https://youtu.be/ITDbhUNEXtI Rolnik zapewne będzie zadowolony... Ciekawe czy w przyszłym roku rajd pójdzie po tej samej trasie. Inna miejscówka na tym samym oesie: https://youtu.be/XYA6bYX_5JY Postanowiliśmy, że po trzeciej pętli wracamy do domu. Na zakończeniu ponownie wybraliśmy się blisko startu pierwszego oesu, obrałem inną perspektywę na początkowy fragment trasy: https://youtu.be/kpmRm-aJx0c SSV w akcji: https://youtu.be/xks4cXovTX4 Ostatnią miejscówką była szybka podbijająca partia: https://youtu.be/m618xhWy8Bs Jedna z załóg samochodów na tym fragmencie: https://youtu.be/-7B69u1fZNU
Szukam wolnego miejsca na europejskie rundy WRC. Oprócz Szwecji i Walii.
Avatar użytkownika
andrew88
A5
 
Posty: 889
Dołączył(a): sobota, 13 kwi 2013, 20:07
Lokalizacja: Oława


Powrót do Forum ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość